Spam we wrze艣niu 2013 r.

Spam na 艣wieczniku

Po wrze艣niowym okresie zmniejszonej aktywno艣ci odnotowali艣my mn贸stwo masowych wysy艂ek dotycz膮cych ofert obni偶enia rachunk贸w za ogrzewanie. Tego rodzaju wiadomo艣ci cz臋sto pojawia艂y si臋 zar贸wno w rosyjsko jak i angielskoj臋zycznym spamie. Spora cz臋艣膰 wrze艣niowych masowych wysy艂ek oferowa艂a us艂ugi ubezpieczenia pojazd贸w oraz reklamy us艂ug drukarskich, w szczeg贸lno艣ci kalendarze na 2014 rok. We wrze艣niu spam 艣wi膮teczny pojawia艂 si臋 g艂贸wnie w j臋zyku angielskim i nawi膮zywa艂 do Halloween.   

Spam halloweenowy

Co roku przed Halloween odnotowujemy spor膮 liczb臋 wysy艂ek spamowych zwi膮zanych z tym popularnym 艣wi臋tem. Jak zawsze, angielskoj臋zyczny spam reklamuje kostiumy karnawa艂owe, a dobrze znane masowe wysy艂ki oferuj膮ce podrabiane markowe torebki wabi膮 odbiorc贸w dyniami halloweenowymi i obietnicami nieprzeci臋tnych rabat贸w. Ma艂e i 艣rednie firmy z entuzjazmem przy艂膮czy艂y si臋 do kampanii 艣wi膮tecznej, reklamuj膮c swoje towary za po艣rednictwem wiadomo艣ci spamowych, kt贸rych tematy nawi膮zywa艂y do Halloween. Naturalnie, w celu przyci膮gni臋cia uwagi u偶ytkownik贸w w polu tematu wiadomo艣ci zosta艂a umieszczona nazwa 艣wi臋ta.     

spamreport_sep2013_pic01_auto.png

 

We wrze艣niu odnotowali艣my francuskoj臋zyczn膮 masow膮 wysy艂k臋 wykorzystuj膮c膮 Halloween. Spamerzy rozsy艂ali wiadomo艣ci reklamuj膮ce 艣wi膮teczne kostiumy i r贸偶ne akcesoria zwi膮zane z Halloween.

spamreport_sep2013_pic02_auto.png

 

Spamerzy a oszcz臋dzanie

Jesie艅 przynosi pierwsze mrozy, przez co wzrastaj膮 koszty ogrzewania i pr膮du. Te sezonowe podwy偶ki wykorzystywali aktywnie spamerzy. Wiele wrze艣niowych wysy艂ek oferowa艂o r贸偶ne sposoby ogrzania domu i obni偶enia rachunk贸w za media.    

Zgodnie z tym trendem angielskoj臋zyczne masowe wysy艂ki reklamowa艂y g艂贸wnie instalacj臋 specjalnych paneli s艂onecznych. Wiadomo艣ci te przychodzi艂y w r贸偶nych formatach: niekt贸re zawiera艂y kr贸tki tekst, inne kolorowy baner.

spamreport_sep2013_pic03_auto.jpg

 

Wszystkie wiadomo艣ci zawiera艂y d艂ugi odsy艂acz prowadz膮cy do nowo zarejestrowanej domeny, kt贸ra r贸偶ni艂a si臋 w zale偶no艣ci od e-maila. Po serii przekierowa艅 odsy艂acze te prowadzi艂y u偶ytkownika na stron臋 opisuj膮c膮 program ameryka艅skiego rz膮du dotycz膮cy dotacji na instalowanie paneli s艂onecznych lub na czyst膮 stron臋 zawieraj膮c膮 odsy艂acze do firm, kt贸re mog膮 zainstalowa膰 panele lub sprzeda膰 powi膮zany z nimi sprz臋t. 

spamreport_sep2013_pic04_auto.jpg 

We wrze艣niu pojawi艂o si臋 r贸wnie偶 kilka masowych wysy艂ek dotycz膮cych instalacji ocieplonych okien, kt贸re mia艂y zatrzyma膰 ciep艂o i obni偶y膰 koszty energii. Wiadomo艣ci te zawiera艂y d艂ugie odsy艂acze, kt贸re - po serii przekierowa艅 - prowadzi艂y u偶ytkownika na stron臋 internetow膮 sklepu, na kt贸rej m贸g艂 przeczyta膰 wi臋cej szczeg贸艂贸w i z艂o偶y膰 zam贸wienie.

spamreport_sep2013_pic06_auto.jpg 

 

Pojawi艂y si臋 r贸wnie偶 masowe wysy艂ki od producent贸w lamp LED, kt贸rzy 偶erowali na temacie obni偶enia koszt贸w. Takie wiadomo艣ci zwykle by艂y wysy艂ane w imieniu mened偶era firmy i zawiera艂y jego dane kontaktowe. Produkty tej firmy zosta艂y szczeg贸艂owo opisane w tek艣cie wiadomo艣ci, w kt贸rej zawarto r贸wnie偶 odsy艂acz do strony internetowej. E-maile te przypomina艂y korespondencj臋 biznesow膮, jednak by艂y adresowane do og贸lnego odbiorcy a nie konkretnej osoby. Adres nadawcy mia艂 posta膰 losowego zestawu znak贸w, kt贸ry naturalnie r贸偶ni艂 si臋 od kontaktowych adres贸w e-mail wskazanych w wiadomo艣ci.

spamreport_sep2013_pic06_auto.jpg

 

Us艂ugi ubezpieczenia pojazdu

W celu sk艂onienia u偶ytkownik贸w do podania swoich informacji osobistych angielskoj臋zyczni spamerzy wykorzystywali oferty ubezpiecze艅 pojazd贸w. Nag艂贸wki wiadomo艣ci obiecywa艂y proste sposoby pozwalaj膮ce znacznie obni偶y膰 koszty ubezpieczenia pojazd贸w. Zawarte w wiadomo艣ciach odsy艂acze prowadzi艂y do nowo stworzonej strony, kt贸ra przekierowywa艂a ofiary do innego zasobu, zupe艂nie niezwi膮zanego z us艂ugami ubezpieczenia. Strona ta zach臋ca艂a u偶ytkownik贸w do odpowiedzenia na trzy pytania i wygrania MacBooka Air, iPhone'a lub iPada. Po udzieleniu odpowiedzi na pytania i wskazaniu preferowanej nagrody u偶ytkownicy musieli poda膰 swoje informacje osobowe - nazwisko, adres, kod pocztowy, numer telefonu i adres e-mail. Innymi s艂owy, pod pretekstem cennej nagrody oszu艣ci pr贸bowali wy艂udzi膰 od swoich ofiar dane kontaktowe.    

spamreport_sep2013_pic07_auto.jpg    

 

Rozk艂ad geograficzny 藕r贸de艂 spamu

We wrze艣niu 2013 r. odsetek spamu w ruchu pocztowym zmniejszy艂 si臋 o 1,4 punktu procentowego i wynosi艂 艣rednio 66,2%. Tr贸jka najwi臋kszych 藕r贸de艂 spamu na 艣wiecie pozosta艂a niezmieniona: na pierwszym miejscu utrzyma艂y si臋 Chiny, kt贸re odpowiada艂y za 22% og贸艂u dystrybuowanego spamu - co stanowi wzrost o 1 punkt procentowy w stosunku do wcze艣niejszego miesi膮ca; na drugim miejscu znalaz艂y si臋 Stany Zjednoczone, z kt贸rych pochodzi艂o 18% 艣wiatowego spamu - o 1 punkt procentowy mniej w por贸wnaniu z sierpniem; na trzeciej pozycji uplasowa艂a si臋 Korea Po艂udniowa, rozprzestrzeniaj膮c 14% wszystkich niechcianych wiadomo艣ci (+1,4 punktu procentowego). 艁膮cznie, te trzy pa艅stwa odpowiada艂y za 54% globalnego spamu.

spamreport_sep2013_pic08_auto.png

 

 
殴r贸d艂a spamu na 艣wiecie wed艂ug pa艅stwa

Podobnie jak w sierpniu, na czwartym miejscu znalaz艂 si臋 Tajwan, kt贸rego wk艂ad do 艣wiatowego ruchu spamowego wynosi艂 6% - co stanowi wzrost o 0,8 punktu procentowego. Udzia艂 Indii zwi臋kszy艂 si臋 o 2 punkty procentowe i wynosi艂 5%, dzi臋ki czemu pa艅stwo to awansowa艂o z 8 miejsca na 5.   

Tak jak przewidywali艣my, do rankingu 10 najbardziej aktywnych dystrybutor贸w niechcianych wiadomo艣ci zaklasyfikowa艂a si臋 Japonia: jej udzia艂 w globalnym spamie wynosi艂 2,4% i zapewni艂 jej awans na 9 miejsce. Zestawienie Top 10 zamkn臋艂a Kanada, kt贸rej udzia艂 w spamie wynosi艂 2% i pozwoli艂 jej wspi膮膰 si臋 o dwa miejsca. 

Zmniejszy艂 si臋 udzia艂 Bia艂orusi i Niemiec: Bia艂oru艣 (0,8%) odnotowa艂a spadek o sze艣膰 miejsc, a Niemcy (0,7%) wypad艂y z pierwszej dziesi膮tki.  

Pozosta艂e pa艅stwa z pierwszej 10 utrzyma艂y swoje pozycje w rankingu, wykazuj膮c bardzo nieznaczne wahania w odsetku rozprzestrzenionego spamu.  

spamreport_sep2013_pic09_auto.png

 
殴r贸d艂a spamu w Europie wed艂ug pa艅stwa

We wrze艣niu Korea Po艂udniowa pozosta艂a czo艂owym 藕r贸d艂em spamu wysy艂anego do u偶ytkownik贸w europejskich (54%), mimo 偶e jej udzia艂 zmniejszy艂 si臋 o 6 punkt贸w procentowych. Tu偶 za ni膮 uplasowa艂 si臋 Tajwan (5,6%) oraz Indie (4,8%). Udzia艂 Indii zwi臋kszy艂 si臋 o 2,7 punktu procentowego, dzi臋ki czemu pa艅stwo to awansowa艂o z sz贸stego miejsca na trzecie.     

We wrze艣niu na trzeciej pozycji znalaz艂y si臋 Stany Zjednoczone (3,6%). W miesi膮cu tym pa艅stwo to spad艂o na 6 miejsce, mimo 偶e jego udzia艂 odnotowa艂 tylko nieznaczny spadek - jedynie 0,3 punktu procentowego.   

Rosja (4,3%) i Wietnam (4,1%) utrzyma艂y si臋 odpowiednio na 4 i 5 miejscu. Jednak ca艂kowity odsetek niechcianych wiadomo艣ci pochodz膮cych z tych dw贸ch pa艅stw zwi臋kszy艂 si臋 o 1,5 punktu procentowego.

We wrze艣niu w rankingu Top 10 znalaz艂a si臋 Malezja (1,2%). Dwa inne pa艅stwa azjatyckie, Japonia i Hong Kong, r贸wnie偶 odnotowa艂y wi臋kszy udzia艂 w spamie w por贸wnaniu z poprzednim miesi膮cem - ich odsetek zwi臋kszy艂 si臋 odpowiednio o 0,6 i 0,9 punktu procentowego i stanowi艂 1,2% i 1% spamu wysy艂anego do u偶ytkownik贸w europejskich.   

Tymczasem, wrze艣niowy ruch spamowy pochodz膮cy z Niemiec zmniejszy艂 si臋 o 0,8 punktu procentowego, przez co pa艅stwo to spad艂o na 17 miejsce w rankingu.

spamreport_sep2013_pic10_auto.png

 
殴r贸d艂a spamu wed艂ug regionu

We wrze艣niu Azja (59%) pozosta艂a czo艂owym w regionie 藕r贸d艂em spamu, po tym jak jej wk艂ad zwi臋kszy艂 si臋 o 4 punkty procentowe w stosunku do poprzedniego miesi膮ca. Ameryka P贸艂nocna (20%) i Europa Wschodnia (12%) tak偶e utrzyma艂y zajmowane wcze艣niej 2 i 3 miejsca, mimo 偶e ich wk艂ad do ruchu spamowego zmieni艂 si臋 w por贸wnaniu z sierpniem: udzia艂 Ameryki P贸艂nocnej zwi臋kszy艂 si臋 o 2 punkty procentowe, podczas gdy Europy Wschodniej - spad艂 o 2 punkty procentowe. Europa Zachodnia (4%) i Ameryka 艁aci艅ska (2,4%) znalaz艂y si臋 odpowiednio na 4 i 5 miejscu.     

Szkodliwe za艂膮czniki w poczcie e-mail

We wrze艣niu zestawienie Top 10 szkodliwych program贸w rozprzestrzenianych za po艣rednictwem poczty elektronicznej odnotowa艂o powa偶ne zmiany i zawiera艂o pi臋膰 nowo艣ci.

spamreport_sep2013_pic11_auto.png

 
Top 10 szkodliwych program贸w rozprzestrzenianych za po艣rednictwem poczty elektronicznej w III kwartale 2013 r.

Trojan-Spy.html.Fraud.gen pozosta艂 najszerzej rozprzestrzenionym szkodliwym programem, utrzymuj膮c si臋 na tej pozycji przez kilka miesi臋cy z rz臋du. Podsumowuj膮c, Fraud.gen nale偶y do rodziny trojan贸w, kt贸re wykorzystuj膮 technologi臋 spoofingu: trojany te imituj膮 strony HTML i s膮 rozprzestrzeniane za po艣rednictwem poczty e-mail w formie powiadomie艅 od najwi臋kszych bank贸w komercyjnych, sklep贸w internetowych, firm z bran偶y oprogramowania itd.     

Cztery na pi臋膰 nowo艣ci we wrze艣niowym rankingu - na 2, 3, 6 i 9 miejscu - to szkodliwe programy z rodziny Bublik. Ich g艂贸wn膮 funkcj膮 jest nieautoryzowane pobieranie i instalowanie nowych wersji szkodliwego oprogramowania na komputerach ofiar. Po wykonaniu tego zadania program nie pozostaje aktywny: kopiuje si臋 do pliku %temp% podszywaj膮cego si臋 pod aplikacj臋 lub dokument Adobe. 

Na czwartym miejscu znalaz艂 si臋 Email-Worm.Win32.Bagle.gt. Ten robak pocztowy jest plikiem wykonywalnym rozprzestrzenianym jako za艂膮cznik do wiadomo艣ci e-mail. Jak wi臋kszo艣膰 robak贸w pocztowych rozprzestrzenia si臋 na adresy w ksi膮偶ce adresowej ofiary. Potrafi r贸wnie偶 pobiera膰 na komputer inne szkodliwe programy bez wiedzy u偶ytkownika. W celu rozprzestrzeniania szkodliwych wiadomo艣ci Email-Worm.Win32.Bagle.gt wykorzystuje w艂asn膮 bibliotek臋 SMTP.   

Kolejna nowo艣膰 we wrze艣niowym rankingu, Trojan-PSW.Win32.Fareit.xvf, uplasowa艂a si臋 na 5 miejscu. Szkodnik ten zosta艂 stworzony w celu kradzie偶y login贸w i hase艂 z zainfekowanych komputer贸w. Pobiera w艂asne aktualizacje bez zagnie偶d偶enia si臋 w systemie i podszywa si臋 pod aplikacj臋 lub dokument Adobe.

Na 7 miejscu znalaz艂 si臋 Trojan.Win32.Llac.dleq. G艂贸wnym zadaniem tego programu jest szpiegowanie u偶ytkownika: program ten gromadzi informacje dotycz膮ce zainstalowanego na komputerze oprogramowania (g艂贸wnie o programach antywirusowych i zaporach sieciowych) oraz samego komputera PC (procesora, systemu operacyjnego, dysk贸w). Przechwytuje obrazy kamery internetowej oraz uderzenia klawiszy (keylogger) jak r贸wnie偶 zbiera poufne dane z r贸偶nych aplikacji.

Na 8 miejscu znalaz艂 si臋 we wrze艣niu Email-Worm.Win32.Mydoom.l. Ten robak sieciowy z funkcjonalno艣ci膮 backdoora rozprzestrzenia si臋 jako za艂膮cznik do poczty e-mail za po艣rednictwem serwis贸w wsp贸艂dzielenia plik贸w i zapisywalnych zasob贸w sieciowych. Przechwytuje adresy e-mail z zainfekowanych komputer贸w, aby wykorzysta膰 je w dalszych masowych wysy艂kach. Ponadto, robak 艂膮czy si臋 bezpo艣rednio z serwerem SMTP odbiorcy.     

Wrze艣niow膮 list臋 Top 10 najbardziej rozpowszechnionych szkodliwych program贸w zamkn膮艂 inny robak - Email-Worm.Win32.Mydoom.m. Szkodnik ten skanuje ksi膮偶ki adresowe MS Windows oraz pami臋膰 podr臋czn膮 przegl膮darki Internet Explorer w celu znalezienia adres贸w nowych ofiar. Opr贸cz samodzielnego rozprzestrzeniania si臋 robak ten wysy艂a do wyszukiwarki ukryte 偶膮dania wyszukiwania, zwi臋kszaj膮c tym samym ruch oraz ratingi stron pobieranych z serwer贸w przest臋pc贸w.

spamreport_sep2013_pic12_auto.png

Rozk艂ad wykry膰 szkodliwego oprogramowania w poczcie e-mail wed艂ug pa艅stwa

Ranking Top 3 pa艅stw b臋d膮cych najcz臋stszym celem szkodliwych e-maili nie uleg艂y zmianie: na pierwszym miejscu ponownie znalaz艂y si臋 Niemcy (12,67%), a za nimi uplasowa艂y si臋 Stany Zjednoczone (11,33%) i Wielka Brytania, kt贸rej udzia艂 zwi臋kszy艂 si臋 w analizowanym miesi膮cu do 9,98%.   

Rosja utrzyma艂a si臋 na 9 pozycji, mimo 偶e odsetek wykry膰 przez oprogramowanie antywirusowe w tym pa艅stwie zmniejszy艂 si臋 do 2,6%.

Warto r贸wnie偶 wspomnie膰, 偶e do wrze艣niowego rankingu Top 10 wesz艂a Arabia Saudyjska (2,41%).  

Cechy szczeg贸lne szkodliwego spamu

Oszu艣ci niezbyt cz臋sto atakuj膮 dostawc贸w us艂ug internetowych i telekomunikacyjnych. Jednak we wrze艣niu 2013 r. odnotowali艣my kilka szkodliwych masowych wysy艂ek, kt贸re wykorzystywa艂y nazwy mi臋dzynarodowych firm dzia艂aj膮cych w tej bran偶y.

Brytyjska firma telekomunikacyjna BT Group zosta艂a wykorzystana do rozprzestrzeniania szkodnika o nazwie Trojan-Downloader.Win32.Dofoil, kt贸ry pobiera i wykonuje na komputerach szkodliwe oprogramowanie. Autor fa艂szywej wiadomo艣ci informowa艂, 偶e odbiorca poda艂 niedawno nowy adres e-mail, na kt贸ry b臋d膮 w przysz艂o艣ci dostarczane powiadomienia i aktualizacje. W celu uzyskania bardziej szczeg贸艂owych informacji odbiorca zosta艂 poproszony o otwarcie za艂膮cznika, kt贸ry w rzeczywisto艣ci kry艂 trojana. Aby przekona膰 odbiorc臋 o legalno艣ci e-maila, osoby atakuj膮ce wykorzysta艂y adres nadawcy, kt贸ry na pierwszy rzut oka wydawa艂 si臋 legalny, oraz odsy艂acz do oficjalnej strony internetowej firmy. Jednak brak adresu oraz za艂膮czony plik wykonywalny BT.Email Address Details.pdf.exe powinien by艂 ostrzec u偶ytkownik贸w przed ryzykiem oszustwa.     

spamreport_sep2013_pic13_auto.png

 

Fa艂szywe powiadomienia z bank贸w nie s膮 rzadkim zjawiskiem. We wrze艣niu odnotowali艣my szkodliw膮 masow膮 wysy艂k臋, wys艂an膮 rzekomo w imieniu banku Webster. Tym razem, wiadomo艣膰 informowa艂a, 偶e firma monitoruje wszystkie transakcje klienta w celu zidentyfikowania podejrzanej aktywno艣ci w systemie p艂atno艣ci. Do e-maila do艂膮czony by艂 Trojan-Downloader.Win32.Angent podszywaj膮cy si臋 pod sprawozdanie z banku. Aby ich wiadomo艣ci bardziej przypomina艂y legalne, oszu艣ci wys艂ali je z fa艂szywego adresu, kt贸ry by艂 podobny do oficjalnego, a tre艣膰 e-maila zawiera艂a odsy艂acz do oficjalnej strony firmy. 

spamreport_sep2013_pic14_auto.png

 

Phishing

We wrze艣niu najatrakcyjniejsze cele atak贸w phishingowych nie r贸偶ni艂y si臋 znacz膮co od zesz艂ego miesi膮ca. Na pierwszym miejscu nadal znajdowa艂y si臋 portale spo艂eczno艣ciowe (28,1%).

spamreport_sep2013_pic15_auto.png

 
Rozk艂ad Top 100 organizacji najcz臋艣ciej atakowanych przez phisher贸w, wed艂ug kategorii*

Ranking ten opiera si臋 na statystykach dotycz膮cych wykry膰 przez komponent antyphishingowy firmy Kaspersky Lab, aktywowany za ka偶dym razem, gdy u偶ytkownik pr贸buje klikn膮膰 odsy艂acz phishingowy, niezale偶nie od tego, czy odsy艂acz znajduje si臋 w wiadomo艣ci spamowej czy na stronie internetowej.   

Udzia艂 kategorii "Poczta e-mail i komunikatory internetowe" (18,1%) zwi臋kszy艂 si臋 o 0,8 punktu procentowego, co oznacza, 偶e kategoria ta zachowa艂a 2 miejsce. Na trzeciej pozycji znalaz艂y si臋 "Wyszukiwarki" (16%), kt贸re odnotowa艂y niewielki spadek o 0,1 punktu procentowego. 

Udzia艂 kategorii "Us艂ugi finansowe i e-p艂atno艣ci" (14,9%) zwi臋kszy艂 si臋 o 1 punkt procentowy i pozwoli艂 jej zachowa膰 4 miejsce sprzed miesi膮ca.

Kategoria "Dostawcy IT" utraci艂a 0,5 punktu procentowego i zamieni艂a si臋 miejscami z kategori膮 "Dostawcy us艂ug telefonicznych i internetowych", kt贸rej udzia艂 odnotowa艂 wzrost (+0,6 punktu procentowego): te dwie kategorie znalaz艂y si臋 odpowiednio na 5 i 6 miejscu.

We wrze艣niu uwaga phisher贸w po raz kolejny zosta艂a skierowana na najwi臋ksze banki w Australii i Nowej Zelandii. W lipcu 2013 r. zarejestrowali艣my masow膮 wysy艂k臋 zawieraj膮c膮 fa艂szywe powiadomienia wysy艂ane w imieniu Bank of Australia oraz New Zealand Banking Group. Tym razem phisherzy pr贸bowali oszuka膰 klient贸w Westpack, jednego z czo艂owych bank贸w Australii.  

Osoby atakuj膮ce nie zada艂y sobie nawet trudu wymy艣lenia nowej sztuczki w celu oszukania swoich ofiar - zastosowali po prostu stary wypr贸bowany trik. Fa艂szywy e-mail informowa艂 odbiorc臋, 偶e system bezpiecze艅stwa serwisu bankowo艣ci online odnotowa艂 trzy nieautoryzowane pr贸by uzyskania dost臋pu do konta i - zgodnie z regu艂ami bezpiecze艅stwa - zablokowa艂 dost臋p. W celu odblokowania konta u偶ytkownik musia艂 otworzy膰 za艂膮czony plik. Archiwum Westpac_form- 413- 217 -9908.zip zawiera艂o stron臋 HTML 偶膮daj膮c膮 informacji osobistych u偶ytkownika. Po wype艂nieniu przez u偶ytkownika wszystkich p贸l podane dane zosta艂y przekazane oszustom.    

Na stronie phishingowej wykorzystano kolory i logo oficjalnej strony internetowej banku, nie by艂a to jednak dok艂adna kopia. Gdy u偶ytkownik klikn膮艂 odsy艂acz na stronie phishingowej w celu wej艣cia na jedn膮 z podstron strony, w oddzielnym oknie pojawi艂a si臋 oficjalna strona banku. W celu oszukania u偶ytkownik贸w phisherzy dostarczyli r贸wnie偶 szczeg贸艂owe informacje dotycz膮ce konta, takie jak adresy IP, kt贸re zosta艂y prawdopodobnie wykorzystane podczas nieautoryzowanych pr贸b podania has艂a.

spamreport_sep2013_pic16_auto.png

 

Zako艅czenie

We wrze艣niu odsetek globalnego spamu w ruchu pocztowym odnotowywa艂 dalszy spadek i osi膮gn膮艂 ostatecznie 66%.Jak zawsze, spamerzy skoncentrowali si臋 na reklamowaniu sezonowych towar贸w i us艂ug. Znacznie wzros艂a np. liczba ofert zwi膮zanych z oszcz臋dzaniem energii i ocieplaniem budynk贸w. Wrze艣niowe masowe wysy艂ki wykorzystywa艂y temat popularnych 艣wi膮t - tym razem Halloween i Nowego Roku. W nast臋pnym miesi膮cu udzia艂 bo偶onarodzeniowego spamu z pewno艣ci膮 wzro艣nie.

Tak jak spodziewali艣my si臋, zmniejszy艂 si臋 udzia艂 atak贸w na portale spo艂eczno艣ciowe, wzr贸s艂 natomiast odsetek atak贸w na serwisy finansowe i e-p艂atno艣ci. Jednak zmiany te by艂y niewielkie, a ranking organizacji najcz臋艣ciej atakowanych przez phisher贸w nie odnotowa艂 znacznych odchyle艅. Oba te trendy najprawdopodobniej utrzymaj膮 si臋 r贸wnie偶 w pa藕dzierniku. Ponadto we wrze艣niu spamerzy raczej odchodzili od atakowania bank贸w i serwis贸w dostawczych na rzecz r贸偶nych firm telekomunikacyjnych.

殴ród艂o:
Kaspersky Lab