George Clooney chce by膰 Twoim przyjacielem

To tylko taki ma艂y 偶arcik, czy to co艣 z艂ego? Tak w艂a艣nie my艣la艂 pewien Brytyjczyk, gdy dla 偶artu sfa艂szowa艂 profil na Facebooku swojego dawnego kolegi ze szko艂y. Doda艂 kilka mniej lub bardziej oryginalnych komentarzy na temat zwyczaj贸w seksualnych swojego by艂ego kumpla oraz troch臋 informacji o jego (rzekomej) sytuacji finansowej. Niestety jego kolega nie by艂 zachwycony i poszed艂 z tym do s膮du. Jak sko艅czy艂a si臋 ca艂a sprawa? Londy艅ski S膮d Najwy偶szy skaza艂 "偶artownisia" na grzywn臋 w wysoko艣ci 28 000 euro. Uzasadnienie: kradzie偶 to偶samo艣ci jest przest臋pstwem, niezale偶nie od tego, czy ma miejsce "w realu" czy online.
Pozosta艅 w kontakcie - ale bezpiecznie
Portale spo艂eczno艣ciowe mog膮 stanowi膰 wygodny spos贸b utrzymywania kontaktu z przyjaci贸艂mi z ca艂ego 艣wiata. Jednak "cyfrowy przyjaciel" niekoniecznie musi by膰 tym, za kogo podaje si臋 w Sieci. Portale spo艂eczno艣ciowe, takie jak Nasza Klasa, MySpace, Facebook, GoldenLine czy LinkedIn, daj膮 niewielk膮 lub 偶adnej gwarancji, 偶e zarejestrowana na nich osoba w rzeczywisto艣ci jest tym, za kogo si臋 podaje. To mo偶e by膰 niebezpieczne, nawet w przypadku stosunkowo drobnych fa艂szerstw. W teorii, tylko znanym osobom powinno zale偶e膰, aby ich profile zosta艂y za艂o偶one przez nie same, a nie jakiego艣 znudzonego nastolatka. Jest to jednak o wiele powa偶niejszy problem, poniewa偶 fa艂szywe profile coraz cz臋艣ciej wykorzystywane s膮 przez cyberprzest臋pc贸w.
Odsy艂acze, kt贸re rzekomo prowadz膮 do galerii zdj臋膰 gwiazd muzyki lub filmu, w rzeczywisto艣ci mog膮 spowodowa膰, 偶e komputer zostanie zainfekowany trojanem.
Specjalista z bran偶y antywirusowej, firma Kaspersky Lab, przewiduje, 偶e w 2009 roku oprogramowanie crimeware wykorzystuj膮ce portale spo艂eczno艣ciowe b臋dzie wykazywa艂o jeden z najbardziej wzrostowych trend贸w. Przy okazji, czy wiedzieli艣cie, 偶e w lutym 2009 roku Kate Winslet odebra艂a Britney Spears prowadzenie pod wzgl臋dem liczby fa艂szywych profili? Mimo stara艅 personelu portalu Facebook, przypuszcza si臋, 偶e nadal istnieje dwana艣cie fa艂szywych stron online.
Elwis 偶yje!
Obecnie na portalach spo艂eczno艣ciowych mo偶na znale藕膰 praktycznie wszystkich i wszystko, co w jaki艣 spos贸b jest s艂awne. Fryderyk Nietzsche te偶 si臋 zarejestrowa艂, podobnie jak Karol Marks. Nie ma w tym nic dziwnego, je偶eli we藕miemy pod uwag臋 fakt, 偶e sama Nasza-Klasa posiada ponad 25 milion贸w aktywnych u偶ytkownik贸w. Je偶eli jeste艣 m艂ody i nie posiadasz konta na portalu spo艂eczno艣ciowym, zdecydowanie jeste艣 "nie na czasie". Jednak nawet doro艣li coraz cz臋艣ciej "cyfrowo" zagl膮daj膮 w 偶ycie innych os贸b. Wed艂ug danych Facebooka, najszybciej rosn膮cym segmentem jest grupa w wieku powy偶ej 35 lat. Zdj臋cia z ostatnich wakacji nad morzem czy przyj臋cia urodzinowego s膮 publikowane online i udost臋pniane przyjacio艂om. Uwa偶aj jednak, aby nie spotka艂a Ci臋 przykra niespodzianka, jakiej do艣wiadczy艂o wiele os贸b ubiegaj膮cych si臋 o prac臋 podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Wielu rekrutuj膮cych przeprowadza podstawowe rozeznanie online podczas preselekcji kandydat贸w. Je偶eli w Sieci znajd膮 wiele zdj臋膰 kandydata z imprez, jego dokumenty mog膮 trafi膰 do kosza, przekre艣laj膮c szans臋 na osobiste spotkanie z pracodawc膮.
Mog艂oby si臋 wydawa膰, 偶e osoby odpowiedzialne za rekrutacj臋 w firmach spojrz膮 艂agodnie na te nieszkodliwe m艂odzie艅cze szale艅stwa czy zdj臋cia z imprez - wszak s膮 to prywatne sprawy kandydat贸w. Lepiej jednak na to nie liczy膰. To samo dotyczy wpis贸w na forach, czatach, prywatnych stronach internetowych czy portalach, takich jak Nasza Klasa czy MySpace. Internet ma d艂ug膮 pami臋膰. Serwery buforuj膮ce wyszukiwarek (takich jak Google), na kt贸rych raz zapisane strony internetowe przechowywane s膮 w r贸偶nych wersjach przez lata, na d艂ugo zachowaj膮 niepo偶膮dane wpisy. Je偶eli dotyczy to Twojej w艂asnej strony, masz mo偶liwo艣膰 usuni臋cia wpis贸w. Jednak w przypadku wpis贸w na stronach internetowych os贸b trzecich, mo偶esz tylko uprzejmie poprosi膰, poniewa偶 zazwyczaj nie istnieje 偶aden 艣rodek prawny, kt贸rego mo偶esz u偶y膰. Ju偶 teraz istnieje wielu dostawc贸w us艂ug, kt贸rzy na polecenie swoich klient贸w pr贸buj膮 usun膮膰 informacje z Internetu. Jako rodzic lub opiekun powiniene艣 powa偶nie traktowa膰 swoj膮 odpowiedzialno艣膰 wobec podopiecznych i kontrolowa膰, jak膮 tre艣膰 Twoje dziecko umieszcza w Sieci.
Zbyt d艂ugi j臋zyk przynosi korzy艣ci wrogom
Warto pami臋ta膰 o tym ha艣le w kontek艣cie Internetu. Mo偶esz trzyma膰 si臋 z daleka od r贸偶nych cyfrowych portali spo艂eczno艣ciowych, nadal jednak b臋dzie istnia艂o niebezpiecze艅stwo, 偶e inna osoba stworzy profil, podszywaj膮c si臋 pod Ciebie. Istnieje na przyk艂ad odmiana kradzie偶y to偶samo艣ci, w kt贸rej tworzy si臋 profil "ofiary" i infiltruje jej rzeczywisty kr膮g przyjaci贸艂. Sie膰 szybko si臋 rozrasta, nawi膮zywane s膮 po艂膮czenia, jednak nikt niczego nie podejrzewa. P贸藕niej ofiara zostaje u艣wiadomiona o istnieniu takiej porwanej sieci i jest szanta偶owana: zap艂aci pieni膮dze albo "nie艂adne rzeczy" b臋d膮 rozprzestrzeniane za po艣rednictwem jej profilu.
Dlatego te偶 mo偶e warto za艂o偶y膰 profil, zanim kto艣 zrobi to za nas. Trzeba jednak pami臋ta膰, aby wykorzystywa膰 wszystkie ustawienia prywatno艣ci oferowane przez takie portale. Nasza-Klasa umo偶liwia swoim u偶ytkownikom bardzo szczeg贸艂ow膮 konfiguracj臋 tego, kto mo偶e mie膰 dost臋p do poszczeg贸lnych informacji. Wi臋kszo艣膰 os贸b nie korzysta jednak z tej mo偶liwo艣ci. Zastan贸w si臋, do jakich cel贸w wykorzystujesz portal spo艂eczno艣ciowy. Czy chcesz poinformowa膰 swoich znajomych, gdzie obecnie mieszkasz i czym si臋 zajmujesz? W takim przypadku powiniene艣 udost臋pni膰 tylko podstawowe informacje. Na pocz膮tku wy艂膮cz liczne dost臋pne opcje. Je艣li p贸藕niej uznasz, 偶e dana funkcja jest u偶yteczna, zawsze b臋dziesz m贸g艂 j膮 w艂膮czy膰.
Poza tym, odrobina sceptycyzmu przyda si臋 w razie w膮tpliwo艣ci, czy dana osoba w rzeczywisto艣ci jest tym, za kogo si臋 podaje. Akceptuj zaproszenia wybi贸rczo, a w przypadku nowych kontakt贸w korzystaj z funkcji "tylko dla przyjaci贸艂". W ten spos贸b tylko cz臋艣膰 Twoich informacji b臋dzie widoczna. Je偶eli do艂膮czasz do du偶ej grupy - portal spo艂eczno艣ciowy mo偶e automatycznie zapisa膰 nowych cz艂onk贸w do pewnych grup na etapie rejestracji - nie przyznawaj wszystkim cz艂onkom pe艂nego dost臋pu. Mo偶esz skonfigurowa膰 to w ustawieniach prywatno艣ci. Dane osobowe, takie jak numer identyfikacji podatkowej czy data urodzenia powinny by膰 absolutnie tajne, poniewa偶 informacje te s膮 wykorzystywane przez wiele firm, takich jak ubezpieczeniowe czy dostawcy us艂ug internetowych w celu weryfikacji to偶samo艣ci ich klient贸w. Klasyk膮 jest tu przypomnienie has艂a. Je偶eli nazwisko panie艅skie Twojej matki, Tw贸j ulubiony kolor czy zwierzak mo偶e znacznie u艂atwi膰 odgadni臋cie Twojego has艂a, pod 偶adnym pozorem nie umieszczaj takich informacji w swoim profilu.
U艂atwienie dla socjotechnik贸w
Im wi臋cej wiadomo o danej osobie, tym 艂atwiej osobie atakuj膮cej przej膮膰 jej to偶samo艣膰 lub wyci膮gn膮膰 informacje. W przesz艂o艣ci uzyskanie pewnych informacji wymaga艂o talentu, zuchwa艂o艣ci i ch臋ci podejmowania ryzyka. Obecnie dzi臋ki Internetowi nie wymaga to wielkiego wysi艂ku. Osoby, kt贸re wyka偶膮 si臋 pewn膮 kreatywno艣ci膮 i umiej臋tno艣ci膮 wykorzystywania wyszukiwarki, mog膮 z 艂atwo艣ci膮 uzyska膰 informacje o innych, kt贸re w przesz艂o艣ci by艂yby po prostu niedost臋pne. Posiadasz list臋 偶ycze艅 na Amazonie lub na innym portalu aukcyjnym? Pozycje z tej listy bardzo du偶o m贸wi膮 o Twoim hobby. W grupie dyskusyjnej poprosi艂e艣 o pomoc w rozwi膮zaniu problemu z zapor膮 sieciow膮? Osoba atakuj膮ca b臋dzie wiedzia艂a, jak膮 zapor臋 sieciow膮 wykorzystuje Twoja firma i co jest z ni膮 nie tak. W Internecie skojarzenie informacji z r贸偶nych 藕r贸de艂 znacz膮co wzbogaca profil.
Cyberprzest臋pcy wykorzystuj膮 portale spo艂eczno艣ciowe r贸wnie偶 w tradycyjny spos贸b, czyli do rozprzestrzeniania oprogramowania crimeware. Badanie Harris Interactive, rozpocz臋te w czerwcu 2008 roku, pokazuje, 偶e liczba atak贸w spamowych na portale spo艂eczno艣ciowe gwa艂townie wzrasta. Jak wynika z badania, w okresie 12 miesi臋cy 83 proc. u偶ytkownik贸w otrzyma艂o niechciane wiadomo艣ci spamowe w formie rzekomych zaprosze艅 od znajomych, wpis贸w lub wiadomo艣ci. W艣r贸d nich znalaz艂y si臋 pr贸by zwabienia u偶ytkownik贸w na strony phishingowe lub zainfekowane oprogramowaniem crimeware.
Nie jeste艣 jednak bezradny wobec atak贸w phishingowych. Cyberprzest臋pcy b臋d膮 pr贸bowali wykorzystywa膰 tylko luki w zabezpieczeniach oraz bezmy艣lno艣膰. Je偶eli zainstalujesz na swoim komputerze oprogramowanie zabezpieczaj膮ce z aktualnymi bazami, takie jak Kaspersky Internet Security, zamkniesz najwi臋ksz膮 bram臋, przez kt贸r膮 mog膮 przedosta膰 si臋 cyberprzest臋pcy. Oprogramowanie nie tylko ochroni Ci臋 przed wirusami i trojanami, ale r贸wnie偶 b臋dzie filtrowa艂o niechciane wiadomo艣ci spamowe i zapewni Ci ochron臋 podczas korzystania z komunikator贸w internetowych. Je偶eli Twoja przegl膮darka internetowa zostanie przekierowana na stron臋 phishingow膮, wi臋kszo艣膰 dobrych program贸w bezpiecze艅stwa podniesie alarm.
Szybko usuwaj luki w zabezpieczeniach
Instalowanie aktualizacji jest bardzo wa偶ne. Nieustannie wykrywane s膮 nowe luki w zabezpieczeniach, zar贸wno w systemach operacyjnych, jak i przegl膮darkach internetowych i innych programach. Przy pomocy specjalnie stworzonych program贸w hakerzy wykorzystuj膮 takie dziury, aby przemyci膰 swoje szkodniki. W zasadzie luki te nie powinny stanowi膰 du偶ego problemu, poniewa偶 jak tylko zostan膮 wykryte, producenci oprogramowania zwykle przygotowuj膮 darmowe 艂aty. Je偶eli komputer zosta艂 odpowiednio skonfigurowany, mo偶e nawet pobiera膰 艂aty z Internetu automatycznie. Jednak wielu indywidualnych u偶ytkownik贸w, a nawet wiele firm, zbyt d艂ugo zwleka z zainstalowaniem 艂at. Na tym 偶eruj膮 niekt贸re szkodniki, takie jak na przyk艂ad robak "Conficker" (zwany r贸wnie偶 Kido), kt贸ry przedosta艂 si臋 na 10 milion贸w komputer贸w PC, wykorzystuj膮c znan膮 luk臋 w systemie Windows, dla kt贸rej Microsoft dawno stworzy艂 艂at臋. Dobre programy bezpiecze艅stwa zwykle ostrzegaj膮 u偶ytkownik贸w, je偶eli wykryj膮 luk臋 w zabezpieczeniach, dla kt贸rej istniej ju偶 艂ata.
殴r贸d艂o:![]() |