Programowanie internauty
Å»ycie bywa gÅ‚upie jak wnÄ™trze starych butów, kiedy pies wyje na deszczu. Najlepiej wiedzÄ… o tym internauci. Gdyby z dotyczÄ…cych ich statystyk stworzyć moralitet, przeciÄ™tny komputerowy maniak jest Å›redniowiecznym Everymanem.
Jeszcze w 1999 roku spÄ™dzaliÅ›my przy komputerze przeciÄ™tnie 7 godzin tygodniowo. To na tyle maÅ‚o, że ci z nas, którzy interesujÄ… siÄ™ również realnym Å›wiatem, z czystym sumieniem prowadzili równolegÅ‚y żywot przykÅ‚adnych matek, synów, kucharzy albo hydraulików. Przez ostatniÄ… dekadÄ™ wskaźnik czasu jaki spÄ™dzamy buszujÄ…c w internecie ulegÅ‚ jednak potrojeniu. W tym kontekÅ›cie „zawirusowanie” komputera oznacza nie tylko wykluczenie z wykonywania wielu istotnych zadaÅ„ spoÅ‚ecznych, alienacjÄ™ z portalów spoÅ‚ecznoÅ›ciowych, ale również caÅ‚kowitÄ… dezintegracjÄ™ osobistego wszechÅ›wiata internauty. W erze swojego rozkwitu internet spowszedniaÅ‚ już bowiem jako miejsce wymiany poglÄ…dów, rozrywki, dziaÅ‚alnoÅ›ci artystycznej, wyÅ‚adowania seksualnych frustracji, staÅ‚ siÄ™ przedmiotem filozofii kultury, przestrzeniÄ…, do której mimowolnie wnosimy elementy charakterystyczne dla naszego sposobu myÅ›lenia. Oraz dla naszego stylu życia.
Wymieniam wszystkie przeznaczenia internetu w kontekÅ›cie ochrony antywirusowej nie po to, żeby uÅ›wiadomić wam naszÄ… bezbronność. Samo istnienie rozbieżnoÅ›ci w celach jakie usiÅ‚ujemy osiÄ…gnąć dziÄ™ki internetowi - każdy z tysiÄ™cy czynników różniÄ…cych internautów, ma dla przestÄ™pców kolosalne znaczenie. Stwarza dla nich również problem przy opracowywaniu strategii ataku- nie mam na myÅ›li tylko kwestii Å›rodowiska pracy, platformy sprzÄ™towej czy indywidualnych konfiguracji systemów operacyjnych - to dosyć ważne, ale i dla wiÄ™kszoÅ›ci z nas, oczywiste. Okazuje siÄ™ jednak, że niebanalne znaczenie majÄ… również nasze przyzwyczajenia, różnice kulturowe, spoÅ‚eczne, a nawet jÄ™zykowe. Te rzeczy wspóÅ‚czeÅ›ni przestÄ™pcy również biorÄ… pod uwagÄ™ opracowujÄ…c grupÄ™ potencjalnych celów. Znalezienie licznej grupy internautów o wspólnych cechach, oraz sÅ‚abego punktu, który reprezentujÄ… swojÄ… charakterystykÄ… pracy czy popeÅ‚nianymi nieostrożnoÅ›ciami, stanowi nie lada wyzwanie.
ParÄ™ dni temu otrzymaÅ‚em na telefon komórkowy wiadomość nastÄ™pujÄ…cej treÅ›ci „jeÅ›li jesteÅ› posiadaczem telefonu o numerze xxxx, wyÅ›lij sms o treÅ›ci „TAK”. Ponieważ rzeczywiÅ›cie numer telefonu należaÅ‚ do mnie, nie doczytawszy, że chodzi tutaj kolejny raz o możliwość wygrania samochodu, napisaÅ‚em SMSa i byÅ‚em o krok od wysÅ‚ania wiadomoÅ›ci, gdy nagle okazaÅ‚o siÄ™, że jej koszt wynosi ponad 4 zÅ‚. To tylko dygresja i przykÅ‚ad skutecznego zabiegu psychologicznego. CyberprzestÄ™pcy od pewnego czasu stosujÄ… jednak podobne metody rozprzestrzeniania wirusów - bazujÄ…ce nie tylko na naszej nieÅ›wiadomoÅ›ci- zawirusowana wiadomość nie kusi nas niemożliwymi obietnicami, jak to bywaÅ‚o w dawnych czasach. Udaje wiadomość wielkiej wagi, skierowanÄ… bezpoÅ›rednio do NAS. Najnowsze techniki rozprzestrzeniania wirusów stworzone sÄ… zgodnie z wiedzÄ… na temat subiektywnego doÅ›wiadczania, sprowadzajÄ… siÄ™ czÄ™sto do stworzenia modelu wiadomoÅ›ci, która samÄ… swojÄ… treÅ›ciÄ… i formÄ… powoduje wyłączenie naszej ostrożnoÅ›ci. Programowanie wirusów opiera siÄ™ wiÄ™c coraz częściej nie tylko na wysokiej znajomoÅ›ci jÄ™zyków prostych, takich jak Assembler, ale również biegÅ‚ej znajomoÅ›ci zasad neurolingwistycznego programowania użytkownika.
Z inwestygacji prowadzonych przez specjalistów z caÅ‚ego Å›wiata jasno wynika, że coraz czÄ™sciej przestÄ™pcy przedkÅ‚adajÄ… wzglÄ™dy finansowe i skuteczność ataków ponad ich skalÄ™. UwzglÄ™dniajÄ… nawet różnice kulturowe i odpowiednio regionalizujÄ… oprogramowanie, wykorzystujÄ…c przy tym techniki inżynierii spoÅ‚ecznej. TworzÄ… oprogramowanie opracowane w lokalnym jÄ™zyku, z myÅ›lÄ… o konkretnym kraju, systemie operacyjnym, a nawet firmie. PrzykÅ‚adem takiego dziaÅ‚ania może być plaga wirusów wymierzonych w dziaÅ‚anie programu Ichitaro (bardzo popularny w Japonii edytor tekstu, za granicÄ… prawie nie znany), JeÅ›li ktokolwiek z nas spotkaÅ‚ kiedyÅ› wirusa Å‚atwo zauważy, że - jak na program o tak znacznych możliwoÅ›ciach - jest on niewiarygodnie maÅ‚y. "ZrÄ™czność i sprawność, z jakÄ… tworzone sÄ… wirusy i przeprowadzane niektóre ataki, przyprawia o zawrót gÅ‚owy” zwraca uwagÄ™ Grzegorz MichaÅ‚ek, szef informatyków firmy Arcabit: „PrzestÄ™pcy wirtualni uczÄ… siÄ™ wykorzystywać kulturowe różnice użytkowników komputerów z caÅ‚ego Å›wiata. Szczęśliwie te same różnice nie wpÅ‚ywajÄ… znaczÄ…co na pracÄ™ twórców oprogramowania antywirusowego. Nasz zespóÅ‚ specjalistów każdego dnia podejmuje walkÄ™ o skutecznÄ… ochronÄ™ użytkowników. Nie tylko w Polsce”
Źródło:![]() |