Bezprzewodowi szpiedzy - ponad 1/3 Europejczyk贸w nie u偶ywa ochrony podczas korzystania z hotspot贸w Wi-Fi

Chyba ka偶dy lubi oderwa膰 si臋 na moment od rzeczywisto艣ci, gdy ma w zasi臋gu jaki艣 hotspot Wi-Fi. Ale 艂膮czenie si臋 z internetem w takim wydaniu mo偶e nie艣膰 ze sob膮 ukryte zagro偶enia. Mimo to ponad jedna trzecia u偶ytkownik贸w z Europy nie stosuje 偶adnych dodatkowych 艣rodk贸w ochrony podczas logowania si臋 przy wykorzystaniu publicznych sieci Wi-Fi. Tak wynika z badania "Kaspersky Consumer Security Risks" przeprowadzonego przez Kaspersky Lab oraz B2B International latem 2013 roku.




Obecnie bardzo 艂atwo jest by膰 online - poza sieciami kom贸rkowymi i dost臋pem szerokopasmowym istniej膮 r贸wnie偶 hotspoty, dzi臋ki kt贸rym mo偶na po艂膮czy膰 komputer czy urz膮dzenie mobilne z internetem.

Jednak wiele z takich punkt贸w dost臋powych nie zapewnia ochrony surfuj膮cym online, kt贸rzy s膮 albo nie艣wiadomi, albo oboj臋tni na potencjalne problemy, jakie mog膮 z tego wynikn膮膰. W badaniu Kaspersky Lab 34% Europejczyk贸w przyzna艂o, 偶e nie stosuje 偶adnych specjalnych 艣rodk贸w bezpiecze艅stwa podczas korzystania z hotspot贸w, a 17% u偶ywa takich po艂膮cze艅 do obs艂ugi bankowo艣ci i zakup贸w online. Jedynie 15% respondent贸w z Europy po艣wi臋ci艂o sw贸j czas na sprawdzenie metody szyfrowania. Czy stosowanie takich dodatkowych 艣rodk贸w ostro偶no艣ci ma sens podczas korzystania z publicznych sieci Wi-Fi, czy jest to raczej przesada?

U偶ytkownik, strona internetowa i...

Jak wiadomo, ostro偶no艣ci nigdy za wiele. Nigdy nie wiadomo, co robi osoba z laptopem przy stoliku obok. By膰 mo偶e tak jak my sprawdza swoj膮 poczt臋 lub czatuje z przyjaci贸艂mi. Ale by膰 mo偶e szpieguje dzia艂ania w internecie ka偶dego, kto znajduje si臋 w zasi臋gu. Umo偶liwia to tzw. atak Man-in-the-Middle. Ka偶dy punt dost臋powy jest jak okno do internetu dla wszystkich pod艂膮czonych urz膮dze艅. Ka偶de 偶膮danie najpierw przechodzi przez punkt dost臋powy, a nast臋pnie dociera do stron, kt贸re u偶ytkownik chce odwiedzi膰. Je偶eli komunikacja mi臋dzy u偶ytkownikiem a punktem dost臋powym nie b臋dzie szyfrowana, cyberprzest臋pca z 艂atwo艣ci膮 mo偶e znale藕膰 si臋 w samym 艣rodku (st膮d nazwa ataku - Man-in-the-Middle) i przechwyci膰 wszystkie wprowadzanie dane. Mog膮 to by膰 na przyk艂ad dane wysy艂ane do banku lub sklepu internetowego. Co wi臋cej, tego typu atak mo偶na przeprowadzi膰 nawet wtedy, gdy hotspot jest chroniony has艂em i ustanowione jest bezpieczne po艂膮czenie https mi臋dzy 偶膮dan膮 stron膮 a przegl膮dark膮.

Jakimi danymi interesuj膮 si臋 cyberprzest臋pcy? Takimi, z kt贸rych mog膮 mie膰 po偶ytek - najcz臋艣ciej danymi logowania i has艂ami do poczty elektronicznej, bankowo艣ci, system贸w p艂atno艣ci i portali spo艂eczno艣ciowych.

Oczywiste jest zatem, 偶e musimy chroni膰 po艂膮czenia Wi-Fi - ale jak to zrobi膰?

Metody ochrony

Po pierwsze, eksperci z Kaspersky Lab zalecaj膮 korzystanie jedynie z bezpiecznych po艂膮cze艅 z punktem dost臋powym. W ten spos贸b ryzyko przechwycenia ruchu przez cyberprzest臋pc贸w zostanie zredukowane. Jednak, je偶eli u偶ytkownik planuje korzysta膰 ze stron wymagaj膮cych podania informacji osobistych (takich jak nazwa u偶ytkownika czy has艂o), ten podstawowy spos贸b ochrony musi i艣膰 w parze z dodatkowymi narz臋dziami zabezpieczaj膮cymi.

Specjalna technologia Bezpieczne pieni膮dze firmy Kaspersky Lab zapewnia najlepsz膮 z dost臋pnych ochron臋 bankowo艣ci online i transakcji p艂atniczych. Jest to zestaw mechanizm贸w, kt贸re zostaj膮 automatycznie aktywowane podczas wprowadzania w pasek przegl膮darki adresu sklepu internetowego, banku lub serwisu p艂atno艣ci. Modu艂 Bezpieczne pieni膮dze chroni u偶ytkownika przed atakami wykorzystuj膮cymi luki w oprogramowaniu, stronami phishingowymi, szkodliwym oprogramowaniem oraz atakami Man-in-the-Middle. Po ustanowieniu bezpiecznego po艂膮czenia mi臋dzy przegl膮dark膮 a stron膮 banku modu艂 Bezpieczne pieni膮dze sprawdza certyfikat strony, szukaj膮c go w nieustannie aktualizowanej bazie zaufanych stron. Je艣li zostanie on tam odnaleziony, po艂膮czenie jest uznawane za zaufane, a strona - za autentyczn膮. W przeciwnym razie mo偶e to by膰 fa艂szywa strona utworzona w celu oszukania u偶ytkownik贸w i kradzie偶y danych osobistych. Strona taka zostanie b艂yskawicznie zablokowana a dane u偶ytkownika pozostan膮 pod ochron膮.

Modu艂 Bezpieczne pieni膮dze jest dost臋pny w programie Kaspersky Internet Security 2014, kt贸ry wchodzi w sk艂ad pakietu Kaspersky Internet Security - Multi-Device - rozwi膮zania stworzonego do ochrony wielu urz膮dze艅 pracuj膮cych na r贸偶nych systemach operacyjnych. Technologia ta zosta艂a r贸wnie偶 zastosowana w produkcie Kaspersky PURE 3.0.

殴ród艂o:
Kaspersky Lab