Live ID jako przyn臋ta: Kaspersky Lab ostrzega przed nowym oszustwem
Eksperci z Kaspersky Lab ostrzegaj膮 przed nowym atakiem phishingowym. Cyberprzest臋pcy wykorzystuj膮 identyfikator Windows Live ID jako przyn臋t臋, by kra艣膰 informacje osobiste z profili u偶ytkownik贸w w takich us艂ugach jak Xbox LIVE, Zune, Hotmail, Outlook, MSN, Messenger oraz OneDrive.

"Uczciwy" phishing
U偶ytkownicy otrzymuj膮 wiadomo艣ci z ostrze偶eniem, 偶e ich konta Windows Live ID s膮 wykorzystywane do rozsy艂ania niechcianych e-maili i mog膮 zosta膰 zablokowane. Aby tego unikn膮膰, nale偶y klikn膮膰 odno艣nik i uaktualni膰 dane zgodnie z nowymi wymaganiami us艂ugi. Brzmi to jak typowa tre艣膰 wiadomo艣ci phishingowej - od ofiar oczekuje si臋 klikni臋cia odno艣nika, kt贸ry prawdopodobnie otworzy sfa艂szowan膮 stron臋 logowania, gdzie u偶ytkownicy dobrowolnie "przeka偶膮" atakuj膮cym swoje loginy, has艂a i inne poufne informacje. Tym razem jest jednak inaczej - eksperci z Kaspersky Lab byli zdziwieni, gdy okaza艂o si臋, 偶e odno艣nik w cyberprzest臋pczej wiadomo艣ci kieruje do oficjalnej strony Windows Live, a do tego nie pojawi艂y si臋 偶adne pr贸by wy艂udzenia danych od u偶ytkownik贸w.Na czym polega trik?
Po klikni臋ciu odno艣nika z wiadomo艣ci e-mail i pomy艣lnym zalogowaniu si臋 do swojego konta na oficjalnej stronie live.com u偶ytkownik otrzymuje nietypowe powiadomienie od us艂ugi. Komunikat informuje, 偶e aplikacja za偶膮da艂a zgody na automatyczne logowanie si臋 do konta, przegl膮danie profilu i listy kontakt贸w oraz na uzyskiwanie dost臋pu do listy osobistych adres贸w e-mail u偶ytkownika. Cyberprzest臋pcy zdo艂ali wykorzysta膰 t臋 technik臋 poprzez u偶ycie b艂臋d贸w w otwartym protokole uwierzytelniania - OAuth.U偶ytkownicy, kt贸rzy klikn膮 "Tak", nie przekazuj膮 atakuj膮cym swoich danych logowania, ale daj膮 im dost臋p do osobistych informacji, takich jak adresy e-mail, pseudonimy, a nawet prawdziwe imiona i nazwiska ich znajomych. Cyberprzest臋pcy mog膮 tak偶e mie膰 wgl膮d w inne dane, takie jak listy spotka艅 i wa偶nych wydarze艅, w kt贸rych ma zamiar uczestniczy膰 ofiara ataku. Wszystkie te informacje mog膮 zosta膰 wykorzystane do przeprowadzania dalszych oszustw i podszywania si臋 pod inne osoby.
"O lukach w bezpiecze艅stwie protoko艂u OAuth wiemy ju偶 od jakiego艣 czasu - na pocz膮tku 2014 r. student z Singapuru zaprezentowa艂 metod臋 pozwalaj膮c膮 ukra艣膰 dane u偶ytkownika po tym jak zaloguje si臋 on do danej us艂ugi. Jednak po raz pierwszy widzimy zastosowanie tej techniki w phishingowych e-mailach wysy艂anych przez cyberprzest臋pc贸w. Oszust mo偶e wykorzysta膰 ten zabieg do stworzenia pe艂nych profili u偶ytkownik贸w, 艂膮cznie z informacjami o tym, co robi膮, z kim si臋 spotykaj膮, kto nale偶y do grona ich przyjaci贸艂 itp. Profile takie mog膮 by膰 nast臋pnie wykorzystywane do cel贸w przest臋pczych" - powiedzia艂 Andriej Kostin, starszy analityk tre艣ci, Kaspersky Lab.
Zalecenia dla u偶ytkownik贸w i tw贸rc贸w aplikacji
Eksperci z Kaspersky Lab przygotowali kilka porad, kt贸re pozwol膮 u偶ytkownikom uchroni膰 si臋 przed atakami phishingowymi wykorzystuj膮cymi Live ID:- Nie klikaj odno艣nik贸w docieraj膮cych w e-mailach lub wiadomo艣ciach prywatnych na portalach spo艂eczno艣ciowych.
- Nie udzielaj nieznanym aplikacjom dost臋pu do Twoich danych osobistych.
- Upewnij si臋, 偶e rozumiesz uprawnienia, kt贸rych udzielasz poszczeg贸lnym aplikacjom.
- Je偶eli odkryjesz, 偶e jaka艣 aplikacja rozsy艂a spam lub niebezpieczne odno艣niki w Twoim imieniu, zg艂o艣 spraw臋 do administratora portalu spo艂eczno艣ciowego lub us艂ugi online, kt贸rej to dotyczy. Dzi臋ki temu administrator b臋dzie m贸g艂 szybko zablokowa膰 niebezpieczn膮 aplikacj臋.
- Stosuj oprogramowanie antywirusowe z wbudowan膮 ochron膮 przed phishingiem i dbaj o to, by by艂o zawsze aktualne.
Tw贸rcy aplikacji online wykorzystuj膮cych protok贸艂 OAuth powinni skorzysta膰 z nast臋puj膮cych zalece艅:
- Unikaj korzystania z otwartych przekierowa艅 na swoich stronach.
- Stw贸rz bia艂膮 list臋 zaufanych adres贸w i stosuj j膮 do przekierowa艅 realizowanych poprzez protok贸艂 OAuth. Oszu艣ci mog膮 realizowa膰 ukryte przekierowania do szkodliwych stron, korzystaj膮c z aplikacji, kt贸re uda si臋 zaatakowa膰 i zmieni膰 ich parametr "redirect_uri".
殴ród艂o:![]() |