Facebook siedliskiem oszust贸w 偶eruj膮cych na Bo偶ym Narodzeniu i oferuj膮cych konsole PlayStation 4 - ostrzega Kaspersky Lab

Sk艂adanie 偶ycze艅 bo偶onarodzeniowych za po艣rednictwem Facebooka oraz Twittera to obecnie standard. Szykuj膮c si臋 na szturm zmian status贸w zwi膮zanych ze 艣wi臋tami, powinni艣my r贸wnie偶 przygotowa膰 si臋 na zalew oszustw na portalach spo艂eczno艣ciowych - ostrzegaj膮 eksperci z Kaspersky Lab. Na Facebooku pojawi艂y si臋 ju偶 m. in. oszustwa zwi膮zane z najnowsz膮 konsol膮 Sony - PlayStation 4, iPhone'ami oraz iPadami.

Przed okresem 艣wi膮tecznym analitycy z Kaspersky Lab odnotowali przypadki podejmowanych przez oszust贸w pr贸b zainteresowania u偶ytkownik贸w Facebooka ofertami dotycz膮cymi PlayStation 4 oraz nowych iPhone'贸w i iPad贸w Apple'a. Pojawi艂y si臋 nawet strony dotycz膮ce iPhone'a 8, kt贸ry w rzeczywisto艣ci nie istnieje. Mimo 偶e posty nie wygl膮daj膮 na oficjalne i cz臋sto naje偶one s膮 b艂臋dami, wiele os贸b daje si臋 na nie nabra膰 i pada ofiar膮 kampanii oszust贸w. Pewien konkurs bo偶onarodzeniowy, w kt贸rym do "wygrania" by艂y konsole PlayStation 4, zosta艂 udost臋pniony niemal 800 razy. W tym przypadku oszu艣ci pr贸bowali wykorzysta膰 popularno艣膰 nowej konsoli Sony oraz problemy z jej dost臋pno艣ci膮 w sklepach.




Przyk艂ady 艣wi膮tecznych oszustw pojawiaj膮cych si臋 na Facebooku


Chocia偶 osoby korzystaj膮ce z komputer贸w PC s膮 bardziej nara偶eni na infekcj臋, coraz cz臋stszym celem staj膮 si臋 u偶ytkownicy mobilni, kt贸rzy w 艣wi臋ta b臋d膮 intensywnie wysy艂a膰 wiadomo艣ci. Zwa偶ywszy na liczb臋 oferowanych w tym sezonie nowych telefon贸w i tablet贸w - od iPada Air po uaktualnion膮 wersj臋 Nexusa od Google'a - cyberprzest臋pcy zacieraj膮 r臋ce na my艣l o wykorzystaniu nowej grupy u偶ytkownik贸w mobilnych 艂膮cz膮cych si臋 za po艣rednictwem swoich urz膮dze艅 z Facebookiem i Twitterem.

Jak bezpiecznie korzysta膰 z portali spo艂eczno艣ciowych

Eksperci z Kaspersky Lab przygotowali wskaz贸wki podpowiadaj膮ce, jak mo偶na zabezpieczy膰 w okresie 艣wi膮t Bo偶ego Narodzenia sw贸j profil na portalu spo艂eczno艣ciowym oraz swoje dane osobiste:

  1. Nie ujawniaj zbyt wielu informacji. Mi艂o jest dzieli膰 si臋 w 艣wi臋ta, pami臋taj jednak, aby nie zdradzi膰 zbyt wielu informacji. Je偶eli kontrol臋 nad twoim kontem na portalu spo艂eczno艣ciowym przejmie cyberprzest臋pca, skutki mog膮 by膰 powa偶niejsze ni偶 naruszenie twojej prywatno艣ci czy opublikowanie informacji w twoim imieniu. Hakerzy mog膮 wykorzysta膰 twoje dane, aby w艂ama膰 si臋 na inne konta, takie jak serwisy bankowo艣ci online. Dlatego nie ujawniaj zbyt wielu informacji o sobie, takich jak adres, a tym bardziej nie podawaj danych bankowych.

  2. Nie klikaj niezaufanych odsy艂aczy. Oszu艣ci stosuj膮 r贸偶ne sztuczki, aby nak艂oni膰 ludzi do ujawnienia swoich login贸w do Facebooka. Na przyk艂ad, klikni臋cie odsy艂acza w e-mailu zatytu艂owanym "艢wi膮teczny prezent od Facebooka" mo偶e spowodowa膰 otwarcie fa艂szywej wersji Facebooka, w kt贸rej u偶ytkownicy maj膮 wpisa膰 swoje dane dotycz膮ce logowania. Poniewa偶 interfejs b臋dzie 艂udz膮co podobny do prawdziwego wygl膮du tego portalu spo艂eczno艣ciowego, u偶ytkownicy nie b臋d膮 sobie zdawali sprawy, co tak naprawd臋 ma miejsce. Je艣li podadz膮 swoje dane, ich has艂a trafi膮 do atakuj膮cych. Poniewa偶 wi臋kszo艣膰 os贸b zazwyczaj stosuje to samo has艂o do ro偶nych serwis贸w online oraz do poczty elektronicznej, skutkiem mo偶e by膰 niebezpieczna reakcja 艂a艅cuchowa i kompletna kradzie偶 to偶samo艣ci. Dlatego nigdy nie nale偶y klika膰 odsy艂aczy, kt贸re pochodz膮 od niezaufanych i nieznanych os贸b. Nawet je艣li odsy艂acz zosta艂 zamieszczony przez przyjaciela, i tak zachowaj ostro偶no艣膰 - kto艣 m贸g艂 w艂ama膰 si臋 do jego konta.

  3. Stosuj uwierzytelnienie dwusk艂adnikowe. Facebook i Twitter przyk艂adaj膮 coraz wi臋ksz膮 wag臋 do kwestii bezpiecze艅stwa. Oba te portale spo艂eczno艣ciowe wprowadzi艂y uwierzytelnianie dwusk艂adnikowe, co oznacza, 偶e podczas logowania si臋 u偶ytkownik mo偶e poda膰 dodatkowo np. unikatowy numer wys艂any mu za po艣rednictwem wiadomo艣ci tekstowej lub aplikacji. W ten spos贸b, nawet je艣li przest臋pca przechwyci twoje has艂o i nazw臋 u偶ytkownika, i tak nie zaloguje si臋, poniewa偶 nie b臋dzie mia艂 dost臋pu do dodatkowych danych uwierzytelniaj膮cych.

  4. Zaopatrz si臋 w odpowiedni膮 ochron臋. R贸偶ne rodzaje szkodliwego oprogramowania, takie jak szkodnik o niewinnej nazwie Pony, mog膮 w臋szy膰 w twoim systemie w poszukiwaniu hase艂 do kont w portalach spo艂eczno艣ciowych. Inne, jak Kelihos, s膮 rozprzestrzeniane za po艣rednictwem Facebooka i pr贸buj膮 kra艣膰 rozmaite dane osobiste. Poza stosowaniem 艣rodk贸w ostro偶no艣ci, takich jak unikanie klikania odsy艂aczy pochodz膮cych od niezaufanych os贸b, u偶ytkownicy powinni stosowa膰 skuteczne rozwi膮zanie antywirusowe, kt贸re potrafi zidentyfikowa膰 najbardziej rozpowszechnione i najnowsze zagro偶enia. Odpowiednio skonfigurowana zapora sieciowa to r贸wnie偶 konieczno艣膰.

殴ród艂o:
Kaspersky Lab