Z艂y przyk艂ad: dzieci nie s膮 zachwycone zachowaniem online swoich rodzic贸w

Portale spo艂eczno艣ciowe daj膮 nam swobod臋 komunikowania si臋 ze znacz膮cymi dla nas osobami, w dowolnym czasie i miejscu. Jednak ta swoboda ma swoj膮 cen臋: za艣lepieni swoim pozornie szcz臋艣liwym 偶yciem cyfrowym, cz臋sto nie zdajemy sobie sprawy, w jaki spos贸b nadu偶ywanie komunikacji online szkodzi naszym relacjom w realnym 偶yciu. Badanie przeprowadzone przez Kaspersky Lab pokazuje, 偶e jedna trzecia os贸b rzadziej komunikuje si臋 twarz膮 w twarz ze swoimi najbli偶szymi, a 21% rodzic贸w przyznaje, 偶e ich relacje z dzie膰mi uleg艂y pogorszeniu, po tym jak zobaczy艂y ich w kompromituj膮cej sytuacji na portalach spo艂eczno艣ciowych.


Bior膮c pod uwag臋, 偶e dla zebrania wi臋kszej liczby polubie艅 jeste艣my sk艂onni opublikowa膰 zdj臋cia wskazuj膮ce, 偶e jeste艣my pod wp艂ywem alkoholu - lub inni znajduj膮 si臋 w takim stanie - czy takie, na kt贸rych jeste艣my sk膮po ubrani lub nawet w negli偶u, nie ma w膮tpliwo艣ci, 偶e portale spo艂eczno艣ciowe mog膮 zaszkodzi膰 relacjom w 艣wiecie fizycznym. O ile jednak mo偶na si臋 spodziewa膰, 偶e rodzice nie b臋d膮 pochwala膰 zachowania online swoich dzieci, cz臋sto ma miejsce sytuacja odwrotna. Wi臋cej ni偶 jedna pi膮ta rodzic贸w przyznaje, 偶e ich stosunki z dzie膰mi pogorszy艂y si臋, gdy podopieczni zobaczyli ich w kompromituj膮cej sytuacji na portalach spo艂eczno艣ciowych. Z kolei tylko 14% rodzic贸w stwierdzi艂o, 偶e zdenerwowa艂o ich zachowanie online swoich dzieci. Ponadto mniej wi臋cej co pi膮ta osoba (16%) przyzna艂a, 偶e jej zwi膮zek z ma艂偶onkiem/ma艂偶onk膮 lub partnerem ucierpia艂 na skutek tego, 偶e zostali zobaczeni w kompromituj膮cej sytuacji na portalu spo艂eczno艣ciowym.

Relacje z rodzin膮, znajomymi i wsp贸艂pracownikami ulegaj膮 zmianom, poniewa偶 portale spo艂eczno艣ciowe powoduj膮 ograniczenie komunikacji, w kt贸rej mamy do czynienia z kontaktem fizycznym z innymi lud藕mi. A偶 jedna trzecia os贸b przyzna艂a, 偶e obecnie rzadziej komunikuje si臋 z w艂asnymi rodzicami (31%), dzie膰mi (33%), partnerami (23%) oraz znajomymi (35%), poniewa偶 mog膮 zobaczy膰 ich i rozmawia膰 z nimi za po艣rednictwem portali spo艂eczno艣ciowych.

Badania pokazuj膮, 偶e komunikacja cyfrowa stanowi dzisiaj uzupe艂nienie tej przebiegaj膮cej w realnym 艣rodowisku. 呕yjemy w zglobalizowanym i wysoce mobilnym 艣wiecie, co tworzy dystans mi臋dzy partnerami i cz艂onkami rodziny. Komunikacja cyfrowa daje mo偶liwo艣膰 zlikwidowania barier we wsp贸艂czesnym 偶yciu wynikaj膮cych z mieszkania w r贸偶nych miastach czy krajach. Jednak komunikacja internetowa nie mo偶e zast膮pi膰 tej, kt贸ra odbywa si臋 w 艣wiecie fizycznym - przynajmniej nie zawsze i nie ca艂kowicie. Komunikacja cyfrowa jest ubo偶sza pod wzgl臋dem wykorzystywanych kana艂贸w sensorycznych, co obni偶a jej jako艣膰 emocjonaln膮 - powiedzia艂a dr Astrid Carolus, psycholog medi贸w z Uniwersytetu w W眉rzburgu.

Chocia偶 ludzie w mniejszym stopniu komunikuj膮 si臋 twarz膮 w twarz, oko艂o po艂owa respondent贸w wierzy, 偶e jako艣膰 ich relacji w og贸le na tym nie cierpi, a nawet poprawia si臋, poniewa偶 maj膮 mo偶liwo艣膰 sta艂ego kontaktu online z najbli偶szymi. Dr Astrid Carolus ostrzega jednak, 偶e chocia偶 pozornie jako艣膰 naszych relacji polepsza si臋, ludzie nie zawsze potrafi膮 obiektywnie oceni膰 swoj膮 komunikacj臋 przez internet - W niekt贸rych okoliczno艣ciach postrzegaj膮 j膮 jako "wysoce osobist膮", a tym samym mog膮 藕le odczytywa膰 i nadinterpretowywa膰 wiadomo艣ci na portalach spo艂eczno艣ciowych. Czujemy, 偶e 艂膮czy nas szczeg贸lna blisko艣膰, nie dostrzegamy tego, co jest raczej negatywne, skupiamy si臋 na potencjalnych pozytywnych intencjach nadawc贸w wiadomo艣ci i nadinterpretowujemy.

Chocia偶 z badania wynika, 偶e portale spo艂eczno艣ciowe mog膮 pom贸c usprawni膰 kana艂y komunikacji i zniwelowa膰 strefy czasowe i bariery odleg艂o艣ciowe, korzystanie z nich nie zawsze sprawia, ze ludzie s膮 szcz臋艣liwi. Mog膮 zaszkodzi膰 relacjom i wywo艂a膰 poczucie smutku oraz przygn臋bienia, w przypadku gdy ich u偶ytkownicy nieustannie por贸wnuj膮 swoje 偶ycie z innymi. Polowanie na polubienia i uznanie w oczach innych powoduje, 偶e ludzie ujawniaj膮 na tych platformach coraz wi臋cej informacji prywatnych, nara偶aj膮c nie tylko siebie, ale r贸wnie偶 swoj膮 rodzin臋, znajomych, wsp贸艂pracownik贸w i pracodawc贸w. Dla tych, kt贸rzy decyduj膮 si臋 odci膮膰 od medi贸w spo艂eczno艣ciowych, problem mo偶e stanowi膰 perspektywa utraty kontaktu ze znajomymi oraz gromadzonych przez lata wspomnie艅 cyfrowych, w tym zdj臋膰 i interakcji.

Aby chroni膰 siebie i swoje relacje, ludzie musz膮 by膰 ostro偶niejsi i mie膰 wi臋ksz膮 艣wiadomo艣膰 odno艣nie informacji udost臋pnianych na portalach spo艂eczno艣ciowych. W ten spos贸b nie tylko z艂agodz膮 zagro偶enia zwi膮zane ze 艣rodowiskiem online, ale r贸wnie偶 zapobiegn膮 pogorszeniu si臋 ich relacji w realnym 艣wiecie. Aby pom贸c ludziom zabezpieczy膰 swoje wspomnienia, niezale偶nie od tego, jak d艂ugo trwa艂a ich podr贸偶 w 艣wiecie medi贸w spo艂eczno艣ciowych, Kaspersky Lab rozwija now膮 aplikacj臋. FFForget umo偶liwi stworzenie kopii zapasowej wszystkich wspomnie艅 z portali spo艂eczno艣ciowych, przechowuj膮c je w bezpiecznym, zaszyfrowanym magazynie.

Pe艂ne wyniki badania wykorzystanego w niniejszej informacji prasowej s膮 dost臋pne na stronie https://kas.pr/a67D.

殴ród艂o: Kaspersky Lab