Wsp贸艂czesna bran偶a antywirusowa i jej problemy

Eugene Kaspersky
Head of Kaspersky Lab Virus Research

Internet sta艂 si臋 obecnie gruntem, na kt贸rym bujnie rozwija si臋 dzia艂alno艣膰 przest臋pcza. U偶ytkownicy domowi, ma艂e i 艣rednie przedsi臋biorstwa, mi臋dzynarodowe korporacje i organy rz膮dowe nieustannie padaj膮 ofiarami atak贸w ze strony wirus贸w i trojan贸w. Debata nad obecnym stanem rzeczy zosta艂a wielokrotnie podj臋ta i z pewno艣ci膮 b臋dzie kontynuowana r贸wnie偶 w przysz艂o艣ci. Okre艣laj膮c Internet jako wyl臋garni臋 przest臋pstw mam na my艣li przede wszystkim to, 偶e umo偶liwia on zarobienie pieni臋dzy w nielegalny spos贸b, poprzez tworzenie i rozprzestrzenianie z艂o艣liwych program贸w, kt贸re b臋d膮:

  • krad艂y informacje zwi膮zane z kontami bankowymi, zar贸wno osobistymi, jak i korporacyjnymi
  • przechwytywa艂y numery kart kredytowych
  • przeprowadza艂y ataki DDoS, wykorzystywane do wysuwania 偶膮da艅 finansowych (pieni膮dze w zamian za zaprzestanie atak贸w)
  • tworzy艂y sieci troja艅skich serwer贸w proxy, kt贸re mo偶na u偶y膰 do rozsy艂ania spamu i osi膮gni臋cia korzy艣ci finansowych
  • tworzy艂y sieci zombie, wykorzystywane na wiele sposob贸w
  • tworzy艂y programy, kt贸re pobieraj膮 i instaluj膮 na komputerze ofiary aplikacje typu adware
  • instalowa艂y troja艅skie dialery, kt贸re wielokrotnie 艂膮cz膮 si臋 z p艂atnymi serwisami
  • itd.

Dok艂adne okre艣lenie, jak daleko si臋ga dzia艂alno艣膰 przest臋pcza w Internecie, nie jest 艂atwe. S膮dz臋, 偶e w podziemiu komputerowym aktywnie dzia艂aj膮 dziesi膮tki, je艣li nie setki indywidualnych haker贸w, jak i ca艂ych grup. Istniej膮 tysi膮ce haker贸w skupionych w r贸偶nych grupach - tak wynika z danych organ贸w 艣cigania wi臋kszo艣ci skomputeryzowanych kraj贸w. Na przestrzeni kilku ostatnich lat aresztowano kilkudziesi臋ciu haker贸w i grup hakerskich, a ca艂kowita liczba aresztowa艅 wynosi kilkaset. Wydaje si臋 jednak, 偶e nie ma to praktycznie 偶adnego wp艂ywu na liczb臋 kr膮偶膮cych wirus贸w i trojan贸w.

Inna liczba, kt贸rej wielko艣ci mo偶na si臋 tylko domy艣la膰, to ca艂kowite obroty podziemia komputerowego. Z opublikowanych 藕r贸de艂 wynika, 偶e mi臋dzy 2004 a 2005 rokiem hakerzy ukradli lub wy艂udzili kilkaset milion贸w dolar贸w ameryka艅skich. Poniewa偶 ogromna wi臋kszo艣膰 cyberprzest臋pc贸w pozostaje wci膮偶 na wolno艣ci, mo偶emy za艂o偶y膰, 偶e kwota ta si臋ga co roku miliard贸w dolar贸w. (Zyski cyberprzest臋pc贸w mog膮 przewy偶sza膰 nawet dochody firm antywirusowych - dane te ukazuj膮 poni偶sze tabele).

Szkody wyrz膮dzone 艣wiatowej gospodarce na skutek dzia艂alno艣ci tw贸rc贸w wirus贸w, haker贸w i spamer贸w ju偶 od dawna przewy偶szaj膮 dziesi膮tki miliard贸w dolar贸w rocznie. Liczba ta ci膮gle wzrasta. Wed艂ug bada艅 przeprowadzonych przez Computer Economics, ca艂kowite straty poniesione w 2004 roku wynosi艂y blisko 18 miliard贸w dolar贸w z tendencj膮 do 30-40% wzrostu w skali roku.

Przyjrzyjmy si臋 bli偶ej g艂贸wnym postaciom w 艣wiecie cyberzagro偶e艅:

  • Autorzy wirus贸w i hakerzy tworz膮 i rozprzestrzeniaj膮 w okre艣lonych celach wirusy i trojany
  • Komputery i sieci u偶ytkownik贸w ko艅cowych nieustannie nara偶one s膮 na ataki haker贸w i cz臋sto mog膮 pa艣膰 ofiar膮 atak贸w skoordynowanych
  • Policja i organy 艣cigania na ca艂ym 艣wiecie tylko z cz臋艣ciowym sukcesem prowadz膮 dochodzenia w sprawie przest臋pstw cybernetycznych i stawiaj膮 odpowiednie osoby w stan oskar偶enia
  • Firmy antywirusowe tworz膮 oprogramowanie przeznaczone do zwalczania zagro偶e艅 cybernetycznych

O wirusach, hakerach i osobach, kt贸re ich 艣cigaj膮, napisano wiele - w Hollywood nakr臋cono nawet filmy na ten temat. Na stronach WWW firmy rozwijaj膮ce i produkuj膮ce rozwi膮zania antywirusowe informuj膮 o swoich osi膮gni臋ciach. Wci膮偶 jednak niewiele pisze si臋 o problemach, z jakimi boryka si臋 bran偶a antywirusowa. W艂a艣nie dlatego temat ten poruszy艂em w niniejszym artykule.

Kr贸tki przegl膮d bran偶y antywirusowej

Na pocz膮tku przyjrzyjmy si臋 firmom produkuj膮cym standardowe rozwi膮zania przeznaczone do ochrony przed wirusami komputerowymi. (Rozwi膮zania i narz臋dzia wyspecjalizowane om贸wimy w dalszej cz臋艣ci artyku艂u.) Pod terminem "rozwi膮zanie standardowe" rozumiem oprogramowanie dla komputer贸w biurkowych, serwer贸w plik贸w, serwer贸w poczty oraz obwodu sieci korporacyjnych.

Wed艂ug szacunk贸w, warto艣膰 rynku rozwi膮za艅 standardowych wynosi艂a w 2003 roku 2,7 miliard贸w dolar贸w, a w 2004 roku 3,3 miliard贸w dolar贸w. Przewiduje si臋, 偶e w 2005 roku liczba ta ukszta艂tuje si臋 na poziomie 3,8 miliard贸w dolar贸w. (Wszystkie dane w tej sekcji zosta艂y dostarczone przez firm臋 IDC i pochodz膮 z 2005 r.) Wszystkich producent贸w oprogramowania antywirusowego mo偶na podzieli膰 na trzy grupy: liderzy bran偶y, firmy "drugoligowe" i pozosta艂e (kt贸re, je艣li w og贸le wywieraj膮 jaki艣 wp艂yw na krajobraz antywirus贸w, to jest on nieznaczny).

Do lider贸w nale偶膮: Symantec, McAfee (NAI) oraz Trend Micro - firmy te wp艂ywaj膮 na wszystkie rynki:

Firma Roczne obroty, w mln dol.
2003 2004
Symantec 1098 1364
McAfee (NAI) 577 597
Trend Micro 382 508

Te trzy firmy zajmuj膮 czo艂owe pozycje na wszystkich rynkach, z kilkoma wyj膮tkami (na przyk艂ad Trend Micro dominuje na rynku japo艅skim). Symantec i NAI (McAfee) to firmy z Ameryki P贸艂nocnej. Trend Micro by艂 pocz膮tkowo firm膮 tajwa艅sk膮, kt贸ra nast臋pnie wesz艂a na gie艂d臋 japo艅sk膮, a obecnie posiada siedzib臋 w Stanach Zjednoczonych.

Do drugiej ligi zaliczamy firmy, kt贸re osi膮gaj膮 obroty znacznie ni偶sze ni偶 czo艂owa tr贸jka, stosunkowo jednak do艣膰 wysokie - rz臋du dziesi膮tek milion贸w dolar贸w.

Firma Obroty roczne, w mln dol.
2003 2004
Sophos (Wielka Brytania) 97 116
Panda Software (Hiszpania) * 65 104
Computer Associates (Stany Zjednoczone) 61 74
F-Secure (Finlandia) 36 51
Norman (Norwegia) 23 31
AhnLab (Korea Po艂udniowa) 21 28
*Panda Software jest prywatn膮 firm膮. Podane informacje finansowe nie s膮 potwierdzone

Do tej grupy zalicza si臋 r贸wnie偶 Kaspersky Lab z siedzib膮 w Rosji. Firma nie ujawnia jednak informacji finansowych.

Wi臋kszo艣膰 firm drugoligowych posiada znaczny udzia艂 w rynkach krajowych, ale stosunkowo niewielki je艣li chodzi o rynki zagraniczne. Tak wi臋c Sophos jest najpopularniejszy w Wielkiej Brytanii, Panda w Hiszpanii, F-Secure natomiast w krajach skandynawskich itd.

Trzeci膮 grup臋 tworzy kilkadziesi膮t firm antywirusowych. Do najbardziej znanych nale偶膮:

  • Alwil - Avast (Republika Czeska)
  • MKS - MKS (Polska)
  • Doctor Web - DrWeb (Rosja)
  • ESET - NOD32 (S艂owacja)
  • Frisk Software - F-Prot (Islandia)
  • GriSoft - AVG (Republika Czeska)
  • H+BEDV - AntiVir (Niemcy)
  • Hauri - VI Robot (Korea Po艂udniowa)
  • SoftWin - BitDefender (Rumunia)
  • VirusBuster - VirusBuster (W臋gry)

Do trzeciej grupy zaliczaj膮 si臋 r贸wnie偶 UNA i Stop! (Ukraina), Rising oraz KingSoft (Chiny) i inne.

Wi臋kszo艣膰 firm z tej grupy nie ujawnia danych finansowych. Szacuje si臋 jednak, 偶e ich roczne obroty wynosz膮 oko艂o 10 mln dol.

Powy偶ej przedstawili艣my udzia艂 rynkowy g艂贸wnych firm antywirusowych. Nie uwzgl臋dnili艣my jednak firm oferuj膮cych produkty w oparciu o licencjonowane technologie. Przyk艂adem mo偶e tu by膰 niemiecka firma G-Data, kt贸rej rozwi膮zanie antywirusowe zawiera technologie firmy Kaspersky Lab oraz SoftWin, jak r贸wnie偶 Microsoft, kt贸ry oferuje wielosilnikowe rozwi膮zanie rozwijane przez Sybari.

Istniej膮 r贸wnie偶 niestandardowe rodzaje ochrony antywirusowej, niekt贸re z nich charakteryzuje pewien stopie艅 wyspecjalizowania. Do tej kategorii mo偶na podci膮gn膮膰 systemy usuwaj膮ce potencjalne zagro偶enia z korporacyjnych wiadomo艣ci e-mail (u偶ytkownik ko艅cowy otrzymuje tylko wiadomo艣ci, kt贸re nie zawieraj膮 za艂膮czonych plik贸w wykonywalnych lub skrypt贸w html), systemy uruchamiaj膮ce przegl膮dark臋 internetow膮 z maszyny wirtualnej itd. Pojawi艂y si臋 r贸wnie偶 programy podobne do rozwi膮za艅 antywirusowych: oprogramowanie chroni膮ce przed atakami DDoS, oprogramowanie patch management itd. Jednak 偶aden z tych program贸w nie posiada pe艂nej funkcjonalno艣ci oprogramowania antywirusowego.

Problemy bran偶y antywirusowej

Z jakimi trudno艣ciami mo偶e boryka膰 si臋 bran偶a antywirusowa, nie licz膮c problem贸w zwi膮zanych z rynkiem, kt贸re dotycz膮 ka偶dego producenta artyku艂贸w konsumenckich? Wszyscy wiedz膮, 偶e z jednej strony istniej膮 wirusy, z drugiej za艣 programy antywirusowe, kt贸re je zwalczaj膮. Mog艂oby si臋 wydawa膰, 偶e rozwi膮zania antywirusowe s膮 standardowymi produktami konsumenckimi, kt贸re r贸偶ni膮 si臋 od siebie w niewielkim stopniu. U偶ytkownicy dokonuj膮 wyboru oprogramowania antywirusowego na podstawie jego opakowania, z powodu skutecznych dzia艂a艅 marketingowych lub innych nietechnicznych wzgl臋d贸w. Wszystko to sprawia, 偶e - przynajmniej teoretycznie - mogliby艣my traktowa膰 rozwi膮zanie antywirusowe jako jeden z wielu produkt贸w konsumenckich, takich jak proszek do prania, pasta do z臋b贸w czy samoch贸d.

Niestety (lub na szcz臋艣cie) tak nie jest. U偶ytkownicy cz臋sto wybieraj膮 rozwi膮zanie antywirusowe ze wzgl臋du na jego w艂a艣ciwo艣ci techniczne, a te r贸偶ni膮 si臋 znacznie w zale偶no艣ci od produktu. U偶ytkownicy zwracaj膮 r贸wnie偶 uwag臋 na to, czy dany produkt zapewnia ochron臋 przed okre艣lonym typem cyberzagro偶enia oraz na og贸lny poziom oferowanej ochrony.

Rozwi膮zanie antywirusowe powinno chroni膰 przed WSZYSTKIMI typami z艂o艣liwych program贸w. Im lepsze oprogramowanie antywirusowe, tym bardziej zadowoleni u偶ytkownicy i administratorzy systemu. Ka偶dy, kto nie pojmie tego w teorii, wkr贸tce odczuje to w praktyce; je艣li u偶ytkownik nie posiada dobrego rozwi膮zania antywirusowego, bardzo szybko mo偶e okaza膰 si臋, 偶e z jego konta bankowego znikn臋艂y pieni膮dze lub te偶 komputer zacz膮艂 艂膮czy膰 si臋 z dziwnymi numerami telefon贸w. Pami臋taj膮c o tych niebezpiecze艅stwach, u偶ytkownicy powinni orientowa膰 si臋, jak膮 ochron臋 oferuj膮 dost臋pne rozwi膮zania antywirusowe i dokona膰 rzetelnego wyboru.

Wyobra藕my sobie, 偶e rozwi膮zanie antywirusowe X usuwa, powiedzmy, 50% wszystkich kr膮偶膮cych w Internecie wirus贸w; produkt Y usuwa 90%, a produkt Z 99,9%. Liczba N atak贸w albo nie spowoduje naruszenia integralno艣ci komputera, albo doprowadzi do zainfekowania systemu. Je艣li komputer zostanie zaatakowany 10 razy, prawdopodobie艅stwo, 偶e produkt X nie wykryje z艂o艣liwego programu jest niemal 100-procentowe; jest wi臋cej ni偶 prawdopodobne, 偶e program Y nie wykryje winnego; natomiast w przypadku produktu Z takie niebezpiecze艅stwo jest znikome.

Niestety, w sprzeda偶y dost臋pnych jest niewiele produkt贸w oferuj膮cych niemal 100-procentow膮 ochron臋. Wi臋kszo艣膰 produkt贸w nie jest w stanie zapewni膰 nawet 90-procentowej ochrony. W艂a艣nie to jest obecnie najwi臋kszym problemem bran偶y antywirusowej.

Problem #1

Z roku na rok zwi臋ksza si臋 liczba i zr贸偶nicowanie z艂o艣liwych program贸w. W rezultacie, wiele firm antywirusowych po prostu nie jest w stanie poradzi膰 sobie z tak ogromn膮 fal膮, przegrywaj膮c w "wy艣cigu" z tw贸rcami szkodnik贸w. U偶ytkownicy, kt贸rzy wybieraj膮 produkty tych firm nie otrzymaj膮 ochrony przed wszystkimi z艂o艣liwymi programami. Niestety, liczba takich os贸b jest znaczna. Wiele produkt贸w sprzedawanych jako "rozwi膮zania antywirusowe" nie powinno w og贸le nosi膰 tej nazwy.

Pi臋膰 czy dziesi臋膰 lat temu mo偶na by艂o uczciwie powiedzie膰, 偶e rozwi膮zanie antywirusowe nie musia艂o chroni膰 systemu przed ka偶dym nowym wirusem i trojanem. Wi臋kszo艣膰 nowych z艂o艣liwych program贸w, kt贸re pojawia艂y si臋 w tym czasie, nigdy nie zdo艂a艂oby przenikn膮膰 do komputera u偶ytkownika. Pisane by艂y przez m艂odocianych cyber-wandali, kt贸rzy chcieli popisa膰 si臋 swoimi umiej臋tno艣ciami programistycznymi lub zaspokoi膰 ciekawo艣膰. W rzeczywisto艣ci u偶ytkownicy potrzebowali ochrony jedynie przed kilkoma wirusami na wolno艣ci, kt贸re potrafi艂y przenikn膮膰 do komputer贸w ofiar. Teraz jednak sytuacja zmieni艂a si臋. Ponad 75% z艂o艣liwych program贸w - tzn. zdecydowana wi臋kszo艣膰 - jest tworzonych przez przest臋pcze podziemie komputerowe w celu zainfekowania okre艣lonej liczby komputer贸w w Internecie. Liczba nowych wirus贸w i trojan贸w zwi臋ksza si臋 ka偶dego dnia o kilkaset - laboratorium antywirusowe firmy Kaspersky Lab otrzymuje codziennie od 200 do 300 nowych pr贸bek szkodliwego oprogramowania.

Pr贸bki te pochodz膮 z kilku 藕r贸de艂 - "wabik贸w" (wyspecjalizowanych komputer贸w wykorzystywanych do zbierania z艂o艣liwych plik贸w w Internecie); u偶ytkownik贸w zainfekowanych komputer贸w; administrator贸w lokalnych sieci; dostawc贸w us艂ug internetowych; oraz - cho膰 wydaje si臋 to dziwne - od innych firm antywirusowych. Mimo segmentacji rynku firm antywirusowych (dotyczy to ka偶dego rynku bez wyj膮tku) istnieje wsp贸艂praca mi臋dzy tymi firmami. Je艣li pojawia si臋 nowy robak, kt贸ry rozprzestrzenia si臋 w ogromnym tempie, analitycy niemal natychmiast informuj膮 o tym firmy konkurencyjne i przesy艂aj膮 im pr贸bk臋 robaka. Wi臋kszo艣膰 firm antywirusowych wymienia si臋 pr贸bkami wirus贸w przynajmniej raz w miesi膮cu. Firmy dziel膮 si臋 informacjami tak偶e na specjalistycznych spotkaniach, kt贸re s膮 zamkni臋te dla ludzi spoza bran偶y. Mo偶na powiedzie膰, 偶e w bran偶y obowi膮zuje swego rodzaju etyka; firmy antywirusowe przekazuj膮 informacje firmom konkurencyjnym pomijaj膮c te, kt贸re poprzez nieetyczne dzia艂ania zaszkodzi艂y swojej pozycji w 艣wiecie antywirus贸w.

Przypu艣膰my, 偶e wykryto nowego wirusa lub konia troja艅skiego na wolno艣ci, w Internecie lub na zainfekowanym komputerze. Oznacza to, 偶e prawdopodobie艅stwo zainfekowania komputera tym szkodnikiem jest znacznie wi臋ksze ni偶 zero. Niewykluczone, 偶e zainfekowane zosta艂y ju偶 dziesi膮tki, setki, mo偶e nawet tysi膮ce komputer贸w tworz膮cych Internet. Je艣li ten nowy szkodnik oka偶e si臋 robakiem internetowym, to bior膮c pod uwag臋 szybko艣膰 Internetu, liczba ofiar mo偶e by膰 liczona w milionach. Przyk艂ad ten pokazuje, 偶e firmy antywirusowe musz膮 niezw艂ocznie publikowa膰 uaktualnienia antywirusowych baz danych, kt贸re chroni膮 przed wszystkimi najnowszymi wirusami i trojanami. Tu dochodzimy do drugiego problemu, z kt贸rym boryka si臋 bran偶a antywirusowa.

Problem #2

Obecnie z艂o艣liwe programy rozprzestrzeniaj膮 si臋 w tak b艂yskawicznym tempie, 偶e firmy antywirusowe musz膮 publikowa膰 uaktualnienia mo偶liwie najszybciej, aby zmniejszy膰 okres czasu, w kt贸rym u偶ytkownicy nara偶eni s膮 na potencjalne niebezpiecze艅stwa. Niestety, wiele firm antywirusowych nie jest w stanie sprosta膰 temu wyzwaniu - u偶ytkownicy otrzymuj膮 uaktualnienia po tym, jak zostali ju偶 zainfekowani.

Wyobra藕my sobie, 偶e wirus zdo艂a艂 przenikn膮膰 do komputera ofiary, a rozwi膮zanie antywirusowe zainstalowane na jej komputerze nie wykry艂o 偶adnej podejrzanej aktywno艣ci. (Mo偶e to by膰 spowodowane s艂ab膮 jako艣ci膮 samego rozwi膮zania, nieostro偶no艣ci膮 u偶ytkownika lub tym, 偶e najnowsze uaktualnienie antywirusowych baz danych nie zosta艂o pobrane na czas.) Sygnatury wykrywaj膮ce tego wirusa zostan膮 opublikowane wcze艣niej czy p贸藕niej - oznacza to, 偶e wirus zostanie wykryty, ale nie zwalczony. Aby raz na zawsze pozby膰 si臋 wirusa, nale偶y uwa偶nie usun膮膰 zainfekowane pliki z komputera. S艂owo "uwa偶nie" jest tutaj kluczowe i odnosi si臋 do trzeciego problemu dotycz膮cego program贸w antywirusowych.

Problem #3

Trzecim problemem bran偶y antywirusowej jest usuwanie z艂o艣liwego kodu wykrytego na komputerze ofiary. Bardzo cz臋sto wirusy i trojany pisane s膮 w taki spos贸b, aby mog艂y ukry膰 swoj膮 obecno艣膰 w systemie i/lub przenikn膮膰 wystarczaj膮co g艂臋boko, 偶eby ich usuni臋cie by艂o niezwykle skomplikowanym zadaniem. Niestety, niekt贸re programy antywirusowe nie potrafi膮 usuwa膰 z艂o艣liwego kodu i przywraca膰 danych zmodyfikowanych przez wirusa, nie powoduj膮c dalszych komplikacji.

Dodatkowym problemem jest to, 偶e ka偶de oprogramowanie zu偶ywa zasoby systemowe, a programy antywirusowe nie s膮 tutaj wyj膮tkiem. Aby chroni膰 komputer, program antywirusowy musi wykona膰 pewne operacje - otworzy膰 pliki, przeczyta膰 zawarte w nich informacje, otworzy膰 archiwa w celu ich przeskanowania itd. Im dok艂adniej sprawdzany jest plik, tym wi臋cej zasob贸w potrzebuje rozwi膮zanie antywirusowe. W ten spos贸b rozwi膮zanie antywirusowe przypomina drzwi bezpiecze艅stwa - im grubsze drzwi, tym wi臋ksza ochrona; jednak im ci臋偶sze drzwi, tym trudniejsze ich otwieranie i zamykanie. Je偶eli chodzi o rozwi膮zania antywirusowe, problemem jest osi膮gni臋cie r贸wnowagi mi臋dzy szybko艣ci膮 programu a poziomem ochrony, jaki zapewnia.

Problem #4

Niestety, problem zu偶ycia zasob贸w jest niemal nierozwi膮zywalny. Do艣wiadczenie uczy, 偶e rozwi膮zania antywirusowe oferuj膮ce szybkie skanowanie obarczone s膮 mn贸stwem wad, a wirusy i trojany przedostaj膮 si臋 przez nie jak woda przez sito. Z drugiej strony, programy antywirusowe, kt贸re dzia艂aj膮 wolno, niekoniecznie zapewniaj膮 skuteczn膮 ochron臋.

Aby skanowa膰 pliki w locie i zapewnia膰 komputerom ochron臋 ci膮g艂膮, rozwi膮zanie antywirusowe musi przenika膰 stosunkowo g艂臋boko do j膮dra systemu. M贸wi膮c technicznie, program antywirusowy musi zainstalowa膰 mechanizmy przechwytuj膮ce zdarzenia systemowe g艂臋boko wewn膮trz chronionego systemu i przekazywa膰 wyniki do silnika antywirusowego w celu skanowania przechwyconych plik贸w, pakiet贸w sieciowych i innych potencjalnie niebezpiecznych obiekt贸w.

Czasami nie mo偶na zainstalowa膰 dw贸ch mechanizm贸w przechwytuj膮cych na wymaganym poziomie j膮dra w systemie operacyjnym. Powstaje niezgodno艣膰 mi臋dzy monitorami antywirusowymi (kt贸rych dzia艂anie jest ci膮g艂e): drugi program antywirusowy nie potrafi przechwyci膰 zdarze艅 systemowych albo pr贸ba zdublowania mechanizmu przechwytywania prowadzi do za艂amania systemu. To w艂a艣nie stanowi podstaw臋 nast臋pnego problemu bran偶y antywirusowej.

Problem #5

Kolejny problem stanowi niezgodno艣膰 program贸w antywirusowych. w ogromnej wi臋kszo艣ci przypadk贸w zainstalowanie dw贸ch program贸w antywirusowych r贸偶nych producent贸w na jednym komputerze (dla wi臋kszej ochrony) jest technicznie niemo偶liwe, poniewa偶 te dwa programy b臋d膮 wzajemnie zak艂贸ca艂y swoje dzia艂anie.

Ludzie cz臋sto my艣l膮, 偶e firmy antywirusowe zachowuj膮 si臋 jak ma艂e dzieci wyrywaj膮ce sobie zabawki i 偶e niezgodno艣膰, o kt贸rej m贸wili艣my, spowodowana jest nieuczciw膮 konkurencj膮 maj膮c膮 na celu wyeliminowanie innych producent贸w program贸w antywirusowych z rynku. Jest to jednak przekonanie b艂臋dne. Nie chodzi tu o nieuczciw膮 czy nieetyczn膮 konkurencj臋. Wprost przeciwnie, producenci rozwi膮za艅 antywirusowych robi膮 wszystko, co w ich mocy, aby ich produkty nie kolidowa艂y z innym popularnym oprogramowaniem (艂膮cznie z rozwi膮zaniami antywirusowymi).

Powy偶szy tekst by艂 pr贸b膮 podsumowania podstawowych wed艂ug mnie problem贸w, z jakimi boryka si臋 obecnie bran偶a antywirusowa. Pozostaje pytanie, w jaki spos贸b firmy antywirusowe zamierzaj膮 rozwi膮za膰 te problemy oraz jak膮 ochron臋 b臋d膮 oferowa艂y w przysz艂o艣ci.

Nowe technologie kontra tradycyjne rozwi膮zania

Wydaje si臋 zupe艂nie naturalne, 偶e od czasu do czasu producenci oprogramowania antywirusowego chc膮 stworzy膰 ca艂kowicie nowe technologie, kt贸re za jednym zamachem rozwi膮偶膮 wspomniane wy偶ej problemy - b臋d膮 swego rodzaju panaceum. Taka proaktywna ochrona pozwoli艂aby na wykrywanie i usuwanie wirusa, jeszcze zanim zosta艂by stworzony i pojawi艂by si臋 w Internecie - odnosi艂oby si臋 to do wszystkich wy艂aniaj膮cych si臋 zagro偶e艅 wirusowych.

Niestety, jest to po prostu niemo偶liwe. "Uniwersalne" rozwi膮zanie jest skuteczne tylko w zwalczaniu zagro偶e艅, kt贸re zachowuj膮 si臋 wed艂ug sta艂ych, dobrze okre艣lonych regu艂. Poniewa偶 wirusy komputerowe nie s膮 zjawiskiem naturalnym, ale wytworem skomplikowanych proces贸w zachodz膮cych w umys艂ach haker贸w, nie rz膮dz膮 nimi 偶adne sta艂e regu艂y. Raczej, wirusy zachowuj膮 si臋 zgodnie z okre艣lonym zbiorem regu艂, kt贸re nieustannie zmieniaj膮 si臋 w zale偶no艣ci od cel贸w podziemia komputerowego.

We藕my na przyk艂ad mechanizm blokowania zachowa艅, kt贸ry stanowi konkurencj臋 dla tradycyjnych rozwi膮za艅 antywirusowych opartych na sygnaturach wirus贸w. S膮 to dwa ca艂kowicie r贸偶ne podej艣cia do skanowania w poszukiwaniu wirus贸w, kt贸re niekoniecznie wykluczaj膮 si臋 nawzajem. Sygnatura jest niewielkim fragmentem kodu, kt贸ry mo偶na por贸wna膰 z plikami, a rozwi膮zanie antywirusowe sprawdza, czy s膮 one identyczne. Mechanizm blokowania zachowa艅 natomiast 艣ledzi zachowanie aplikacji po jej uruchomieniu i w wypadku wykrycia zachowania podejrzanego lub znanego jako szkodliwe zamyka j膮. Obie metody maj膮 swoje wady i zalety.

Jedn膮 z zalet skanera opartego na sygnaturach jest to, 偶e wykrywa wszystkie z艂o艣liwe programy, jakie rozpoznaje. Jego wad膮 jest niezdolno艣膰 do wykrywania z艂o艣liwych program贸w, z kt贸rymi nie spotka艂 si臋 wcze艣niej. Kolejnym potencjalnym minusem jest ogromny rozmiar antywirusowych baz danych i zu偶ywanych zasob贸w. Przewag膮 mechanizm贸w blokowania zachowa艅 jest ich zdolno艣膰 do wykrywania nawet nieznanych z艂o艣liwych program贸w. Wad膮 tego rozwi膮zania jest wyst臋powanie fa艂szywych trafie艅; dzisiejsze wirusy i trojany wykazuj膮 tak zr贸偶nicowane zachowanie, 偶e stworzenie jednego zestawu regu艂, kt贸ry uwzgl臋dni wszystkie mo偶liwe zachowania, jest niemo偶liwe. Oznacza to, 偶e mechanizmy blokowania zachowa艅 nieuchronnie przepuszcz膮 pewne z艂o艣liwe programy i co pewien czas uniemo偶liwi膮 w艂a艣ciwe funkcjonowanie po偶ytecznych aplikacji.

Mechanizmy blokowania zachowa艅 posiadaj膮 jeszcze inn膮 wad臋: nie potrafi膮 zwalcza膰 koncepcyjnie nowych z艂o艣liwych program贸w. Wyobra藕my sobie, 偶e Firma X opracowa艂a program antywirusowy AVX oparty na analizie zachowa艅, kt贸ry wykrywa 100% kr膮偶膮cych w danym czasie z艂o艣liwych program贸w. Co w tej sytuacji zrobi膮 hakerzy? Oczywi艣cie stworz膮 nowe rodzaje z艂o艣liwych program贸w. A wtedy trzeba b臋dzie uaktualni膰 regu艂y zachowa艅, a za jaki艣 czas zrobi膰 to ponownie, poniewa偶 hakerzy i tw贸rcy wirus贸w nie poddadz膮 si臋 tak 艂atwo, i tak w k贸艂ko. Rezultatem b臋dzie skaner sygnatur, z tym 偶e sygnatury nie b臋d膮 fragmentami kodu, ale typami zachowa艅.

Ten sam wniosek mo偶na zastosowa膰 w odniesieniu do analizatora heurystycznego, innej metody ochrony proaktywnej. Jak tylko hakerzy orientuj膮 si臋, 偶e technologie antywirusowe stanowi膮 przeszkod臋 w atakowaniu ich ofiar, rozwijaj膮 nowe technologie wirusowe w celu obej艣cia ochrony proaktywnej. Jak tylko produkt z zaawansowan膮 heurystyk膮 lub blokowaniem zachowa艅 rozpowszechni si臋, zastosowane w nich "zaawansowane" technologie przestan膮 by膰 skuteczne.

Oznacza to, 偶e "stworzone na nowo" technologie proaktywne s膮 skuteczne tylko przez stosunkowo nied艂ugi czas. Podczas gdy m艂odzi hakerzy potrzebuj膮 kilku tygodni lub miesi臋cy na obej艣cie ochrony proaktywnej, profesjonalnym hakerom wystarczy jeden, dwa dni, a w najgorszym wypadku kilka minut lub godzin. Oznacza to, 偶e mechanizmy blokowania zachowa艅 i analizatory heurystyczne, pomimo swojej skuteczno艣ci, wymagaj膮 ci膮g艂ego rozwoju i aktualizacji. Nale偶y r贸wnie偶 wzi膮膰 pod uwag臋 fakt, 偶e dodanie nowych sygnatur do antywirusowych baz danych odbywa si臋 w przeci膮gu kilku minut, podczas gdy na usprawnienie i przetestowanie metod ochrony proaktywnej potrzeba znacznie wi臋cej czasu. W rezultacie aktualizacja sygnatur w antywirusowych bazach danych okazuje si臋 w wielu przypadkach znacznie lepszym rozwi膮zaniem ni偶 technologie ochrony proaktywnej. Potwierdzaj膮 to epidemie spowodowane nowymi robakami pocztowymi i sieciowymi, nowymi programami szpiegowskimi i innymi z艂o艣liwymi programami.

Nie oznacza to jednak, 偶e ochrona proaktywna jest bezu偶yteczna. Ochrona ta sprawdza si臋 w pewnym zakresie i dzi臋ki niej mo偶na powstrzyma膰 okre艣lon膮 liczb臋 z艂o艣liwych program贸w (tych stworzonych przez mniej do艣wiadczonych haker贸w i tw贸rc贸w wirus贸w). Z tego powodu ochrona proaktywna mo偶e by膰 u偶ytecznym dodatkiem do skaner贸w opartych na sygnaturach, nie jest natomiast w stanie zapewni膰 ca艂kowitej ochrony.

Testy por贸wnawcze i ich s艂abe strony

W tej cz臋艣ci artyku艂u zajmiemy si臋 problemami, z jakimi mog膮 spotka膰 si臋 u偶ytkownicy podczas wyboru rozwi膮zania antywirusowego. Zak艂adamy, 偶e u偶ytkownik poszukuje produktu, kt贸ry zapewni mu rzeczywist膮 ochron臋 przed z艂o艣liwymi programami. Sk膮d mo偶e zdoby膰 informacje niezb臋dne do podj臋cia w艂a艣ciwej decyzji?

Najlepiej jest kierowa膰 si臋 wynikami test贸w por贸wnawczych, r贸wnie偶 tych profesjonalnych. Ale czy co艣 takiego w og贸le wyst臋puje? Tak, chocia偶, niezbyt cz臋sto. Wi臋kszo艣膰 magazyn贸w z bran偶y IT do艣膰 regularnie przeprowadza testy por贸wnawcze dla rozwi膮za艅 antywirusowych. Opr贸cz dok艂adnego testowania program贸w por贸wnuje si臋 wszystko, od ceny produktu do jako艣ci pomocy technicznej. Niestety w rzeczywisto艣ci testy te nie s膮 w stanie sprawdzi膰 skuteczno艣ci dzia艂ania program贸w antywirusowych. Nie ma w tym nic dziwnego, poniewa偶 dok艂adna analiza komponent贸w oprogramowania antywirusowego wymaga ogromnej kolekcji wirus贸w oraz odpowiednich narz臋dzi i automatycznych procedur testowych. Musia艂by istnie膰 zesp贸艂 specjalist贸w, kt贸ry zajmowa艂by si臋 tylko testowaniem rozwi膮za艅 antywirusowych i posiada艂by niezb臋dne 艣rodki - niestety wi臋kszo艣膰 magazyn贸w z zakresu bezpiecze艅stwa informatycznego nie spe艂nia tych warunk贸w. Dlatego testy por贸wnawcze przeprowadzane przez te magazyny pozostawiaj膮 wiele do 偶yczenia lub anga偶uje si臋 do nich ekspert贸w specjalizuj膮cych si臋 w testowaniu produkt贸w antywirusowych.

Obecnie najbardziej do艣wiadczonymi testerami produkt贸w antywirusowych s膮 Andreas Marx (Niemcy) http://www.av-test.org oraz Andreas Clementi (Austria) http://www.av-comparatives.org. Testy te okre艣laj膮 szczeg贸艂owo jako艣膰 wykrywania r贸偶nych rodzaj贸w z艂o艣liwych program贸w oraz szybko艣膰, z jak膮 poszczeg贸lne firmy antywirusowe reaguj膮 na pojawienie si臋 epidemii. Testy te s膮 dok艂adne i szczeg贸艂owe i mog膮 by膰 wykorzystywane do por贸wnywania w艂a艣ciwo艣ci samych rozwi膮za艅 antywirusowych. Niestety badaj膮 tylko dwie wspomniane wy偶ej cechy rozwi膮za艅; nie uwzgl臋dniaj膮 natomiast kwestii zwi膮zanych z funkcjonowaniem rozwi膮za艅 antywirusowych w praktyce, tj. leczenia zainfekowanego systemu, reakcji rozwi膮zania na zainfekowane strony WWW, ilo艣ci zu偶ywanych zasob贸w oraz dok艂adno艣ci sprawdzania archiw贸w i plik贸w instalacyjnych.

Niestety testy, kt贸re w dok艂adny spos贸b okre艣laj膮 reakcje produkt贸w antywirusowych w typowych sytuacjach, niemal nie istniej膮. Jedynym znanym wyj膮tkiem jest laboratorium testowe przy Moskiewskim Uniwersytecie Pa艅stwowym, kt贸re przeprowadza testy z wykorzystaniem szeregu r贸偶nych sytuacji. Jednak metodologia tych test贸w wci膮偶 wymaga usprawnie艅, a samo laboratorium testowe nie jest jeszcze znane szerszemu gronu.

Na koniec warto jeszcze wspomnie膰 o testach przeprowadzanych przez VirusBulletin (magazyn bran偶owy) - czytelnicy z pewno艣ci膮 chcieliby wiedzie膰, czy mo偶na na nich polega膰, jak r贸wnie偶 na przyznawanej przez ten magazyn nagrodzie VB100%. Niestety, r贸wnie偶 te testy nie s膮 doskona艂e. Standardy zosta艂y opracowane w po艂owie lat 90. ubieg艂ego stulecia i od tego czasu niewiele si臋 zmieni艂y. Produkty antywirusowe testowane s膮 przy u偶yciu kolekcji plik贸w zainfekowanych wirusami wyst臋puj膮cymi na wolno艣ci. Wyr贸偶nienia przyznawane s膮 na podstawie wynik贸w test贸w. Jednak kolekcja wirus贸w na wolno艣ci zawiera jedynie od dw贸ch do trzech tysi臋cy plik贸w i jest to mniej ni偶 liczba z艂o艣liwych program贸w, kt贸re pojawiaj膮 si臋 w ci膮gu jednego miesi膮ca. Dlatego wyr贸偶nienie VB100% nie koniecznie oznacza, 偶e dany produkt rzeczywi艣cie zapewnia ochron臋 przed wszystkimi typami z艂o艣liwych program贸w. Oznacza jedynie, 偶e produkt dobrze radzi sobie z kolekcj膮 wirus贸w na wolno艣ci magazynu VirusBulletin.

Wniosek

Mam nadziej臋, 偶e ci, kt贸rym uda艂o si臋 przeczyta膰 artyku艂 do ko艅ca, lepiej rozumiej膮 teraz problemy, z jakimi boryka si臋 bran偶a antywirusowa i 艂atwiej im b臋dzie wybra膰 rozwi膮zanie antywirusowe dla komputera domowego lub sieci. Komputer pod艂膮czony do Internetu jest jak seks - mo偶e by膰 bezpieczny lub nie. W obu przypadkach ogromn膮 rol臋 odgrywa informacja, kt贸ra mo偶e uchroni膰 przed przykrymi konsekwencjami. Na koniec 偶ycz臋 wszystkim przyjemnego surfowania.

殴r贸d艂o:
Kaspersky Lab