Najbardziej spektakularne aresztowania cyberprzest臋pc贸w w czerwcu 2013

Eksperci z Kaspersky Lab przyjrzeli si臋, jak organy 艣cigania na ca艂ym 艣wiecie radz膮 sobie z walk膮 z cyberprzest臋pcami. W czerwcu 2013 r. pojawi艂o si臋 kilka sukces贸w na tym polu - od drobnych aresztowa艅 os贸b, kt贸re zhakowa艂y konta na Facebooku, po incydent z praniem 6 miliard贸w dolar贸w. G艂贸wn膮 "gwiazd膮" czerwcowego zestawienia jest jednak aresztowanie przez policj臋 gangu, kt贸ry zajmowa艂 si臋 nie tylko cyberprzest臋pczo艣ci膮, ale i handlem narkotykami.




Tak jak w Hollywood

Akcja, kt贸ra z powodzeniem nadawa艂aby si臋 na scenariusz hollywoodzkiej superprodukcji, mia艂a miejsce na terenie Holandii oraz Belgii. Policja aresztowa艂a siedmiu du艅skich przemytnik贸w i dw贸ch zatrudnionych przez nich belgijskich haker贸w. Holenderska szajka narkotykowa postanowi艂a przej膮膰 zmierzaj膮cy do Rotterdamu transport niemal dw贸ch ton kokainy i heroiny. Zadaniem haker贸w by艂o w艂amanie si臋 do systemu firmy przewozowej i dokonanie zmiany adresu dostawy wspomnianego 艂adunku na Antwerpi臋 w Belgii. Hakerzy wykonali swoj膮 robot臋, jednak ich dzia艂alno艣膰 zosta艂a zauwa偶ona przez dzia艂 bezpiecze艅stwa, kt贸ry natychmiast poinformowa艂 policj臋. Gdy przemytnicy narkotyk贸w zjawili si臋, by odebra膰 艂adunek, zostali przywitani przez str贸偶贸w prawa.

Jak ukra艣膰 milion

Ameryka艅sko-ukrai艅ski gang cyberprzest臋pczy skrad艂 15 milion贸w dolar贸w od pi臋tnastu firm z sektora finansowego. W艣r贸d ofiar znalaz艂y si臋 mi臋dzy innymi takie organizacje jak Citibank, JP Morgan Chase oraz PayPal. Przest臋pcy w艂amali si臋 do serwer贸w bank贸w, sk膮d zdobyli informacje o ich klientach i przelali pieni膮dze z legalnych kont na przedp艂acone karty debetowe. Skradzione pieni膮dze zosta艂y wyp艂acone z bankomat贸w w Stanach Zjednoczonych oraz poprzez dokonanie serii fa艂szywych zakup贸w. Zarzuty postawiono o艣miu cz艂onkom gangu, jednak dw贸ch lider贸w ci膮gle pozostaje na wolno艣ci - prawdopodobnie ukrywaj膮 si臋 oni na Ukrainie.

Edukacja w domu warta 63 tysi膮ce dolar贸w

W Moskwie uj臋to wyrzuconego ze szko艂y 艣redniej m艂odego cz艂owieka, kt贸ry nie dysponowa艂 偶adnym wykszta艂ceniem technicznym. 19-latek kszta艂ci艂 si臋 sam w domu, korzystaj膮c z do艣wiadczenia cyberprzest臋pc贸w udzielaj膮cych si臋 na podziemnych forach online. Zdobyta wiedza umo偶liwi艂a mu stworzenie i rozes艂anie szkodliwego programu, z u偶yciem kt贸rego m艂ody przest臋pca skrad艂 wiele danych logowania do system贸w p艂atno艣ci online. Informacje te pos艂u偶y艂y mu do przyw艂aszczenia sobie niemal 63 tysi臋cy dolar贸w. 19-latek z pewno艣ci膮 nie spodziewa艂 si臋, 偶e za swoje dzia艂ania otrzyma wyrok pi臋ciu lat pozbawienia wolno艣ci.

Wolno艣膰 s艂owa i areszt domowy

W czerwcu aresztowano kanadyjskiego hakera, kt贸ry przeprowadzi艂 cyberatak na stron臋 rz膮dow膮 Quebecu. Okaza艂o si臋, 偶e do ataku w艂amywacz pos艂u偶y艂 si臋 informacjami z wewn膮trz rz膮dowej infrastruktury IT, a pomog艂o mu w tym to, 偶e jest on by艂ym pracownikiem lokalnej Izby Gmin. S臋dzia orzek艂, 偶e atak nie mia艂 na celu okazania protestu politycznego, ani te偶 nie zosta艂 przeprowadzony w celu uzyskania korzy艣ci maj膮tkowych. Wszystko wskazuje na to, 偶e cyberprzest臋pca chcia艂 po prostu pokaza膰 艣wiatu swoje pogl膮dy. Cel zosta艂 osi膮gni臋ty, jednak za cen臋 o艣miu miesi臋cy aresztu domowego.

Cybern臋kanie nie pop艂aca

34-letni haker z Morgan City zhakowa艂 facebookowe konto pewnej kobiety, po czym zmieni艂 has艂o i zacz膮艂 publikowa膰 gro藕by oraz uw艂aczaj膮ce komentarze na jej profilu. Policja zareagowa艂a b艂yskawicznie - podejrzany znalaz艂 si臋 w areszcie po up艂yni臋ciu zaledwie dw贸ch dni od zg艂oszenia sprawy przez ofiar臋 cybern臋kania do obs艂ugi portalu spo艂eczno艣ciowego.

Mi臋dzynarodowy handel kartami kredytowymi

Przy udziale str贸偶贸w prawa ze Stan贸w Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii oraz Wietnamu uda艂o si臋 zamkn膮膰 jedno z najstarszych for贸w specjalizuj膮cych si臋 w handlu skradzionymi kartami kredytowymi. FBI poinformowa艂o, 偶e za po艣rednictwem forum sprzedano dane dotycz膮ce ponad miliona kart kredytowych, a zwi膮zany z nimi cyberprzest臋pczy zysk przekroczy艂 220 milion贸w dolar贸w. Klient贸w forum uj臋to w Wielkiej Brytanii, a za艂o偶yciel "biznesu" - Van Tien Tu - zosta艂 aresztowany w Wietnamie.

Pralnia dzisiaj nieczynna

W艂adze Stan贸w Zjednoczonych przej臋艂y domeny powi膮zane z systemem p艂atno艣ci Liberty Reserve, kt贸rego w艂a艣ciciele zostali oskar偶eni o pranie brudnych pieni臋dzy i nielegalny obr贸t got贸wk膮. Serwis Liberty Reserve sta艂 si臋 ulubionym narz臋dziem cyberprzest臋pc贸w, poniewa偶 oferowa艂 ca艂kowit膮 anonimowo艣膰. Operatorzy systemu w 偶aden spos贸b nie weryfikowali klient贸w i udost臋pniali narz臋dzia dodatkowe, takie jak mo偶liwo艣膰 ukrywania danych nadawcy oraz wyp艂acania pieni臋dzy przy u偶yciu us艂ug zewn臋trznych. Oskar偶yciele zarzucaj膮 firmie, 偶e pomog艂a wypra膰 ponad 6 miliard贸w dolar贸w.

殴ród艂o:
Kaspersky Lab