Chi艅czycy zn贸w spamuj膮

Po ostatnim nawale reklam z "chi艅skich aptek" oraz atak贸w DDoS na takie serwisy, jak Twitter czy Facebook, pojawi艂y si臋 spekulacje na temat wspierania spamu oraz akt贸w cyberterroryzmu przez chi艅ski rz膮d. Najnowszy raport firmy McAfee demaskuje te pog艂oski.

Spam "chi艅skich aptek" jest efektem pewnego otoczenia gospodarczego, prawnego i regulacyjnego, kt贸re raczej si臋 nie zmieni w najbli偶szym czasie - uwa偶a Adam Wosotowski z McAfee. Niechciane wiadomo艣ci tego typu s膮 najprawdopodobniej pr贸b膮 pozbycia si臋 na mi臋dzynarodowym rynku nadmiaru lek贸w na recept臋, kt贸rych chi艅skie firmy farmaceutyczne nie mog膮 sprzedawa膰 w kraju.

Jak wynika z ostatniego raportu McAfee, spam pochodz膮cy z Chin stanowi艂 w sierpniu 60-65% wszystkich rozsy艂anych e-maili. Jedn膮 z najpopularniejszych jego odmian, zwi膮zan膮 z farmaceutykami, by艂 "chi艅ski newsletter". Tylko jednego dnia pojawi艂o si臋 ponad 52428 r贸偶nych wiadomo艣ci zawieraj膮cych 1235 adres贸w domenowych.

Specjali艣ci z firmy McAfee nie wierz膮, 偶eby za tym nawa艂em spamu sta艂 chi艅ski rz膮d. To samo dotyczy atak贸w DDoS z 6 sierpnia. Wiele wskazuje na to, 偶e ataki wraz z towarzysz膮c膮 im kampani膮 spamow膮 mia艂y na celu zastraszenie pro-gruzi艅skiego blogera. Wed艂ug McAfee najwi臋cej zainfekowanych komputer贸w bior膮cych udzia艂 we wspomnianej kampanii spamowej pochodzi艂o z Brazylii, Turcji i Indii.

To godne po偶a艂owania, 偶e cyberataki przeciw wolno艣ci jednostki do otwartego g艂oszenia pogl膮d贸w wydaj膮 si臋 akceptowan膮 przez spo艂eczno艣膰 mi臋dzynarodow膮 metod膮 dyskusji politycznej - komentuje Adam Wosotowski.

Wi臋cej szczeg贸艂贸w mo偶na znale藕膰 we wrze艣niowym raporcie na temat spamu, kt贸ry jest dost臋pny (w j臋z. angielskim) na stronach firmy McAfee.

殴r贸d艂o:
Dziennik internaut贸w