Czy szkodliwe oprogramowanie na Androida rzeczywi艣cie istnieje?

Coraz cz臋艣ciej pojawiaj膮 si臋 pytania o realne zagro偶enie ze strony szkodliwego oprogramowania na system Android firmy Google. Timothy Armstrong z firmy Kaspersky Lab przedstawia punkt widzenia ze strony analityk贸w zagro偶e艅.

W przypadku pogl膮d贸w na temat zagro偶e艅 mobilnych mamy do czynienia z dwoma grupami ludzi, cz臋sto stoj膮cymi w opozycji do siebie. Przedstawiciele jednej z nich twierdz膮, 偶e zagro偶enie dla systemu Android jest wyolbrzymiane, poniewa偶 liczba wykrytych z艂o艣liwych program贸w jest znikoma w por贸wnaniu z ilo艣ci膮 niebezpiecznych aplikacji powstaj膮cych z my艣l膮 o systemie Windows. Gdy jakakolwiek firma poinformuje o wykryciu zagro偶enia i poka偶e jakikolwiek wzrost w tym sektorze, jest cz臋sto oskar偶ana o sianie paniki w celu zwi臋kszenia sprzeda偶y.

Jednym ze 藕r贸de艂 tego argumentu mo偶e by膰 fakt, 偶e wiele firm nazywa bie偶膮cy rok "rokiem mobilnego szkodliwego oprogramowania" ju偶 od oko艂o 7 lat. I przez stwierdzenie "ten rok" nale偶y rozumie膰 ka偶dy rok pocz膮wszy od 2004, poniewa偶 w艂a艣nie wtedy wykryto pierwszego wirusa przeznaczonego na telefony kom贸rkowe. By艂 to Cabir, kt贸ry rozprzestrzenia艂 si臋 przez Bluetootha na telefonach z systemem Symbian. Po tym odkryciu pojawi艂y si臋 kolejne. Mo偶e przez te lata liczba zagro偶e艅 nie by艂a zastraszaj膮ca, ale to si臋 zmienia, a statystyki pokazuj膮 du偶y wzrost w korzystaniu z systemu Android. Google o艣wiadczy艂o, 偶e aktywuje ponad p贸艂 miliona urz膮dze艅 dziennie. Przy tak du偶ej liczbie nowych u偶ytkownik贸w oczywistym jest, 偶e tw贸rcy szkodliwego oprogramowania b臋d膮 kontynuowa膰 swoj膮 prac臋.

Z drugiej strony barykady stoj膮 ludzie tacy jak analitycy zagro偶e艅, kt贸rzy prowadz膮 badania dotycz膮ce zagro偶e艅 powstaj膮cych dla Androida. Codzienno艣ci膮 s膮 dla nich u偶ytkownicy instaluj膮cy szkodliwe aplikacje (jak na przyk艂ad DroidDream, kt贸ry zainfekowa艂 ponad 100 000 smartfon贸w), czy te偶 sieci reklamowe, przez kt贸re wyciekaj膮 dane niczego nie艣wiadomych posiadaczy smartfon贸w. Analitycy obserwuj膮 tak偶e wzrost liczby tablet贸w i innych urz膮dze艅 (np. telewizory i odtwarzacze multimedi贸w), kt贸re dzia艂aj膮 pod kontrol膮 systemu Android. Logo Androida mo偶na dostrzec coraz cz臋艣ciej i widz膮 je tak偶e cyberprzest臋pcy. Gdyby zapyta膰 weteran贸w przemys艂u antywirusowego o komentarz na temat obecnej sytuacji z zagro偶eniami dla Androida, z pewno艣ci膮 b臋d膮 j膮 por贸wnywali z pocz膮tkami szkodliwego oprogramowania na system Windows - cechy wsp贸lne to zwlekanie z uaktualnieniami, nie艣wiadomo艣膰 u偶ytkownik贸w, a tak偶e wszechobecne przekonanie, 偶e "to mnie nie dotyczy".

"Naszym zadaniem, jako badaczy w zakresie bezpiecze艅stwa, jest identyfikowanie pojawiaj膮cych si臋 zagro偶e艅" - m贸wi Timothy Armstrong, ekspert z Kaspersky Lab. "Bitwa z cyberprzest臋pcami jest trudna, jednak nie mamy zamiaru si臋 poddawa膰. Edukacja ludzi w zakresie istniej膮cych rodzaj贸w zagro偶e艅 to jedna z broni w tej potyczce. Szkodliwe oprogramowanie jest problemem na skal臋 globaln膮, a jakikolwiek wysi艂ek, kt贸ry podejmiemy w celu jego zmniejszenia, przyniesie pozytywny wynik".

殴ród艂o:
Kaspersky Lab