Amnezja cyfrowa - dlaczego pami臋tamy coraz mniej i czy mo偶e to by膰 niebezpieczne
Dzi臋ki nowoczesnym urz膮dzeniom cyfrowym mamy dost臋p do nielimitowanego 藕r贸d艂a informacji - internetu. Dla wielu u偶ytkownik贸w sprz臋t ten s艂u偶y tak偶e do przechowywania danych - nawet tych najbardziej poufnych. Badanie przeprowadzone przez Kaspersky Lab pokazuje, 偶e ma to istotny wp艂yw na to, co i w jaki spos贸b zapami臋tujemy oraz jakie konsekwencje mo偶e mie膰 utrata urz膮dzenia wype艂nionego prywatnymi informacjami.
Obecnie aby wyszuka膰 jak膮kolwiek informacj臋, wystarczy przesun膮膰 palcem po ekranie smartfona. Nie powinno zatem dziwi膰, 偶e przywi膮zanie do urz膮dze艅 cyfrowych jest procesem naturalnym. Coraz wi臋cej ludzi otacza si臋 wieloma numerami telefon贸w, adresami, posiada w kalendarzu wiele zada艅 i wydarze艅, nazw kont, hase艂, numer贸w PIN itp. Nie spos贸b zapami臋ta膰 tych wszystkich informacji, nawet mimo najszczerszych ch臋ci, ale je艣li ma si臋 urz膮dzenie z dost臋pem do internetu, wszystko jest w zasi臋gu r臋ki.
Kaspersky Lab przeprowadzi艂 globalne badanie w celu sprawdzenia, jak urz膮dzenia cyfrowe i internet wp艂ywaj膮 na spos贸b uzyskiwania i wykorzystywania informacji oraz jak u偶ytkownicy chroni膮 sw贸j sprz臋t (lub czy w og贸le to robi膮). Gdy przechowujemy informacj臋 na urz膮dzeniu (np. telefonie), zach臋camy m贸zg do usuni臋cia jej z pami臋ci. Je艣li nie przywo艂ujemy wspomnie艅, informacja stopniowo zaciera si臋, a偶 w ko艅cu ca艂kowicie zanika.

Kliknij, aby powi臋kszy膰.
W trakcie badania ponad po艂owa ankietowanych doros艂ych Europejczyk贸w nie mog艂a przypomnie膰 sobie bez pomocy smartfonu numeru telefonu swojego dziecka lub do miejsca pracy. Oko艂o jedna trzecia nie pami臋ta艂a numeru telefonu partnera. 91% badanych Amerykan贸w przyzna艂o, 偶e wykorzystuje internet i urz膮dzenia jako substytut swojej pami臋ci. Dla 79,5% badanych Europejczyk贸w internet to uniwersalne 藕r贸d艂o informacji, z kt贸rego korzystaj膮 niemal bez przerwy.
Wszystkie informacje, kt贸re kiedy艣 musieli艣my zapami臋ta膰 lub szuka膰 ich w r贸偶nych miejscach, teraz mo偶na uzyska膰 za pomoc膮 kilku klikni臋膰. Za wyborem takiego rozwi膮zania nie stoi jedynie wygoda, lecz tak偶e konieczno艣膰: 61% ankietowanych Europejczyk贸w przyzna艂o, 偶e potrzebuje uzyska膰 odpowied藕 niemal natychmiast i na odwiedzanie bibliotek czy czytanie ksi膮偶ek po prostu nie ma czasu.

Kliknij, aby powi臋kszy膰.
"Dla wielu z nas smartfony s膮 wszechobecnym towarzyszem i w pewnym sensie sta艂y si臋 one dodatkiem do naszego m贸zgu. Warto jednak wiedzie膰, 偶e tak jak nasza g艂owa, smartfony i inne gad偶ety cyfrowe potrzebuj膮 odpowiedniej ochrony. Wi臋kszo艣膰 motocyklist贸w zak艂ada na g艂ow臋 kask, jednak wci膮偶 niewielu u偶ytkownik贸w chroni swoje urz膮dzenia mobilne odpowiedni膮 aplikacj膮 bezpiecze艅stwa" - powiedzia艂 Mateusz Murek, specjalista ds. bezpiecze艅stwa IT z Kaspersky Lab Polska.
Badanie Kaspersky Lab wykaza艂o, 偶e Amerykanie nie chroni膮 smartfon贸w i tablet贸w pomimo 艂atwo dost臋pnych rozwi膮za艅: 28% z nich przyzna艂o, 偶e nie chroni 偶adnego ze swoich urz膮dze艅, jedna trzecia instaluje dodatkowe zabezpieczenie na swoim smartfonie (30,5%), a jedna pi膮ta - na tablecie (20,5%). Poprzednie badanie Kaspersky Lab pokaza艂o tak偶e, 偶e kobiety rzadziej dbaj膮 o zabezpieczenia ni偶 m臋偶czy藕ni.
Utrata urz膮dzenia z poufnymi danymi to du偶y problem - tak偶e dla psychiki u偶ytkownika
W艣r贸d badanych na ca艂ym 艣wiecie ponad 51% Amerykan贸w i 40% Europejczyk贸w (zw艂aszcza kobiety i ludzie m艂odzi) przyzna艂o, 偶e incydent zwi膮zany ze zgubieniem lub wyciekiem danych przechowywanych na urz膮dzeniach cyfrowych, w szczeg贸lno艣ci na smartfonach, m贸g艂by spowodowa膰 silny niepok贸j. Ponad 25% ankietowanych kobiet w obu regionach, jak r贸wnie偶 ponad 34% m艂odszych respondent贸w na ca艂ym 艣wiecie powiedzia艂o, 偶e mogliby wpa艣膰 w panik臋, gdyby straciliby swoje urz膮dzenia, poniewa偶 s膮 one jedynym miejscem przechowywania zdj臋膰, wiadomo艣ci i informacji kontaktowych.
Kliknij, aby powi臋kszy膰.
Przy okazji publikacji wynik贸w badania Kaspersky Lab przygotowa艂 na swoim oficjalnym blogu Kaspersky Daily quiz, w kt贸rym ka偶dy mo偶e sprawdzi膰, w jakim stopniu dotyczy go problem amnezji cyfrowej. Quiz jest dost臋pny na stronie https://plblog.kaspersky.com/digital-amnesia.
W kontek艣cie powy偶szych informacji warto pami臋ta膰, 偶e nowoczesne urz膮dzenia mobilne potrzebuj膮 odpowiedniej ochrony przed szkodliwym oprogramowaniem, phishingiem i innymi zagro偶eniami p艂yn膮cymi z internetu. Dobre mobilne aplikacje bezpiecze艅stwa mog膮 tak偶e pom贸c w przypadku zgubienia lub kradzie偶y smartfona - pozwalaj膮 zdalnie zablokowa膰 dost臋p, zniszczy膰 dane, a nawet odnale藕膰 sprz臋t.
Pe艂ne wyniki badania wykorzystanego w niniejszej informacji prasowej s膮 dost臋pne w j臋zyku angielskim na stronie https://kas.pr/digam-report.
殴ród艂o:![]() |