Dane finansowe trzeci rok z rz臋du znajduj膮 si臋 na szczycie listy najpopularniejszych kategorii szkodliwego spamu

Eksperci z Kaspersky Lab podsumowali aktywno艣膰 spamer贸w w 2013 roku. W艣r贸d najpopularniejszych kategorii szkodliwego spamu znalaz艂y si臋 m. in. dane finansowe, portale spo艂eczno艣ciowe oraz wyszukiwarki internetowe. Z komputer贸w i serwer贸w zlokalizowanych w Polsce wys艂ano w 2013 r. niemal 1% globalnego spamu, co uplasowa艂o nasz kraj na 17 miejscu listy najwi臋kszych 藕r贸de艂 niechcianych e-maili.

Rok 2013 w liczbach

  • W 2013 r. odsetek spamu w ruchu e-mail wynosi艂 69,6% - co stanowi spadek o 2,5 punktu procentowego w stosunku do poprzedniego roku.
  • Odsetek e-maili zawieraj膮cych szkodliwe za艂膮czniki wynosi艂 3,2% - o 0,2 punktu procentowego mniej ni偶 w 2012 r.
  • Celem 32,1% atak贸w phishingowych by艂y portale spo艂eczno艣ciowe.
  • Najwi臋ksze 藕r贸d艂a spamu stanowi艂y Chiny (23%) i Stany Zjednoczone (18%).

Odsetek spamu w ruchu pocztowym nadal spada - w ci膮gu ostatnich trzech lat udzia艂 niechcianych wiadomo艣ci zmniejszy艂 si臋 o 10,7 punktu procentowego. Wygl膮da na to, 偶e reklamodawcy coraz bardziej preferuj膮 r贸偶ne dost臋pne obecnie rodzaje legalnej reklamy online, kt贸re w por贸wnaniu ze spamem generuj膮 wy偶sze wsp贸艂czynniki odpowiedzi przy ni偶szych kosztach.

Kryminalizacja spamu

W niekt贸rych kategoriach spamu reklam臋 komercyjn膮 stopniowo wypieraj膮 wysy艂ki o charakterze przest臋pczym, takie jak wiadomo艣ci spamowe reklamuj膮ce nielegalne towary lub pornografi臋. Typowym przyk艂adem jest kategoria "Podr贸偶e i turystyka", kt贸ra kiedy艣 stanowi艂a 5-10% ca艂ego ruchu spamowego. Obecnie tego rodzaju reklamy komercyjne stanowi膮 rzadko艣膰, eksperci odnotowuj膮 za to liczne szkodliwe e-maile aktywnie wykorzystuj膮ce temat podr贸偶owania i wypoczynku.

Fa艂szywe komunikaty od producent贸w oprogramowania antywirusowego

Do艣膰 powszechne w艣r贸d ekspert贸w ds. bezpiecze艅stwa IT jest przypominanie u偶ytkownikom, aby regularnie aktualizowali swoje rozwi膮zania antywirusowe - w 2013 roku cyberprzest臋pcy pr贸bowali wykorzysta膰 to zalecenie bezpiecze艅stwa do w艂asnych cel贸w. W e-mailach, kt贸re wydaj膮 si臋 pochodzi膰 od popularnych producent贸w rozwi膮za艅 antywirusowych, zach臋cali u偶ytkownik贸w, aby pilnie uaktualnili swoje systemy przy u偶yciu za艂膮czonego pliku. Za艂膮cznik w rzeczywisto艣ci zawiera艂 trojana z nies艂awnej rodziny ZeuS/Zbot, kt贸rej celem jest kradzie偶 poufnych danych u偶ytkownik贸w, w szczeg贸lno艣ci informacji finansowych.

Daria Gudkowa, szefowa dzia艂u analizy zawarto艣ci w Kaspersky Lab, komentuje: "Trzeci rok z rz臋du najpopularniejszym szkodliwym oprogramowaniem rozprzestrzenianym za po艣rednictwem poczty e-mail by艂y programy pr贸buj膮ce kra艣膰 poufne dane, zwykle loginy i has艂a do internetowych system贸w bankowych. Jednocze艣nie celem atak贸w phishingowych staj膮 si臋 coraz cz臋艣ciej, zamiast kont bankowych, portale spo艂eczno艣ciowe i poczta e-mail. Cz臋艣ciowo mo偶na to wyt艂umaczy膰 tym, 偶e dzisiejsze konta pocztowe cz臋sto umo偶liwiaj膮 dost臋p do rozmaitej zawarto艣ci, w tym e-maili, portali spo艂eczno艣ciowych, komunikator贸w internetowych, system贸w przechowywania w chmurze, a czasem nawet kart kredytowych".

"Szare" maile: obchodzenie filtr贸w spamowych

Chc膮c dotrze膰 do jak najwi臋kszej liczby u偶ytkownik贸w, a jednocze艣nie obej艣膰 filtry spamowe, kt贸re blokuj膮 niechciane wiadomo艣ci, reklamodawcy uciekaj膮 si臋 do sztuczek. Cz臋艣膰 masowych wysy艂ek jest kierowana do subskrybent贸w, kt贸rzy zgodzili si臋 na otrzymywanie reklam, cz臋艣膰 natomiast na adresy pobrane z zakupionych przez te firmy ogromnych baz danych - do os贸b, kt贸re nigdy nie wyrazi艂y zgody na otrzymywanie takich wiadomo艣ci. Je偶eli wiadomo艣ci s膮 blokowane przez filtry spamowe, reklamodawcy kontaktuj膮 si臋 z producentami rozwi膮za艅 bezpiecze艅stwa i pr贸buj膮 udowodni膰, 偶e ich wysy艂ki s膮 legalne, pokazuj膮c strony internetowe, na kt贸rych u偶ytkownicy wyra偶aj膮 zgod臋 na otrzymywanie mailingu i w dowolnym momencie mog膮 z niego zrezygnowa膰. Stanowi to nowe wyzwanie dla bran偶y antyspamowej i prowadzi do rozwoju nowych technologii opartych na reputacji nadawcy.

Sk膮d pochodzi spam?

Azja odpowiada艂a za 55,5% globalnego spamu w 2013 roku (wzrost o 5,3 punktu procentowego w stosunku do 2012 r.). Na drugim miejscu znalaz艂a si臋 Ameryka P贸艂nocna, kt贸rej udzia艂 w ruchu niechcianej poczty wynosi艂 19% (+ 3,2 proc). Wk艂ad Europy Wschodniej wzr贸s艂 prawie dwukrotnie w por贸wnaniu z zesz艂ym rokiem, w wyniku czego region ten uplasowa艂 si臋 na trzecim miejscu (13,3%). Europa Zachodnia utrzyma艂a si臋 na czwartym miejscu, mimo 偶e jej udzia艂 odnotowa艂 spadek o 2,4 punktu procentowego, podczas gdy odsetek spamu pochodz膮cego ze znajduj膮cej si臋 na pi膮tej pozycji Ameryki 艁aci艅skiej zmniejszy艂 si臋 trzykrotnie w por贸wnaniu z 2012 r.


Najwi臋ksze globalne 藕r贸d艂a spamu, 2013 r.


Z komputer贸w i serwer贸w zlokalizowanych w Polsce wys艂ano w 2013 r. 0,98% globalnego spamu. Wynik ten sprawi艂, 偶e Polska znalaz艂a si臋 na 17 miejscu zestawienia najwi臋kszych globalnych 藕r贸de艂 niechcianych e-maili.

殴ród艂o:
Kaspersky Lab