Hakerzy i prawo

Zwa偶ywszy na to, 偶e w艂amywanie do system贸w komputerowych ma ju偶 ponad trzydziestoletni膮 histori臋, rz膮dy mia艂y mn贸stwo czasu na opracowanie i przyj臋cie ustaw o cyber-przest臋pczo艣ci. Obecnie prawie wszystkie rozwini臋te kraje posiadaj膮 pewne formy prawa chroni膮cego przed hakerami lub ustawy o kradzie偶y danych, kt贸re mog膮 pos艂u偶y膰 do stawiania przed s膮dem cyber-przest臋pc贸w. Podejmowane s膮 dzia艂ania zmierzaj膮ce do zaostrzenia tych ustaw, co czasami wywo艂uje protesty ze strony grup popieraj膮cych wolny dost臋p do informacji.

W ci膮gu ostatnich kilku lat zapad艂o wiele wyrok贸w skazuj膮cych za w艂amania do system贸w oraz nieautoryzowany dost臋p do danych. Oto kilka przyk艂ad贸w:

  • Kevin Mitnick jest prawdopodobnie najbardziej znanym przypadkiem schwytania hakera. 15 lutego 1995 roku FBI aresztowa艂o Mitnicka w Raleigh, w P贸艂nocnej Karolinie, po tym jak ekspert komputerowy Tsutomu Shimomura zdo艂a艂 wy艣ledzi膰 jego kryj贸wk臋. Po przyznaniu si臋 do wi臋kszo艣ci zarzucanych mu czyn贸w Mitnick zosta艂 skazany na 46 miesi臋cy pozbawienia wolno艣ci oraz trzy lata w zawieszeniu. Nast臋pnie zosta艂 skazany na kolejne 22 miesi膮ce za naruszenie zasad odbywania wyroku w zawieszeniu oraz inne zarzuty. Ostatecznie wyszed艂 z wi臋zienia 21 stycznia 2000 roku.
  • Pierre-Guy Lavoie, dwudziestojednoletni kanadyjski haker, otrzyma艂 wyrok 12 lat pracy na rzecz spo艂ecze艅stwa za oszuka艅cze u偶ycie hase艂 w celu pope艂niania przest臋pstw komputerowych. Zosta艂 skazany na podstawie prawa kanadyjskiego.
  • Thomas Michael Whitehead, lat 38, z Boca Raton na Florydzie, zosta艂 jako pierwszy skazany na podstawie ustawy Digital Millennium Copyright Act (DMCA). Oskar偶ono go w ramach programu Attorney General's Computer Hacking and Intellectual Property, przedstawiaj膮c zarzut sprzeda偶y sprz臋tu mog膮cego pos艂u偶y膰 do nielegalnego odbierania transmisji satelitarnych DirectTV.
  • Serge Humpich, trzydziestosze艣cioletni in偶ynier, zosta艂 skazany na 10 miesi臋cy pozbawienia wolno艣ci w zawieszeniu. Mia艂 r贸wnie偶 zap艂aci膰 12 000 frank贸w grzywny oraz symboliczne odszkodowanie w wysoko艣ci jednego franka na rzecz 'Groupement des Cartes Bancaires'.
  • 20 pa藕dziernika 2001 roku Rosjanin Vasiliy Gorshkov, lat 26, zosta艂 uznany winnym zarzucanych mu czyn贸w: konspiracji, przest臋pstw komputerowych i oszustw pope艂nionych wobec Speakeasy Network of Seattle, Waszyngton, Nara Bank of Los Angeles, Kalifornia, Central National Bank of Waco, Teksas oraz firmy PayPal of Palo Alto, Kalifornia.
  • 1 lipca 2003 roku Oleg Zezev, znany jako "Alex", obywatel Kazachstanu, zosta艂 skazany przez s膮d federalny na Manhattanie na ponad cztery lata wi臋zienia, po tym jak udowodniono mu zarzuty wymuszenia oraz w艂amania do system贸w komputerowych.
  • Federalny s膮d przysi臋g艂ych postawi艂 w stan oskar偶enia Mateiasa Calina, rumu艅skiego hakera, wraz z pi臋cioma Amerykanami pod zarzutem spiskowania w celu kradzie偶y sprz臋tu komputerowego o warto艣ci ponad 10 milion贸w dolar贸w z Ingram Micro w Santa Ana, Kalifornia, najwi臋kszego na 艣wiecie dystrybutora technologii. Mateias i jego wsp贸艂pracownicy czekaj膮 jeszcze na wyrok za te przest臋pstwa, i mog膮 dosta膰 do 90 lat pozbawienia wolno艣ci.

Lista ta jedynie skr贸towo ukazuje, w jaki spos贸b regulacje chroni膮ce przed cyber-przest臋pczo艣ci膮 stosowane s膮 na ca艂ym 艣wiecie w zwalczaniu haker贸w lub skazywaniu cyber-przest臋pc贸w. Istniej膮 r贸wnie偶 przypadki os贸b nies艂usznie skazanych za cyber-przest臋pstwa. Z drugiej strony, wielu haker贸w wci膮偶 przebywa na wolno艣ci, chocia偶 znane s膮 ich nazwiska. Jednak偶e liczba takich przypadk贸w topnieje z dnia na dzie艅.

Cyber-przest臋pczo艣ci nie da si臋 wyeliminowa膰. Jest ona rzeczywisto艣ci膮 XXI wieku, a powszechna dost臋pno艣膰 Internetu oraz niezabezpieczone systemy zwi臋kszy艂y jej zasi臋g. Dobrze napisane ustawy i coraz wi臋cej mi臋dzynarodowych traktat贸w dotycz膮cych cyber-przestepczo艣ci, jak te przyjmowane obecnie, powoduj膮, 偶e 艣wiat zmierza w dobrym kierunku, za艣 d艂ugofalowym celem jest bezpieczniejsza, bardziej praworz膮dna cyber-przestrze艅.