Pocz膮tek ery "robak贸w biznesowych"?
Oczywi艣cie zmiana taktyk nie jest niczym nowym w 艣wiecie z艂o艣liwych program贸w. G艂贸wn膮 si艂a nap臋dow膮 tych zmian zawsze by艂 rozw贸j technologiczny. Wykorzystanie Internetu jako narz臋dzia do robienia interes贸w stworzy艂o warunki do rozwoju z艂o艣liwych program贸w rozprzestrzeniaj膮cych si臋 za pomoc膮 globalnej Sieci. Technologiczna rywalizacja mi臋dzy tw贸rcami z艂o艣liwych program贸w i producentami rozwi膮za艅 antywirusowych zawsze mia艂a wp艂yw na rozw贸j z艂o艣liwego kodu.
Technologia jest jednak tylko jednym z wielu czynnik贸w. Dynamika spo艂eczna wywar艂a r贸wnie znacz膮cy wp艂yw na kierunek rozwoju z艂o艣liwych program贸w. Jednym z przyk艂ad贸w jest powszechne stosowanie metod socjotechniki w celu nak艂onienia niczego niepodejrzewaj膮cych u偶ytkownik贸w do zainstalowania na swoich komputerach z艂o艣liwego kodu. Innym przyk艂adem tego zjawiska jest obecna epidemia robaka
Na pierwszy rzut oka Bozori nie r贸偶ni si臋 niczym od wcze艣niejszych robak贸w internetowych, takich jak
Nikt nie w膮tpi w to, 偶e robak ten rozprzestrzenia si臋. Wydaje si臋 jednak, 偶e pojawia si臋 on jedynie w du偶ych sieciach korporacyjnych. To w艂a艣nie te organizacje, sk艂adaj膮ce si臋 zazwyczaj z "ma艂ych internet贸w" stoj膮cych za dobrze chronionymi bramami, pad艂y jego ofiar膮.
Bozori wywo艂uje lokalne epidemie, tam gdzie mo偶e zainfekowa膰 du偶膮 liczb臋 obiekt贸w (zale偶y to w du偶ej mierze od poziomu zarz膮dzania w organizacji). Robak nie mo偶e zaatakowa膰 wielu komputer贸w poprzez Internet, poniewa偶 obecnie prawie wszyscy korzystaj膮 z zap贸r ogniowych. Jest jednak w stanie przenikn膮膰 do lokalnej sieci bez pokonywania takiego zabezpieczenia: gdy zainfekowany laptop zostanie wprowadzony do sieci z powiedzmy 50 komputerami pracuj膮cymi pod kontrol膮 systemu Windows 2000, powstaje chaos. T艂umaczy to, dlaczego nie ucierpia艂y ma艂e firmy i u偶ytkownicy domowi. Z drugiej strony, g艂贸wne szkody ponios艂o kilka globalnie po艂膮czonych korporacji, kt贸re posiadaj膮 ogromne sieci komputer贸w - w pewnym sensie w艂asne mniejsze wersje Internetu.
Incydent z robakiem Bozori 艣wiadczy o tym, 偶e stoimy u progu nowej ery. "Robaki biznesowe" b臋d膮 wywo艂ywa艂y epidemie w lokalnych sieciach du偶ych korporacji, kt贸re b臋d膮 mia艂y niewielki wp艂yw na Internet.
Trend ten nie zosta艂 spowodowany 偶adn膮 zmiana techniczn膮 w sposobie tworzenia z艂o艣liwych program贸w. Zmiany nast膮pi艂y w wyniku przeobra偶enia organizacji spo艂ecznej czy dynamiki spo艂ecznej. Korporacje zabezpieczy艂y si臋 za pomoc膮 "nieprzenikalnych" zap贸r ogniowych filtruj膮cych wszystkie wiadomo艣ci e-mail. Przedsi臋biorstwa poczu艂y si臋 bezpieczne i przekonane, 偶e 偶aden atak nie mo偶e ich dosi臋gn膮膰. Cios, jaki otrzyma艂y z wewn膮trz, by艂 tym bole艣niejszy, 偶e zupe艂nie nieoczekiwany.