Kradzie偶 danych, trojany i cytaty z Biblii: mroczny 艣wiat spamowych po偶yczkodawc贸w

Spamowi po偶yczkodawcy: drodzy i niebezpieczni
Ma艂e organizacje i prywatni po偶yczkodawcy, kt贸rzy nie s膮 w stanie konkurowa膰 z kampaniami marketingowymi prowadzonymi na wielk膮 skal臋 przez du偶e mi臋dzynarodowe banki, cz臋sto uciekaj膮 si臋 do mailing贸w elektronicznych. Nierzadko wiadomo艣ci te s艂u偶膮 jako przykrywka dla nieuczciwych organizacji, kt贸rych us艂ugi okazuj膮 si臋 o wiele kosztowniejsze ni偶 wynika z reklamy. Typowe oszustwa internetowe mog膮 r贸wnie偶 by膰 wykorzystywane do rozprzestrzeniania "spamu kredytowego". W celu zgromadzenia informacji dotycz膮cych ofiary oszu艣ci mog膮 oferowa膰 pomoc w uzyskaniu po偶yczki i poprosi膰 o has艂o do systemu bankowo艣ci online, trzycyfrowy kod CVV lub paszport u偶ytkownika albo dane kontaktowe. Informacje te mog膮 by膰 wykorzystywane np. do wyrobienia fa艂szywych dokument贸w.Preferowane narz臋dzia oszust贸w oferuj膮cych po偶yczki:
- Phishing - pr贸ba kradzie偶y danych finansowych u偶ytkownika przy u偶yciu fa艂szywych stron internetowych, kt贸re imituj膮 oficjalne witryny znanych bank贸w i system贸w e-p艂atno艣ci.
- Za艂膮czniki zawieraj膮ce szkodliwe oprogramowanie, kt贸re imituj膮 formularze wniosku o po偶yczk臋 lub zatwierdzone umowy kredytowe.
Odpowiedzia艂e艣 na wiadomo艣膰 spamow膮? Przygotuj si臋 na to, 偶e twoj膮 skrzynk臋 zaleje jeszcze wi臋cej spamu!
Odpowied藕 na wiadomo艣膰 spamow膮, nawet je艣li nadawca nie zamierza korzysta膰 z reklamowanych us艂ug, sugeruje spamerom, 偶e dany adres e-mail naprawd臋 istniej臋 i jest aktywnie wykorzystywany (niekt贸rzy spamerzy wysy艂aj膮 wiadomo艣ci na losowo wygenerowane listy adres贸w). W efekcie znacznie wzrasta liczba wiadomo艣ci reklamowych wysy艂anych na taki "aktywny" adres e-mail."Oszu艣ci wykorzystuj膮 wszelkiego rodzaju sztuczki w celu nabrania u偶ytkownik贸w. Niekt贸rzy nadawcy przedstawiaj膮 si臋 jako organizacje charytatywne, kt贸re nios膮 pomoc ludziom w potrzebie. Takie wiadomo艣ci mog膮 zawiera膰 cytaty z Biblii, kt贸re przydaj膮 im wi臋kszej wiarygodno艣ci. Inni chc膮 przyci膮gn膮膰 potencjalnych klient贸w, obiecuj膮c im poka藕ne sumy (czasem nawet do kilku milion贸w), kt贸rych mog膮 udzieli膰 w kr贸tkim okresie czasu (od kilku godzin do kilku dni) bez zastawu, por臋czycieli czy za艣wiadczenia o dochodach, przy minimalnej ilo艣ci dokument贸w" - powiedzia艂a Maria Vergelis, analityk spamu z Kaspersky Lab. "Nale偶y pami臋ta膰, 偶e wszelka pr贸ba otwarcia za艂膮czonego "kontraktu" mo偶e prowadzi膰 do infekcji systemu i utraty danych przechowywanych na dysku twardym".
Rady ekspert贸w
- Nie podawaj danych osobistych na podejrzanych stronach;
- Nie wype艂niaj formularzy HTML wysy艂anych przez nieznanych nadawc贸w, zw艂aszcza je艣li tw贸j komputer nie jest chroniony za pomoc膮 programu antywirusowego, kt贸ry potrafi szybko zidentyfikowa膰 i zablokowa膰 oszuka艅cze linki;
- Nigdy nie przekazuj swoich danych osobistych osobom trzecim ani nie prowad藕 korespondencji w sprawach finansowych z nieznanymi "po偶yczkodawcami";
- Nie uruchamiaj plik贸w wykonywalnych ani nie otwieraj za艂膮cznik贸w, szczeg贸lnie archiw贸w oraz dokument贸w biurowych od nieznanych nadawc贸w (w wyj膮tkowych przypadkach mo偶esz to zrobi膰 tylko po otrzymaniu negatywnego werdyktu programu antywirusowego).
殴ród艂o:![]() |