Cyberoszu艣ci wykorzystuj膮 wojn臋 w Syrii w celu wy艂udzania pieni臋dzy

Trwaj膮ca w Syrii wojna spowodowa艂a wzrost liczby oszuka艅czych wiadomo艣ci e-mail wymierzonych w spo艂eczno艣膰 mi臋dzynarodow膮 w ostatnich miesi膮cach - tak wynika z analizy trend贸w w spamie i phishingu przeprowadzonej przez Kaspersky Lab. Na skutek szerokiego nag艂o艣nienia wojny w mediach wzros艂o og贸lno艣wiatowe zainteresowanie losem syryjskich obywateli, co sk艂oni艂o cyberoszust贸w do 偶erowania na 偶yczliwo艣ci os贸b chc膮cych pom贸c tym, kt贸rzy ucierpieli na skutek wydarze艅 na Bliskim Wschodzie.


Wi臋kszo艣膰 oszuka艅czych wiadomo艣ci pochodzi rzekomo od obywateli syryjskich ubiegaj膮cych si臋 o azyl w Europie i zawiera pro艣b臋 o pomoc w zainwestowaniu ogromnych sum pieni臋dzy. Wielu nadawc贸w podszywa si臋 pod kobiety, kt贸rych m臋偶owie rzekomo zostali zabici lub zmarli, a one posiadaj膮 ogromn膮 kwot臋 pieni臋dzy, kt贸r膮 chc膮 przela膰 na konto w innym pa艅stwie, i pragn膮 wyjecha膰 z Syrii. Aby doda膰 wiadomo艣ciom wi臋kszej wiarygodno艣ci, wiele z nich zawiera odsy艂acze do rzeczywistych stron portali informacyjnych oraz wzmianki o rzeczywistych wydarzeniach i prawdziwych osobach.

Opr贸cz obiecywania nagrody finansowej w zamian za pomoc oszu艣ci 偶eruj膮 na uczuciach 偶alu i wsp贸艂czucia, prezentuj膮c niezwykle emocjonalne historie osobiste. Obejmuj膮 one skargi dotycz膮ce prze艣ladowa艅 ze strony prezydenta oraz opowie艣ci kobiet, kt贸re wskutek bombardowania straci艂y ca艂膮 rodzin臋.

Wi臋kszo艣膰 omawianych e-maili jest napisana po angielsku, jednak eksperci z Kaspersky Lab zidentyfikowali tak偶e wiadomo艣ci w j臋zyku niemieckim, francuskim i arabskim. Autor niemieckoj臋zycznej wiadomo艣ci twierdzi艂 na przyk艂ad, 偶e musi dokona膰 przelewu 16 milion贸w dolar贸w zarobionych na sprzeda偶y ropy z kraju, natomiast wiadomo艣膰 francuskoj臋zyczna zosta艂a napisana w imieniu syryjskiego uchod藕cy, kt贸rego krewni zostali zabici podczas wojny w Syrii, a kt贸ry mieszka teraz w Niemczech w ci臋偶kich warunkach.

"Obecna sytuacja obywateli i uchod藕c贸w syryjskich stanowi dla cyberoszust贸w doskona艂膮 okazj臋, aby poruszy膰 serca spo艂eczno艣ci mi臋dzynarodowej pr贸buj膮cej pom贸c tym, kt贸rzy ucierpieli. Dba艂o艣膰 o szczeg贸艂y oraz ton wiadomo艣ci pozwalaj膮 wywo艂a膰 zainteresowanie odbiorcy bez wzbudzania podejrze艅. Jednak, jak w przypadku wszystkich wiadomo艣ci e-mail od nieznanych nadawc贸w, zalecamy zachowanie ostro偶no艣ci, a w przypadku w膮tpliwo艣ci, nieotwieranie e-maila i usuni臋cie go. Niezale偶nie od emocjonalnej tre艣ci takich wiadomo艣ci, jedynymi osobami, kt贸re skorzystaj膮 na twoim wsp贸艂czuciu, b臋d膮 sami oszu艣ci" - powiedzia艂a Tatiana Szczerbakowa, analityk spamu, Kaspersky Lab.

Wi臋cej informacji na temat oszuka艅czych wiadomo艣ci spamowych wykorzystuj膮cych wojn臋 w Syrii znajduje si臋 na stronie http://r.kaspersky.pl/uR3hE.

殴ród艂o: Kaspersky Lab