W Ameryce Po艂udniowej rozbito znacz膮cy gang haker贸w

Chilijska policja poinformowa艂a o sukcesie odniesionym w tym tygodniu w walce z cyberprzest臋pczo艣ci膮. Tamtejsza specjalna jednostka ds. cyberprzest臋pczo艣ci o艣wiadczy艂a, 偶e rozbi艂a znacz膮cy gang haker贸w i dokona艂a czterech aresztowa艅 w poniedzia艂ek. Grupa, okre艣lana przez niekt贸re 藕r贸d艂a w tym kraju jako "Byond Hackers Team", jest jedn膮 z najaktywniejszych na 艣wiecie - przypisuje si臋 jej ponad 8 tys. w艂ama艅 na strony internetowe. Aresztowania zosta艂y poprzedzone d艂ugotrwa艂ym dochodzeniem, kt贸re rozpocz臋艂o si臋 w marcu tego roku. Dw贸ch m臋偶czyzn zatrzymano w ich domach, a kolejnych dw贸ch nieletnich cz艂onk贸w grupy dobrowolnie zg艂osi艂o si臋 na policj臋 w towarzystwie swoich rodzic贸w.

Chilijska grupa haker贸w sta艂a si臋 znana na ca艂ym 艣wiecie w 2005 roku, po tym jak wda艂a si臋 w wirtualn膮 sprzeczk臋 ze swoimi odpowiednikami w Peru. Cyberkonflikt pomi臋dzy tymi dwiema grupami "patriotycznych" haker贸w przyczyni艂 si臋 do w艂ama艅 na rz膮dowe strony internetowe obu pa艅stw. Wed艂ug chilijskich 藕r贸de艂, gangi te toczy艂y nieustann膮 wojn臋 nie tylko ze swoimi kolegami z Peru, ale tak偶e z s膮siedniej Argentyny. Uwa偶a si臋, 偶e grup膮 dowodzili 23-letni student in偶ynierii i 37-letni programista, wyst臋puj膮cy pod pseudonimami "Nettoxic" i "SSH-2". Poza konfliktem z Peru ws艂awili si臋 r贸wnie偶 w艂amaniem na stron臋 NASA, jak r贸wnie偶 na strony rz膮dowe we w艂asnym pa艅stwie, w Stanach Zjednoczonych, Izraelu i wielu innych pa艅stwach Ameryki Po艂udniowej.

8-miesi臋czne dochodzenie skoncentrowa艂o si臋 g艂贸wnie na przyw贸dcy grupy, kt贸ry zosta艂 zidentyfikowany na podstawie uczelni, na kt贸rej studiowa艂. Gerardo Raventos, kieruj膮cy zespo艂em dochodzeniowym w Chile, wyjawi艂, 偶e operacja zosta艂a przeprowadzona na skal臋 mi臋dzynarodow膮: wsparcia udzieli艂 Interpol, Stany Zjednoczone, Izrael, Turcja i kilka kraj贸w Ameryki Po艂udniowej. 23-letni Leonardo Hernandez, znany jako "Nettoxic" - kt贸ry zosta艂 aresztowany jako pierwszy - o艣wiadczy艂 chilijskim mediom, 偶e przeprowadza艂 ataki dla zabawy i nie bra艂 udzia艂u w cyberoszustwach, ani te偶 nie krad艂 pieni臋dzy za po艣rednictwem Internetu. Mimo to, za w艂amanie si臋 na strony internetowe i uzyskanie nielegalnego dost臋pu do prywatnych informacji grozi mu do pi臋ciu lat pozbawienia wolno艣ci. Dwoje pe艂noletnich cz艂onk贸w grupy zosta艂o ju偶 oskar偶onych o cybersabota偶 i osadzonych w areszcie do momentu rozprawy na 90 dni, podczas gdy nastoletni hakerzy zostali tymczasowo zwolnieni. Wed艂ug tych samych 藕r贸de艂, grupa w艂amywa艂a si臋 na strony internetowe w ramach politycznego protestu, umieszczaj膮c na nich wiadomo艣ci antywojenne i g艂osz膮ce sprawiedliwo艣膰 spo艂eczn膮.

殴r贸d艂o:
El Mercurio
La Nacion
Reuters