Cloud computing jest bezpieczny?
Brytyjska firma Context ujawni艂a szczeg贸艂y swoich bada艅 dotycz膮cych bezpiecze艅stwa us艂ug przetwarzania danych w chmurze oferowanych przez czterech provider贸w CSP (cloud service provider).
Raport wskazuje powa偶ne zastrze偶enia dotycz膮ce bezpiecze艅stwa us艂ug. W niekt贸rych przypadkach klienci mog膮 mie膰 nawet dost臋p do danych innych podmiot贸w r贸wnie偶 korzystaj膮cych z cloud computing.
W kwietniu 2011 roku Context ujawni艂 "white paper" odnoszacy si臋 do test贸w na us艂ugach firm, kt贸rych nazw wtedy nie ujawniono. Teraz wiemy, 偶e chodzi o Amazon EC2, Gignet, Rackspace oraz VPS.net.
Ju偶 na pocz膮tku okaza艂o si臋, 偶e wirtualne maszyny dostarczane przez wszystkie cztery CSP nie mia艂y zainstalowanych najnowszych 艂at oraz oprogramowania antywirusowego. Co wi臋cej, w niekt贸rych odkryto backdoory, dzi臋ki kt贸rym administratorzy us艂ugodawcy mogli mie膰 dost臋p do maszyn wirtualnych.
Jedna z najpowa偶niejszych luk odkryta zosta艂a w us艂ugach Rackspace i VPS.Net. Okaza艂o si臋, 偶e nie dosz艂o do automatycznego wymazania danych klienta, kt贸ry zrezygnowa艂 z korzystania z chmury. Dost臋p do tej samej wirtualnej maszyny (wraz z zawartymi tam informacjami) uzyska艂 kolejny klient us艂ugi.
Pierwsze wyniki bada艅 zosta艂y przes艂ane wy艂膮czenie do firm CSP. Cetext da艂 im p贸艂 roku na poprawienie luk, zapowiadaj膮c, 偶e po tym okresie upubliczni raport. Po p贸艂 roku nie zrobiono nic w tej sprawie. Context przed艂u偶y艂 wi臋c "deadline" o kolejnych sze艣膰 miesi臋cy, a nast臋pnie opublikowa艂 w marcu cz臋艣膰 raportu. Pe艂en raport opublikowano 24 kwietnia. Wi臋cej informacji na temat tzw. "dirty disk" mo偶na znale藕膰 na blogu Context.
殴r贸d艂o:![]() |