Przejrzystsze regulacje dotycz膮ce DRM dla brytyjskich konsument贸w
W trakcie dochodzenia brytyjscy parlamentarzy艣ci przyjrzeli si臋, jak dzia艂a wsp贸艂czesny rynek mediowy, a tak偶e jak mo偶e funkcjonowa膰 Zarz膮dzanie Prawami Cyfrowymi w obr臋bie tradycyjnych praw autorskich. Om贸wiono r贸wnie偶 problemy konsument贸w, kt贸rzy z powodu skomplikowanych licencji cz臋sto nie maj膮 w艂a艣ciwego rozeznania odno艣nie swoich praw i zobowi膮za艅. Ponadto dyskutowano nad potrzeb膮 wprowadzenia nowego prawa, zar贸wno w odniesieniu do zastosowania DRM, jak i ochrony konsument贸w.
Jeden z g艂贸wnych problem贸w dotyczy艂 ogromnego rozd藕wi臋ku pomi臋dzy rzeczywistymi prawami u偶ytkownik贸w odno艣nie u偶ytkowania i udost臋pniania medi贸w a ich wiedz膮 na temat tego, co jest dozwolone. Jak okaza艂o si臋 w trakcie dochodzenia, regulacje prawne dotycz膮ce medi贸w audiowizualnych s膮 og贸lnie mniej restrykcyjne ni偶 te dotycz膮ce oprogramowania komputerowego, ale i tam istniej膮 pewne ograniczenia w zakresie kopiowania i udost臋pniania, kt贸rych konsumenci zazwyczaj nie s膮 艣wiadomi. Raport proponuje wprowadzenie nowych oznacze艅, kt贸re obszerniej i przejrzy艣ciej b臋d膮 informowa艂y o prawach konsument贸w zwi膮zanych z mediami cyfrowych.
Dochodzenie zajmowa艂o si臋 r贸wnie偶 kwesti膮 wsp贸lnego rynku i konkurencji. R贸偶nice w strukturze cenowej mi臋dzy Stanami Zjednoczonymi, Europ膮 i Wielk膮 Brytani膮 uzasadniaj膮 przeprowadzenia dochodzenia rz膮dowego.
Pod lup膮 znalaz艂o si臋 r贸wnie偶 wykorzystanie technologicznych 艣rodk贸w ochrony, takich jak niechlubny rootkit Sony BMG. Raport jednoznacznie ostrzega firmy stosuj膮ce podobn膮 technologi臋 w Wielkiej Brytanii, kt贸re powinny by膰 w pe艂ni 艣wiadome ryzyka, 偶e za takie dzia艂ania b臋d膮 艣cigane jak przest臋pcy.
殴r贸d艂o:![]() ![]() |