Przewa偶aj膮 艣mieci

Jedno z bada艅 wykaza艂o, 偶e prawie wszystkie wiadomo艣ci e-mail wysy艂ane obecnie na 艣wiecie to 艣mieci. Wed艂ug firmy monitoruj膮cej poczt臋, ponad 95% wszystkich wiadomo艣ci jest albo spamem, albo komunikatem o b艂臋dzie, albo zawiera z艂o艣liwe programy. Oznacza to, 偶e bezwarto艣ciowe materia艂y reklamowe przesy艂ane poczt膮 maj膮 obecnie znacznie wi臋kszy udzia艂 w ruchu pocztowym ni偶 w nie tak odleg艂ej przesz艂o艣ci, gdy odsetek ten stanowi艂 od 70 do 80%. Monitorowanie ruchu pocztowego w okresie od czerwca do lipca tego roku przynios艂o spektakularne wyniki: oko艂o 70% wiadomo艣ci e-mail stanowi艂 tradycyjny spam, 11 wiadomo艣ci by艂o komunikatami o b艂臋dzie, a 9% zawiera艂o z艂o艣liwe programy. Tylko 4% wiadomo艣ci e-mail w tym okresie by艂o legalnymi wiadomo艣ciami.

Uwa偶a si臋, 偶e wielu spamer贸w stosuje obecnie rozproszone metody dostarczania niechcianych wiadomo艣ci, przejmuj膮c komputery u偶ytkownik贸w i wykorzystuj膮c je w botnetach. Wed艂ug niekt贸rych szacunk贸w, prawie 80% ruchu pocztowego pochodzi obecnie z botnet贸w, a ich liczba wzrasta wraz z wykryciem ka偶dej nowej luki w zabezpieczeniu. Pojawienie si臋 tak zwanych luk „zero-day” spowodowa艂o, 偶e szkodliwi u偶ytkownicy pozostawiaj膮 nam mniej czasu na za艂atanie system贸w. Wi臋kszo艣膰 spamu pochodzi ze Stan贸w Zjednoczonych, ale szybko doganiaj膮 je Chiny. Inni znacz膮cy spamerzy to Korea Po艂udniowa i Hiszpania.

Z kolei inny przeprowadzony niedawno raport sugeruje, 偶e liczba wiadomo艣ci spamowych spada: od czerwca do lipca 2006 roku odnotowano ponad 2% spadek ilo艣ci spamu. By膰 mo偶e wynika to z tego, 偶e „tradycyjny” spam jest obecnie stosunkowo 艂atwy do odr贸偶nienia, a filtry poczty elektronicznej s膮 bardzo zaawansowane i skuteczne. Oznacza to, 偶e spam sta艂 si臋 obecnie problemem niemal „niewidocznym” – chocia偶 艣mieci stanowi膮 du偶y udzia艂 wiadomo艣ci w ruchu pocztowym, do skrzynek u偶ytkownik贸w trafia prawdopodobnie bardzo ma艂a ich cz臋艣膰. Sk艂oni艂o to cyberprzest臋pc贸w do szukania innych mo偶liwo艣ci. Norm膮 staj膮 si臋 teraz botnety i ataki typu phishing.

殴r贸d艂o:
BBC
vnunet.com