Cyberprzest臋pcy nie zapomn膮 o Halloween

Zbli偶aj膮cy si臋 Halloween, jak ka偶de popularne wydarzenie, zostanie przez cyberprzest臋pc贸w wykorzystany do kolejnych atak贸w na internaut贸w - ostrzegaj膮 specjali艣ci z laboratorium antywirusowego firmy ESET. Szczeg贸lne powody do troski maj膮 mieszka艅cy kraj贸w anglosaskich, ale z racji istnienia globalnej sieci niewykluczone, 偶e szcz膮tkowe ilo艣ci atak贸w dotr膮 tak偶e do polskich u偶ytkownik贸w internetu.

Przy pobieraniu "strasznych" aplikacji bez w膮tpienia warto zachowa膰 ostro偶no艣膰. Do infekowania komputer贸w mog膮 zosta膰 wykorzystane tak偶e spreparowane strony internetowe, wiadomo艣ci e-mail, kartki elektroniczne oraz znane serwisy spo艂eczno艣ciowe, takie jak Facebook oraz Twitter.

Zara藕liwa e-kartka na Halloween
fot. ESET - Zara藕liwa
e-kartka na Halloween
Tradycyjnie dzia艂ania te zostan膮 okraszone solidn膮 dawk膮 socjotechniki oraz szczypt膮 cmentarnego humoru. Wszystko po to, aby pozyska膰 od nieostro偶nych internaut贸w ich cenne dane lub stworzy膰 nowe sieci zombie. Z lewej strony mo偶na zobaczy膰 e-kartk臋, kt贸ra w 2007 roku trafi艂a do tysi臋cy internaut贸w na ca艂ym 艣wiecie. Klikni臋cie umieszczonego w niej odno艣nika skutkowa艂o przeniesieniem na stron臋 ze szkodliwym oprogramowaniem.

- Problem halloweenowych atak贸w i zagro偶e艅 dotyczy przede wszystkim Amerykan贸w, ale nie mo偶emy wykluczy膰, 偶e dotkn膮 one r贸wnie偶 polskich internaut贸w. Najlepszym sposobem ochrony przed takimi pu艂apkami, zastawianymi w sieci regularnie co kilka miesi臋cy, jest po prostu zdrowy rozs膮dek. Nie klikajmy we wszystkie linki otrzymywane poczt膮 elektroniczn膮 lub za po艣rednictwem komunikator贸w. By膰 mo偶e jeden z nich b臋dzie nieszkodliwy, ale pozosta艂e niekoniecznie przys艂u偶膮 si臋 nam i naszemu komputerowi ? m贸wi Pawe艂 Rybczyk, in偶ynier systemowy firmy DAGMA, kt贸ra jest dystrybutorem programu ESET NOD32.

Wnioskuj膮c na podstawie ubieg艂ych lat, najpopularniejszym dzia艂aniem cyberprzest臋pc贸w w okresie Halloween b臋d膮 pr贸by dotarcia do internaut贸w poprzez wiadomo艣ci e-mail oraz powiadomienia w serwisach spo艂eczno艣ciowych. Wiadomo艣ci te b臋d膮 mia艂y na celu przekonanie u偶ytkownika do obejrzenia ?zabawnego? filmu, kartki lub zagrania w halloweenow膮 gr臋. Po klikni臋ciu w podejrzany odno艣nik internauta mo偶e trafi膰 na stron臋 zawieraj膮c膮 trojany lub kodeki, rzekomo niezb臋dne do odtworzenia danego filmu, za kt贸re trzeba oczywi艣cie dodatkowo zap艂aci膰.

殴r贸d艂o:
Dziennik Internaut贸w