Styczniowa kronika cyberkryminalna

Wprawdzie rok dopiero si臋 zacz膮艂, jednak organy 艣cigania cyberprzest臋pc贸w maj膮 ju偶 na swoim koncie kilka du偶ych osi膮gni臋膰. Eksperci z Kaspersky Lab przygotowali zestawienie sukces贸w w walce z mi臋dzynarodow膮 cyberprzest臋pczo艣ci膮 z ostatnich kilku tygodni.



Najbardziej znienawidzony cz艂owiek w internecie

W艂adze federalne aresztowa艂y nies艂awnego Huntera Moore'a, znanego jako "najbardziej znienawidzony cz艂owiek w internecie". W styczniu Moore u偶ywa艂 swojej strony - isanyoneup.com - do publikowania tzw. "pornografii w imi臋 zemsty" - nagich zdj臋膰 nadsy艂anych przez osoby zdradzone przez swoich partner贸w. Jak si臋 okaza艂o, Moore nie mia艂 zezwolenia na publikacj臋 wi臋kszo艣ci z tych materia艂贸w.

Przez jaki艣 czas Moore unika艂 kary, jednak wcze艣niej w tym roku zosta艂 oskar偶ony wraz ze swoim wsp贸艂pracownikiem - Charlesem Evensem - o wiele nielegalnych czyn贸w, w tym o uzyskiwanie nieautoryzowanego dost臋pu do chronionych komputer贸w w celu przechwytywania informacji. Je偶eli zostanie skazany, Moore sp臋dzi w wi臋zieniu przynajmniej 10 lat.

Lucyfer przez "G"

Podczas gdy w艂adze Stan贸w Zjednoczonych 艣ciga艂y Moore'a i Evensa, rumu艅ska policja aresztowa艂a Marcela Lazara Lehela, kt贸ry zosta艂 oskar偶ony o dzia艂alno艣膰 hakersk膮 pod pseudonimem Guccifer. O Lehelu zrobi艂o si臋 g艂o艣no oko艂o rok temu, gdy w艂ama艂 si臋 na prywatne konto e-mail George'a H. W. Busha oraz innych znanych polityk贸w. Wynikiem tego wycieku danych by艂 skandal dotycz膮cy Colina Powella, a dok艂adniej jego mi艂osnych list贸w do rumu艅skiej dyplomatki Coriny Cretu. Zainteresowania Guccifera nie ko艅cz膮 si臋 jednak na politykach - na pocz膮tku stycznia w艂ama艂 si臋 do zasob贸w tw贸rcy serialu "Downtown Abbey" i ukrad艂 scenariusz odcinka fina艂owego.

Po us艂yszeniu zarzut贸w rumu艅ski haker apelowa艂, jednak szanse na to, 偶e wywinie si臋 wymiarowi sprawiedliwo艣ci s膮 nik艂e.

Sze艣ciu Rumun贸w i dw贸ch Maroka艅czyk贸w

Miesi膮c wcze艣niej - pod koniec grudnia 2013 r. - aresztowano osiem os贸b podejrzanych o udzia艂 w kradzie偶y ponad 60 milion贸w dolar贸w ameryka艅skich z bank贸w na ca艂ym 艣wiecie.

Policja o艣wiadczy艂a, 偶e uj臋to sze艣ciu Rumun贸w i dw贸ch Maroka艅czyk贸w zamieszanych w to przest臋pstwo. Podczas przeszukania mieszka艅 oskar偶onych znaleziono niemal 35 tysi臋cy dolar贸w w got贸wce, kamienie szlachetne oraz oko艂o 1 000 czystych kart kredytowych.

M艂ody haker z Rosji

Pod koniec stycznia 24-letni Aleksander Panin zosta艂 uznany przez w艂adze federalne Stan贸w Zjednoczonych winnym kradzie偶y pieni臋dzy z kont bankowych przy u偶yciu stworzonego przez siebie szkodliwego programu. Oskar偶yciele o艣wiadczyli, 偶e m艂ody Rosjanin, kt贸ry pos艂ugiwa艂 si臋 pseudonimami "Gribodemon" oraz "Harderman", jest tw贸rc膮 SpyEye'a - szkodnika, kt贸ry zainfekowa艂 ponad 1,4 mln komputer贸w w ponad 250 organizacjach finansowych na ca艂ym 艣wiecie.

Haker zosta艂 aresztowany 8 miesi臋cy temu i zosta艂 uznany przez FBI za jednego z najwi臋kszych tw贸rc贸w szkodliwych program贸w na 艣wiecie. Teraz Panin sp臋dzi przynajmniej 10 lat w wi臋zieniu federalnym.

Dealer bitmonet

W styczniu na 艣wiat艂o dzienne wyp艂yn臋艂a kolejna negatywna historia dotycz膮ca kryptowaluty Bitcoin. Charlie Shrem - dyrektor generalny firmy BitInstant - zosta艂 oskar偶ony o pranie brudnych pieni臋dzy dla u偶ytkownik贸w czarnorynkowego serwisu znanego jako Silk Road. 24-latek by艂 tak偶e wiceprezesem grupy non profit zwanej Bitcoin Foundation, jednak zrezygnowa艂 z tego stanowiska tu偶 po us艂yszeniu zarzut贸w. Oskar偶yciele przekazali, 偶e Shrem by艂 艣wiadomy swoich nielegalnych dzia艂a艅 i mo偶e zosta膰 skazany nawet na 30 lat wi臋zienia.

Stalin, kt贸ry rabowa艂 banki

Ukrai艅ska policja poinformowa艂a o aresztowaniu hakera dzia艂aj膮cego pod pseudonimami "Stalin" oraz "4x4", kt贸ry ukrad艂 oko艂o 9 milion贸w dolar贸w ameryka艅skich. 38-latek zosta艂 schwytany w Kijowie i oskar偶ony, mi臋dzy innymi, o produkowanie, sprzedawanie i korzystanie z tzw. skimmer贸w - urz膮dze艅 pozwalaj膮cych na przechwytywanie informacji z kart p艂atniczych po ich uprzednim zamontowaniu w bankomatach.

Za uzyskiwanie nieautoryzowanego dost臋pu do komputer贸w bank贸w oraz wielokrotne oszustwa finansowe haker mo偶e sp臋dzi膰 za kratkami nawet 12 lat.

殴ród艂o:
Kaspersky Lab