Res Publica - czyli o tym, co mo偶na znale藕膰 w publicznych komputerach

Maciej Ziarek
Analityk zagro偶e艅, Kaspersky Lab Polska

W dzisiejszych czasach Internet jest coraz ta艅szy i szybszy. Coraz wi臋kszymi krokami zbli偶a si臋 czas, kiedy Sie膰 b臋dzie w domach r贸wnie powszechna, jak telewizja. Niemniej jednak istniej膮 miejsca, w kt贸rych mo偶na korzysta膰 z Internetu publiczne. Jest to wygodne, kiedy musimy sprawdzi膰 poczt臋 b臋d膮c na wyje藕dzie w innym mie艣cie czy wydrukowa膰 prac臋 w punkcie ksero bez konieczno艣ci zabierania laptopa. Niestety cz臋sto korzystaj膮c z takich komputer贸w nie przywi膮zujemy wagi do bezpiecze艅stwa. Zostawiamy dane o sobie, nasze prace, has艂a i loginy. Nie zwracamy te偶 uwagi na stan zainstalowanego oprogramowania, czy znajduje si臋 tam antywirus lub czy system jest aktualny. To wszystko mo偶e si臋 przyczyni膰 do p贸藕niejszych atak贸w na nasze konta lub pr贸by wy艂udzenia danych.

Test bezpiecze艅stwa na publicznych stanowiskach

Aby dowiedzie膰 si臋, jakie informacje mo偶na znale藕膰 na takich stanowiskach dost臋pnych publicznie oraz jak wygl膮da tam kwestia bezpiecze艅stwa, wybra艂em si臋 do kilkunastu punkt贸w, gdzie oferowany jest dost臋p do Internetu. By艂y to biblioteki, kawiarenki internetowe, punkty ksero oraz pracownie szkolne. W ka偶dym miejscu testowa艂em od dw贸ch do czterech stanowisk. 艁膮cznie przebadanych zosta艂o 35 komputer贸w. Na stanowiskach tych sprawdza艂em, czy mo偶na uzyska膰 dost臋p do nast臋puj膮cych informacji:

  • Hase艂 i login贸w do stron i us艂ug internetowych
  • Hase艂 do komunikatora Gadu-Gadu
  • Danych osobowych, zdj臋膰
  • Prac i dokument贸w powi膮zanych z osobami, kt贸re korzysta艂y z komputera

Je偶eli chodzi o bezpiecze艅stwo komputer贸w, zwraca艂em uwag臋 na czynniki takie jak:

  • Uaktualniony program antywirusowy
  • Data ostatniego skanowania dysku
  • Aktualizacja systemu (w tym zainstalowane pakiety Service Pack)
  • Zainstalowane przegl膮darki internetowe

Chcia艂bym podkre艣li膰, 偶e 偶adne dane znalezione na testowanych stanowiskach nie zosta艂y pobrane, nigdzie upublicznione ani w jakikolwiek spos贸b wykorzystane. Ca艂o艣膰 s艂u偶y艂a jedynie sporz膮dzeniu raportu. Je偶eli by艂a taka mo偶liwo艣膰, stara艂em si臋 usun膮膰 usterk臋 poprzez w艂膮czenie aktualizacji lub wykasowanie prywatnych danych takich jak has艂a i loginy. 呕aden z plik贸w nie by艂 rozkodowywany ani odszyfrowany w celu odzyskania has艂a czy loginu.

Zacznijmy od poziomu zabezpiecze艅 na przebadanych komputerach. Niestety nie mo偶na powiedzie膰, 偶e jest dobrze. Wr臋cz przeciwnie - jest tragicznie. Na 35 komputer贸w jedynie 7 posiada艂o aktualne systemy z programem antywirusowym wyposa偶onym w 艣wie偶e sygnatury i regularnie skanuj膮cym komputer. Na tych 7 komputerach znajdowa艂y si臋 te偶 przegl膮darki Internet Explorer 8 oraz Firefox.

Na pierwszy ogie艅 p贸jd膮 programy antywirusowe, kt贸re s膮 trzonem bezpiecze艅stwa, je偶eli chodzi o blokowanie mo偶liwo艣ci rozprzestrzeniania si臋 z艂o艣liwego oprogramowania.


Rys. 1. Obecno艣膰 programu antywirusowego

Wydawa膰 by si臋 mog艂o, 偶e z bezpiecze艅stwem komputer贸w publicznych nie jest wcale tak 藕le. Nale偶y jednak pami臋ta膰, 偶e sam fakt posiadania antywirusa nie oznacza wcale, 偶e komputer jest zabezpieczony. Doda膰 nale偶y, 偶e program anti-spyware nie zast臋puje programu antywirusowego - powinien by膰 jedynie dodatkiem do niego. Poni偶ej znajduje si臋 wykres, kt贸ry pokazuje jak du偶o brakuje by m贸wi膰 o bezpiecznych stanowiskach dla u偶ytkownik贸w.


Rys. 2. Nieprawid艂owo艣ci zwi膮zane z zainstalowanym programem antywirusowym

Niekt贸re programy 艂膮czy艂y w sobie po kilka nieprawid艂owo艣ci np. brak aktualnych sygnatur oraz regularnego skanowania. W ekstremalnych przypadkach by艂y to programy ca艂kowicie wy艂膮czone, kt贸re po uruchomieniu monitowa艂y o konieczno艣ci aktualizacji oraz przeskanowania (cz臋sto dopiero pierwszego) komputera. Najd艂u偶ej nieaktualizowany antywirus mia艂 sygnatury z dnia 16.06.2008, natomiast je偶eli chodzi o skanowanie, niechlubny rekord przypad艂 maszynie, na kt贸rej pe艂ne przebadanie systemu wykonane zosta艂o po raz ostatni dnia 31.07.2008.

Obrazki takie jak ten poni偶szy nie nale偶a艂y do rzadko艣ci. Bardzo cz臋sto zdarza艂o si臋, 偶e na testowanym komputerze by艂y zainstalowane programy zabezpieczaj膮ce jak antywirus czy anti-spyware, ale okazywa艂y si臋 nieaktualne lub po prostu ... wy艂膮czone.


Rys. 3. Wy艂膮czona ochrona antywirusowa i zapora sieciowa

Zagro偶eniem bezpo艣rednio wynikaj膮cym z powy偶szego jest roznoszenie szkodnik贸w na inne komputery - g艂贸wnie nasze notebooki czy domowe pecety. Kiedy idziemy do kawiarenki internetowej aby poprawi膰 prac臋 w edytorze tekstu czy te偶 wydrukowa膰 co艣, korzystamy z pami臋ci przeno艣nych. Je偶eli publiczny komputer jest zainfekowany, zaatakowany mo偶e zosta膰 tak偶e pod艂膮czony pendrive. Kolejny komputer do jakiego zostanie pod艂膮czona taka pami臋膰 r贸wnie偶 padnie ofiar膮 szkodliwego kodu. Oto jak膮 niespodziank臋 przynios艂em ze sob膮 po wizycie w jednej z kawiarenek...


Rys. 4. Trojan wykryty na pami臋ci przeno艣nej przyniesionej z kawiarenki internetowej

Jest to robak, kt贸ry automatycznie kopiuje si臋 na pami臋ci przeno艣ne po ich pod艂膮czeniu. Jego g艂贸wnym celem jest zbieranie informacji o u偶ytkowniku, zw艂aszcza hase艂 do gier online. Bior膮c pod uwag臋 fakt, 偶e wi臋kszo艣膰 os贸b ma tak skonfigurowany system, by odtwarza艂 automatycznie zawarto艣膰 urz膮dzenia zaraz po jego pod艂膮czeniu, trudno si臋 dziwi膰, 偶e wsp贸艂czesne robaki i wirusy rozprzestrzeniaj膮 si臋 tak szybko nawet poza Internetem. Sami im w tym pomagamy.

Kolejn膮 kwesti膮 zwi膮zan膮 z bezpiecze艅stwem komputer贸w s膮 regularne aktualizacje systemu, w tym przegl膮darek internetowych. Tutaj by艂o ju偶 lepiej, ni偶 w przypadku program贸w antywirusowych, jednak nadal kilka kwestii pozostawia艂o wiele do 偶yczenia. Aktualizacje automatyczne by艂y albo wy艂膮czone albo w艂膮czone, lecz z zaznaczeniem, 偶e to u偶ytkownik sam wybiera kiedy maj膮 by膰 pobrane i zainstalowane. W konsekwencji tego, systemy by艂y nieaktualne od kilku miesi臋cy.


Rys. 5. Wy艂膮czone aktualizacje automatyczne

Je偶eli chodzi za艣 o przegl膮darki internetowe, to praktycznie na wszystkich komputerach by艂y dwie lub trzy - Internet Explorer, Firefox oraz Opera. Poni偶sze dane prezentuj膮 rodzaj przegl膮darek i ich liczb臋 na 35 przebadanych komputerach.


Rys. 6. Zainstalowane przegl膮darki internetowe

Na ka偶dym komputerze zainstalowany by艂 Firefox. Nale偶y jednak pami臋ta膰, 偶e wiele os贸b z przyzwyczajenia wybiera przegl膮dark臋 Internet Explorer. Jak przedstawia wykres, wi臋kszo艣膰 komputer贸w posiada艂a leciwego ju偶 IE6, a jedynie na 4 zainstalowana by艂a najnowsza przegl膮darka Microsoftu: IE8.

Na koniec dodam, 偶e w艣r贸d 7 komputer贸w, kt贸re by艂y zabezpieczone w spos贸b prawid艂owy, znalaz艂y si臋 3 stacje z systemem Linux. Znajdowa艂y si臋 one na jednej z uczelni. Ka偶dy student m贸g艂 zalogowa膰 si臋 na swoje w艂asne konto (gdzie loginem by艂 nr indeksu, a has艂o musia艂o posiada膰 cyfry i znaki specjalne). Podczas procesu logowania przez kilka sekund wy艣wietlana by艂a informacja o konieczno艣ci wylogowania po zako艅czeniu pracy na komputerze. Z pewno艣ci膮 taki system daje o wiele wi臋ksze bezpiecze艅stwo dla u偶ytkownika, ni偶 niezaktualizowany z wy艂膮czonym programem antywirusowym.

Myli膰 si臋 to rzecz ludzka...

Niestety, jak zwykle najs艂abszym ogniwem okazuje si臋 by膰 cz艂owiek. Siadaj膮c przy jednej z wy偶ej wymienionych stacji z zainstalowanym Linuksem, mia艂em przed sob膮 gotowy system, z niewylogowanym u偶ytkownikiem... Mimo monit贸w, kto艣 odszed艂 od komputera pozostaj膮c wci膮偶 zalogowanym. Jest to tylko wierzcho艂ek g贸ry lodowej. Poni偶ej prezentuj臋 informacje jakie wiele os贸b zostawia po sobie w kawiarenkach internetowych.

Na 9 komputerach znajdowa艂y si臋 zapisane loginy i has艂a do wszelkiej ma艣ci serwis贸w:

  • Nasza-klasa.pl
  • Sympatia.pl
  • Fotka.pl
  • Poczta

Wszystkie te informacje zosta艂y zapami臋tane przez przegl膮dark臋 Firefox. Oczywi艣cie wszystko odbywa艂o si臋 za zgodn膮 u偶ytkownika. Wychodzi na wierzch niedbalstwo i ignorowanie pojawiaj膮cych si臋 komunikat贸w. Bezmy艣lnie klikanie skutkuje zapami臋taniem login贸w i hase艂. Za ka偶dym razem kiedy pojawia si臋 komunikat taki jak ten poni偶ej, winni艣my byli klikn膮膰 "Nigdy dla tej witryny" (zak艂adaj膮c oczywi艣cie, 偶e u偶ywamy komputera innego ni偶 nasz).

Wprawdzie wi臋kszo艣膰 przebadanych komputer贸w posiada艂a w艂膮czon膮 opcj臋 konta z ograniczonymi prawami i to z niej mogli korzysta膰 u偶ytkownicy, jednak mia艂y miejsce sytuacje, gdzie domy艣lnym kontem by艂o konto administratora. W takim przypadku ka偶dy m贸g艂 na u偶ywanej maszynie zainstalowa膰 trojana, programy szpieguj膮ce czy te偶 ca艂kowicie wy艂膮czy膰 ochron臋 komputera. Istnia艂a tak偶e mo偶liwo艣膰 przekierowania przysz艂ych u偶ytkownik贸w danego komputera na fa艂szywe witryny. Nie wymaga艂oby to wi臋kszych nak艂ad贸w pracy. W ka偶dym systemie Windows znajduje si臋 plik hosts, w kt贸rym zgromadzone s膮 informacje na temat stron internetowych (a dok艂adnie adres IP i nazwa). Przegl膮darka zanim po艂膮czy si臋 z 偶膮dan膮 witryn膮 sprawdza plik hosts, dzi臋ki czemu mo偶na przyspieszy膰 艂adowanie stron lub blokowa膰 reklamy czy te偶 niechciane witryny. Hosts jest zapisany jako plik tekstowy, jego dzia艂anie opiera si臋 na zapisaniu nazwy strony i przypisanego do niej adresu IP. Atakuj膮cy mo偶e jednak umy艣lnie przypisa膰 konkretn膮 nazw臋 (np. banku) do innego adresu, przez co nawet wpisuj膮c w przegl膮darce poprawny adres, zostajemy przekierowani na fa艂szyw膮, lecz 艂udz膮co podobn膮 stron臋. Wszelkie dane jakie wtedy wpiszemy znajd膮 w r臋kach atakuj膮cego. Poni偶ej znajduje si臋 zrzut ekranu przyk艂adowego pliku hosts.


Rys. 8. Przyk艂adowa zawarto艣膰 pliku hosts

Wiele skarb贸w znajduje si臋 tak偶e na samym pulpicie. Znalaz艂em tam informacje mniej przydatne dla potencjalnego cyberprzest臋pcy, jak zdj臋cia, prace do szko艂y/uczelni, t艂umaczenia tekst贸w ale tak偶e prawdziwe pere艂ki np. CV, listy motywacyjne, a nawet rozdzia艂y prac licencjackich i magisterskich. Nie do艣膰, 偶e jak na tacy podajemy swoje dane osobowe, to jeszcze zach臋camy do plagiatu. Poni偶ej znajduje si臋 zrzut ekranu jednego z takich pulpit贸w... Ze wzgl臋d贸w bezpiecze艅stwa, wszystkie nazwy plik贸w pozostawionych przez u偶ytkownik贸w tego komputera, zosta艂y zas艂oni臋te.


Rys. 9. Przyk艂adowy pulpit komputera w kawiarence internetowej

Nale偶y r贸wnie偶 liczy膰 si臋 z faktem, 偶e je偶eli zapiszemy dokument b膮d藕 plik na dysku twardym, to b臋dzie on do odzyskania nawet po jego skasowaniu. W sieci jest dost臋pnych wiele aplikacji, tak偶e darmowych, kt贸re umo偶liwiaj膮 odzyskiwanie danych skasowanych r臋cznie lub w wyniku formatowania. Pliki, kt贸re kasujemy poprzez umieszczenie je w koszu systemowym, nie s膮 zabezpieczone w og贸le, poniewa偶 ich przywr贸cenie jest banalne.

To co zrobi艂o na mnie najwi臋ksze wra偶enie, to ilo艣膰 komputer贸w na kt贸rych znajdowa艂o si臋 po kilka kont Gadu-Gadu. 艁膮cznie na wszystkich komputerach by艂o ich a偶 46. Program ten nie oferuje praktycznie 偶adnego zabezpieczenia je偶eli chodzi o has艂a. Znajduj膮 si臋 one w pliku config.dat i s膮 banalnie proste do odkodowania. Wystarczy pod艂膮czy膰 pendrive i zgra膰 pliki z odpowiedniego katalogu, a w domu na spokojnie je rozkodowa膰. W ten spos贸b posiadamy ju偶 czy艣 nr gg i has艂o do niego.

Pomijaj膮c mo偶liwo艣膰 robienia g艂upich dowcip贸w i podszywania si臋 pod kogo艣 poprzez Gadu-Gadu czy wysy艂anie e-maili, cyberprzest臋pca mo偶e wykorzysta膰 te dane do znacznie bardziej destrukcyjnych cel贸w. Nawi膮偶臋 tutaj do socjotechniki, o kt贸rej pisa艂em niedawno w artykule "Login i has艂o raz prosz臋!": http://viruslist.pl/analysis.html?newsid=531.

Wyobra藕my sobie nast臋puj膮cy scenariusz:

Atakuj膮cy wydobywa z pliku config.dat has艂o dla konkretnego numeru Gadu-Gadu. Kolejnym krokiem b臋dzie wykorzystanie serwis贸w spo艂eczno艣ciowych do odnalezienia po samym numerze gg konta danej osoby. W ten spos贸b ma ju偶 imi臋, nazwisko, miejscowo艣膰, czasami tak偶e nr telefonu. Korzystaj膮c z programu do rejestrowania wielu numer贸w gg jednocze艣nie, atakuj膮cy mo偶e wybra膰 sobie taki, kt贸ry jest najprostszy do zapami臋tania i najkr贸tszy. Teraz pozostaje napisa膰 odpowiedni膮 wiadomo艣膰, podaj膮c si臋 za administratora. Na przyk艂ad:

Szanowny xxx yyy!
W zwi膮zku z pr贸bami w艂ama艅 na nasze serwery, zmuszeni jeste艣my do wdro偶enia nowych zabezpiecze艅, kt贸re lepiej b臋d膮 chroni膰 naszych u偶ytkownik贸w. Pana has艂o [abc] mo偶e okaza膰 si臋 niewystarczaj膮ce do zabezpieczenia konta. Aby to zmieni膰, prosz臋 zainstalowa膰 艂atk臋 na program, kt贸ra znajduje si臋 pod nast臋puj膮cym adresem [link do strony z trojanem]

--
Pozdrawiam!
Administrator
yyy zzz [Dane mog艂yby by膰 prawdziwe i pochodzi膰 z oficjalnej strony aplikacji]

Scenariuszy mo偶e by膰 wiele, a jego inna wariacja to zdobycie adresu e-mail i wykorzystanie faktu, 偶e wielu u偶ytkownik贸w posiada takie same has艂a do wielu us艂ug. Je偶eli wydobyte z gg has艂o b臋dzie takie samo jak do poczty, atakuj膮cy mo偶e sfa艂szowa膰 nag艂贸wek wiadomo艣ci, tak aby wygl膮da艂a na wiadomo艣膰 od administratora portalu, gdzie ofiara posiada swoje konto, i wys艂a膰 wiadomo艣膰 podobn膮 do tej wy偶ej:

Od: administrator@nazwa_portalu.pl
Do: xxx yyy
Szanowna xxx yyy!

W zwi膮zku z pr贸bami w艂ama艅 na nasze serwery, zmuszeni jeste艣my do wdro偶enia nowych zabezpiecze艅, kt贸re b臋d膮 lepiej chroni膰 naszych u偶ytkownik贸w. Pani has艂o [abc] mo偶e okaza膰 si臋 niewystarczaj膮ce do zabezpieczenia konta. Aby mie膰 pewno艣膰, 偶e nikt nie przej膮艂 Pani konta, prosimy o wys艂anie na adres [adres e-mail atakuj膮cego] zeskanowanego dowodu to偶samo艣ci. Prosimy tego dokona膰 w ci膮gu 7 dni roboczych. W przeciwnym wypadku konto zostanie nieodwracalnie zablokowane.

Pozdrawiam serdecznie!
Administrator
yyy zzz [Dane mog艂yby by膰 prawdziwe i pochodzi膰 z oficjalnej strony aplikacji]

Powy偶sze przyk艂ady niestety s膮 ca艂kiem prawdopodobne do zrealizowania. My艣l臋, 偶e wielu osobom wyda艂aby si臋 wiarygodna wiadomo艣膰, w kt贸rej podane jest has艂o, imi臋 i nazwisko, i kt贸ra pochodzi od administratora. Wiadomo艣膰 jest tym bardziej autentyczna, im bardziej uwierzytelniona, dlatego zw艂aszcza ten drugi scenariusz ataku jest niebezpieczny, poniewa偶 sfa艂szowany nag艂贸wek wskazuje administratora portalu.

G艂os ludu

Na koniec zaprezentuj臋 kilka wypowiedzi z sondy, jak膮 przeprowadzi艂em w艣r贸d os贸b korzystaj膮cych z publicznych komputer贸w.

Czy zwracasz uwag臋 na stan bezpiecze艅stwa komputera, z kt贸rego aktualnie korzystasz (czy posiada aktualny program antywirusowy, kiedy wykonano ostatnie skanowanie, czy s膮 zainstalowane r贸偶ne przegl膮darki, czy system jest zaktualizowany)?

"Raczej nie, nie przywi膮zuj臋 wi臋kszej uwagi do bezpiecze艅stwa komputera, z kt贸rego korzystam poza domem. Nie mam na to czasu. Za to na w艂asnym komputerze mam zainstalowany program antywirusowy. Zdarza艂o mi si臋 jednak przynosi膰 na pendrive wirusy z ksero".

Czy korzystaj膮c z przegl膮darki korzystasz z opcji zapami臋taj dane formularzy/zapami臋taj has艂a? Czy po zako艅czeniu pracy u偶ywasz opcji "wyczy艣膰 prywatne dane?"

"Je偶eli zdarza mi si臋 korzysta膰 z kawiarenki internetowej to po zako艅czeniu pracy czyszcz臋 z przegl膮darki prywatne dane. Nigdy nie wybieram te偶 opcji zapami臋tywania hase艂. Wtedy ka偶dy m贸g艂by je wykorzysta膰".

Czy mia艂a miejsce kiedy艣 sytuacja, 偶e kto艣 przej膮艂/zmieni艂 has艂o do Twojego konta pocztowego/gg/inne?

"Nie jestem pewna. Mia艂am kiedy艣 problem z zalogowaniem si臋 na konto gg i pomimo wpisywania prawid艂owego has艂a nie mog艂am si臋 na nie dosta膰. Niestety nie u偶ywa艂am ju偶 maila do przypominania has艂a i za艂o偶y艂am nowe konto. Nie wiem czy by艂 to skutek u偶ywania gg poza domem".

Jakie s膮 wnioski?

Jak wida膰 bezpiecze艅stwo publicznych komputer贸w nie stoi na wysokim poziomie i pozostawia wiele do 偶yczenia. Tak偶e u偶ytkownicy powinni by膰 bardziej czujni i nie traktowa膰 komputer贸w, do kt贸rych ma dost臋p wi臋ksza ilo艣膰 os贸b, jak swoich w艂asnych. Nale偶y pami臋ta膰 o ka偶dorazowym wylogowaniu z systemu je偶eli jest taka mo偶liwo艣膰, u偶ywaniu Web Gadu-Gadu zamiast standardowego programu, usuwaniu plik贸w z pulpitu i folder贸w tak, by nie zosta艂y na dysku oraz o czyszczeniu prywatnych danych w przegl膮darkach. W domu natomiast dobrze jest skanowa膰 pami臋膰 przeno艣n膮 po ka偶dej wizycie w kawiarence internetowej.

Rzecz publiczna to zjawisko dobre, jednak bezpiecze艅stwo nie zna kompromis贸w i dotyczy jednostki. Ka偶dy musi zadba膰 o ni膮 we w艂asnym zakresie, bowiem nawet najlepszy program nie zapewni ochrony, je偶eli my sami ani troch臋 o ni膮 nie zabiegamy.

殴r贸d艂o:
Kaspersky Lab